Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نوئلا، نیروی مادرانه ی مبارزه

نوئلا، نیروی مادرانه ی مبارزه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نوئلا یکی از کسانی است که حاضر است زندگی اش را برای زنانی که فجایع و وحشتهای جنگ را تاب آورده و هنوز هم از خشونتهای آن ناشی از آن رنج می کشند، فدا کند. از نظر او زنان نقش زیادی در رسیدن به آرمانهای صلح جویانه دارند. آنها مادران در خانه هستند و به راحتی می توانند همسرانشان را تحت تاثیر قرار دهند. تاثیر آنها اما در خارج از خانه نیز وجود دارد، چرا که آنها نیروی خاص دارند، نیرویی برای تغییر همه چیز.

در همین راستا نوئلا یک از گرداندگان انجمنی است که در “ایتوری” درشمال شرقی جمهوری دموکراتیک کونگوتاسیس شده است. هدف این انجمن که “سودپادی” نام دارد و توسط سازمان غیر دولتی فرانسوی پزشکان بدون مرز حمایت می شود، کمک‌های انسان دوستانه در مناطق جنگ دیده کنگو است. کاراصلی آنها آموزش و ایجاد آگاهی در میان زنها در مورد ایدز و سایر بیماری های مقاربتی است.

این انجمن یک مرکز پزشکی و درمانی رانیز اداره می کند و کمکهای روحی – روانی و امکانات پزشکی را به صورت رایگان در اختیار این زنان قرار می دهد. به عقیده نوئلا جنگ هنوز پایان نیافته است، زیرا زنان همچنان مورد حمله و تجاوز جنسی قرار می گیرند. هر هفته دهها قربانی تجاوز اعم از زن و مرد و کودک در مرکز روان درمانی نوئلا پذیرفته می شوند.

مبارزات نوئلا ابعاد مختلفی دارد. او سعی می کند ذهنیت جامعه را نسبت به تجاوز به زنان تغییر دهد. اغلب زنانی که مورد شنیع ترین خشونت های جنسی قرار گرفته اند، از ترس همسرانشان و یا وحشت از فرد متجاوز، از شکایت کردن به مراجع قانونی طفره می روند.

یکی دیگر از جنبه های مبارزات نوئلا معطوف به برگزاری دوره های آموزشی در دهکده های مختلف، برای قربانیان تجاوزها ست. کسانی که اغلب توسط همسر و خانواده شان طرد شده دیگر راهی برای امرار معاش ندارند. .

علاوه بر کمکهای مالی و اجتماعی به آسیب دیدگان خشونتهای جنسی، نوئلا سعی می کند حساسیت جامعه نسبت به حقوق این زنان راتحریک کند. درهمین راستا او تلاش می کند تا در گزارش موارد تجاوز به دادگاه و ارائه کیفر خواست، قربانیان را همراهی و حمایت کند.

او حتی پس از اینکه یکبار در سال 2008، به خاطر فعالیتهایش مورد تهدید قرار گرفته،دست از مبارزه نکشیده است. نگرانی عمده او این یافتن حمایت مالی از سوی نهاد های دیگر است. او می گوید :” حتی اگر خانه نشین شوم یا تهدید به مرگ شوم ، دست از مبارزه بر نخواهم داشت. همه اینها انگیزه من برای مبارزه را بیشتر خواهند کرد. من نمیتوانم همینطور بنشینم و تمام تلاشهایم رانیمه کاره رها کنم . مبارزه ادامه دارد. بلی. این راه بدون بازگشت است. “

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هزار روز دوری از مدرسه؛ یونیسف: دختران افغان سه میلیارد ساعت درسی را از دست داده‌اند

همراهی «مَحرم» برای زنان افغان؛ اجباری طالبانی که آنان را بسیار محروم و محدود می‌کند

عفو‌بین‌الملل گزارش سال ۲۰۲۳ را در خصوص خشونت، سرکوب، سلب آزادی‌ها و نقض حقوق بشر در ایران منتشر کرد