Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مناظره تلویزیونی نامزدهای ریاست جمهوری، آزمون طعنه ها و کنایه ها

مناظره تلویزیونی نامزدهای ریاست جمهوری، آزمون طعنه ها و کنایه ها
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نیکولا سارکوزی نامزد محافظه کار و فرانسوا اولاند نامزد سوسیالیست در برابر دیدگان میلیون‌ها بیننده فرانسوی جدال خود را آغاز کردند. نبردی که در آن هریک مخالفتش را با برنامه‌های دیگری نشان می‌داد و در طعنه زدن به یکدگیر هم ذره‌ای تردید به خود را نمی‌داد.

نیکولا سارکوزی: «این یک دروغ است. این یک دروغ است.»

فرانسوا اولاند: «کدامیک؟ کدامیک؟»

نیکولا سارکوزی: «وقتی می‌گوید من همیشه از خود راضی هستم و مسوولیت کار‌هایم را قبول نمی‌کنم این یک دروغ است.»

فرانسوا اولاند: «خب، شما از خودتان ناراضی هستید. من اشتباه کردم و از شما عذرخواهی می‌کنم. شما از خودتان خیلی ناراضی هستید.»

نیکولا سارکوزی: «آقای اولاند، اینجا آزمون شوخی و طعنه زدن نیست.»

سنت فرانسوی مناظره برای ریاست جمهوری با نخستین مناظره بین فرانسوا می‌تران و والری ژیسکاردستن آغاز شد. از دوئل تاریخی ۱۰ مه سال ۷۴ هنوز جمله والری ژیسکاردستن در خاطره‌ها نقش بسته است، زمانی کف گفت: «فقط شما نیستید که قلب دارید. من هم قلبی در سینه دارم که با مانند قلب شما می‌تپد. تنها شما دارای قلب نیستید. با فرانسویان به این شیوه رنج آور سخن نگوید»

در سال ۱۹۸۸، فرانسوا میتران، نامزد سوسیالیست برای انتخاب مجدد در برابر ژاک شیراک، نخست وزیرش قرار گرفت، دوئلی که اغلب با این گفتگو شناخته می‌شود.

ژاک شیراک: «اجازه دهید فقط امشب به شما بگویم که من نخست وزیر نیستم و شما هم رییس جمهور نیستسد. ما هر دو بطور برابر نامزد ریاست جمهوری و تابع رای فرانسویان هستیم. اجازه دهید شمار را آقای میتران صدا بزنم.»

فرانسوا میتران: «شما کاملا حق دارید آقای نخست وزیر.»

به جز سال ۲۰۰۲ که ژاک شیراک از مناظره با ژان ماری لوپن امتناع کرد، این سنت در سال ۲۰۰۷، نیز با رویدادی جدید تکرار شد. برای نخستین بار یک سوسیالیست زن یعنی سگولن رویال در برابر یک مرد، نیکولا سارکوزی قدرت نمایی می‌کرد. نیکولا سارکوزی مناظره ریاست جمهوری سال ۲۰۰۷ را با این جمله مزین کرد.

نیکولا سارکوزی: «می‌دانم چرا خانم رویال عصبانی است.»

سگولن رویال: «عصبانی نیستم.»

نیکولا سارکوزی: «پس چه برسد به وقتی که عصبانی شوید.»

سگولن رویال: «من اصلا عصبانی نیستم. من کاملا خونسردم.»

نیکولا سارکوزی: «گوش کنید، پس شما انتخابات را باخته‌اید.»

بیست میلیون بیننده مناظره تلویزیونی نیکولا سارکوزی و فرانسوا اولاند را تماشا کردند. اما آیا این مناظره تغییری در جایگاه دو نامزد ریاست جمهوری ایجاد کرد؟
برای اطلاعات بیشتر در این زمینه یورونیوز با کریستین دلپورت، پژوهشگر تاریخ و کار‌شناس رسانه‌ها و ارتباطات گفتگویی انجام داده که متن آن در ادامه آمده است.

یورونیوز: شما به تازگی کتابی با نام «مناظره‌های بزرگ سیاسی، برنامه‌ای که افکار عمومی را شکل می‌دهد» منتشر کرده‌اید. همین گواهی است بر اینکه به خوبی با این موضوع آشنا هستیید. چنین مناظره تلویزیونی‌ای قابل انتظار بود. در جناح راست، رییس جمهوری که نتیجه نظرسنجی‌ها شکست او را پیش بینی کرده‌اند و در جناح چپ، نامزدی که بی تجربگی او می‌تواند به نفع رقیبش تمام شود. اما آیا براستی مناظره شب گذشته پیروزی داشت؟

کریستین دلپورت:
توجه داشته باشید که برتری در نظرسنجی‌ها برای فرانسوا اولاند یک امتیاز محسوب می‌شود. اما در عین حال نیکولا سارکوزی هم امتیازی داشت تا آن را به رخ اولاند بکشد. او بعنوان رییس جمهور کم تجربگی سیاسی رقیبش فرانسوا اولاند را برجسته ساخت. ما یک سارکوزی جنگجو را انتظار داشیتم که البته همینطور بود. اما انتظار نبود که دیدگاه اولاد اینگونه مبارزه طلبانه باشد. دیدگاهی که به نظر من شگفت انگیز بود. و بخش تعیین کننده از نظر من در این مناظره بی‌پایان که سه ساعت طول کشید، ۱۰ دقیقه نخست آن بر می‌گردد. هر یک سعی می‌کرد برتری خود را بر دیگری نشان دهد سارکوزی سعی داشت جریان مناظره را در دست گیرد. اما اولاند بلافاصله از پس او برآمد. بیشتر می‌توان گفت که یک مبارزه آشکار و بی‌پرده را شاهد بودیم که دست کم یک مزیتی به اولاند داد.

یورونیوز: ارزیابی شما از هر یک از نامزد‌ها چیست؟ نقطه قوت و ضعف کجا بود؟

کریستین دلپورت:
فکر می‌کنم فرانسوا اولاند در پاسخ دادن خوب عمل کرد. در گفتگتو خوب بود. فکر نمی‌کنم در رویارویی با رقیبش به مشکلی برخورده باشد جز در موضوع مهاجرت. به نظرم یکی از اشتباهات سارکوزی تکیه بر عملکرد گذشته‌اش بود تا برنامه‌های آینده‌اش.

یورونیوز: طعنه‌ها، قطع کردن صحبت همدیگر و نظیر این‌ها بخشی از سنت مناظره‌های تلویزیونی است. اما نقطه اوج مناظره کجا بود؟

کریستین دلپورت:
طعنه‌ها البته زیاد نبودند. از این نظر شاید فرانسوا اولاند با گفتن جمله «شما همیشه از خود راضی هستید.» سارکوزی را عقب راند. فکر می‌کنم. این چیزی است که امروزه هرجایی به آن برمی خوریم.

یورونیوز: یک ۲۰ درصدی هستند که در آخرین لحظه تصمیم می‌گیرند. به نظر شما مناظره دیشب نامزد‌ها نقشی در نتیجه انتخابات خواهد داشت؟

کریستین دلپورت:
همانطور که می‌دانید در دومین دور انتخابات این ۲۰ درصد بلاتکلیف چندان زیاد نیستند. این بدان معناست که مناظره بین نامزد‌ها تاثیر چندانی بر انتخاب و تمایل بخش بلاتکلیف ندارد. همینطور به تجربه می‌دانیم که نظرسنجی‌ها درباره مناظره‌ها همیشه به نفع رییس جمهوری امتیاز می دهند.

یورونیوز: سه ساعت مبارزه رو در روی نامزد‌ها، سنتی که از سال ۱۹۷۴ تغییر نیافته است. آیا این نوع مناظراتی که در آن اینگونه به یکدیگر می‌تازند، می‌تواند نقش اطلاع رسانی را به خوبی ایفا کند؟

کریستین دلپورت:
به نظر نمی‌رسد مهم‌ترین موضوع این مناظره‌ها طرح پیشنهاد‌ها باشد. آنچه از این مناظره‌ها انتظار می‌رود در وهله نخست برانگیختن حیرت شخصیت‌ها است، آنچه دیشب به خوبی آنرا دیدیم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیکولا سارکوزی در دادگاه تجدیدنظر هم به زندان محکوم شد

صدورکیفرخواست تازه علیه سارکوزی برای مشارکت در به انحراف کشاندن پرونده دریافت کمک مالی از لیبی

انتقادهای گسترده از رئیس‌جمهور پیشین فرانسه به دلیل پیشنهاد «سازش» با مسکو