Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

جای خالی سیاست خارجی در رقابتهای انتخاباتی فرانسه

جای خالی سیاست خارجی در رقابتهای انتخاباتی فرانسه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گزارش تحلیلی

سیاست خارجی، موضوعی که در جریان مبارزات انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری فرانسه غایب بوده است و دو نامزد اصلی نیز تنها اشاراتی به آن داشته‌اند، آنهم در ارتباط با برنامه و سازوکارهای نجات اقتصادی اروپا.

نیکولا سارکوزی در کنار آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان مدافع پیمان انضباط بودجه‌ای است، پیمانی که تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا را ملزم به ایجاد تعادل در بودجه می سازد و البته هر بار با‌‌ همان استدلال: «آیا یک فرانسوی پیدا می‌شود که برای فرانسه وضعیتی که در یونان، پرتغال، اسپانیا، ایرلند و ایسلند سراغ داریم را آرزو کند.»

حتی آقای سارکوزی نیز در اواخر مبارزات انتخاباتی‌اش به موضوع رشد اقتصادی پناه آورد.

فرانسوا اولاند، رقیب سوسیالیست او نیز به نوبه خود گفت با هدف فراهم ساختن رشد اقتصادی به محض ورود به کاخ الیزه درباره معاهده انضباط بودجه‌ای مجددا مذاکره خواهد کرد.

آقای اولاند می گوید: «اروپای ما می‌تواند به راه حلی دست یابد مگر اینکه خود را محکوم به اجرای سیاستهای اقتصادی سختگیرانه بکنیم. آنچه نامزد ریاست جمهوری به اتفاق آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در پیش گرفته است.»

نیکولا سارکوزی اما بر آن است تا به منظور امنیت و کنترل بیشتر مرزهای خارجی اروپا در پیمان شنگن تجدید نظر کند. به باور او مهاجران یک تهدید به شمار می‌روند.

در ارتباط با موضوع افغانستان نظر هر دو نامزد این است که فرانسه باید این باتلاق را ترک کند. با این تفاوت که فرانسوا اولاند بر خروج نیروهای فرانسوی از افغانستان در سال جاری تاکید دارد حال آنکه نیکولا سارکوزی این مهلت را پایان سال ۲۰۱۳ درنظر گرفته است.

و در ارتباط با چگونگی پایان بخشیدن به کشتار در سوریه، نیکولا سارکوزی مداخله نظامی را آنگونه که در لیبی روی داد مناسب نمی‌داند. فرانسوا اولاند نیر از مداخله نظامی علیه بشار اسد سخنی به میان نیاورده و بیشتر بر اجرای بدون تاخیر طرح کوفی عنان تاکید دارد.

با اینکه موضوع سیاست خارجی در مبارزات انتخابات ریاست جمهوری چندان جایگاهی نداشته اما آقای سارکوزی از حضور تقریبا همیشگی‌اش طی دوران ریاست جمهوری در صحنه بین المللی به اندازه کافی بهره برده و در برجسته کردن کم تجربگی فرانسوا اولاند ذره ای تردید به خود راه نداده است.

یورونیوز با چارلر برمنر، خبرنگار روزنامه تامیز در پاریس گفتگوی انجام داده که متن آن در ادامه آمده است.

یورونیوز: شما از سال‌های گذشته موضوعات سیاسی فرانسه را دنبال می‌کنید و اخبار چندین انتخابات ریاست جمهوری را پوشش داده‌اید. رقابتهای نیکولا سارکوزی و سگولن رویال در سال ۲۰۰۷ را جذاب توصیف کردید. برداشت کلی شما از انتخابات سال ۲۰۱۲ چیست؟

چارلز برمنر:
رقابتهای سال ۲۰۱۲ کاملا متفاوت است. شور و هیجان زیادی در بین نیست.
و موضوعات مطرح خیلی مبهم هستنند. نامزدی همچون نیکولا سارکوزی را داریم که همانطور که آقای اولاند گفته است تقریبا هر هفته موضوع اصلی سخنانش عوض می‌شود و از سوی دیگر فرانسوا اولاند که از یک انسجام برخوردار است اما پر از انرژی و شور و هیجان است.

یورونیوز: بله. بطور کلی در مبارزات انتخاباتی این دور موضوعات بین المللی چندان جایی ندارند. برای کشوری که در رهبری اروپا و البته جامعه جهانی وزنه‌ای محسوب می‌شود این موضوع متناقض به نظر می‌رسد. آیا بی‌اعتنایی به موضوعات بین المللی در خارج از فرانسه نیز دیده شده است؟

چارلز برمنر:
اگر نخواهیم خیلی منتقدانه برخورد کنیم، در خارج از فرانسه این احساس وجود دارد که مبارزات انتخاباتی مشکلات واقعی فرانسه را به حاشیه رانده است. منظورم اقتصاد و وضعیت کنونی یورو است.

یورونیوز: از یک سو نیکولا سارکوزی را داریم، نامزدی که در حال حاضر رییس جمهور است و نقش مهمی در مدیریت منطقه پولی یورو دارد. و از سوی دیگر فرانسوا اولاند را داریم، نامزدی که تجربه مشابهی ندارد. البته نیکولا سارکوزی در جریان مبارزات انتخاباتی‌اش از این امتیاز استفاده نکرده است، به نظر شما چرا؟

چارلز برمنر:
در ابتدای مبارزات انتخاباتی، او از این امتیاز استفاده کرد. اگر به خاطر داشته باشید او از الگوی آلمان زیاد سخن رانده است. اما بزودی آن را‌‌ رها کرد برای اینکه دید اینگونه به نتیجه نمی‌رسد. او نمی‌خواست خیلی حساسیت فرانسوی‌ها را برانگیزد. به همین دلیل او ترجیح داد به موضوعات دیگری بپردازد، کمی ناسیونالیسم و موضوعاتی که واقعا دغدغه روزمره فرانسویان نیست نظیرداستان گوشت حلال یا مهاجرت.

یورونیوز: نظرسنجی انجام شده در این هفته نشان می‌دهد که دو سوم فرانسوی‌ها براین باورند که نیکولا سارکوزی در اروپا دارای نفوذ و قدرت است. آیا چنین نظری فراسوی مرزهای فرانسه نیز معتبر است؟

چارلز برمنر:
فکر می‌کنم موضوع این است که دست کم می‌دانیم نیکولا سارکوزی رهبری قدرتمند با انرژی و دارای پنج سال سابقه در نیروی دریایی فرانسه است و فرانسوا اولاند را نمی‌شناسیم و همانطور که می‌دانید فاقد تجربه است. بنابراین تصور ما این است که نیکولا سارکوزی به ریاست جمهوری ادامه خواهد داد.

یورونیوز: و تا چند روز دیگر دور دوم انتخابات ریاست جمهوری را در پیش داریم. آیا چنین دیدی تغییر نخواهد کرد؟

چارلز برمنر:
تصویر موجود کمی روشن است، برای اینکه نظراتمان را نوشته‌ایم. گفتگوهایی داشتیم و توضیح داده ایم که ایدئولوژی و خاستگاه‌های او از کجا ریشه گرفته است. اما او در مورد آنچه می‌خواهند انجام دهند خیلی روشن حرف نمی‌زنند. اینکه آیا نگرانی های او نظیر نگرانی‌های شرکای فرانسه در اروپاست؟

یورونیوز: رسانه‌های خارجی و مطبوعات بین المللی چندان مورد توجه دو نامزد اصلی نبودند. بعنوان خبرنگار روزنامه بریتانیایی این موضوع را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

چارلز برمنر:
در ابتدای مبارزات انتخاباتی، فرانسوا اولاند رویکرد بازی را در پیش گرفته بود. او دو یا سه بار ما را پذیرفت بویژه برای صرف نهار که طی آن گفتگو کردیم و ایده‌های شفافی را طرح کرد. اما از چند هفته گذشته از سوی هر دو نامزد مورد بی‌اعتنایی قرار گرفتیم. نیکولا سارکوزی هرگز با مطبوعات خارجی به شیوه بازی برخورد نکرد. او پس از اینکه در سال ۲۰۰۷ به قدرت رسید خیلی کم با مطبوعات گفتگو کرده است.

یورونیوز: چارلز برمنر، خبرنگار تایمز در پاریس از تحلیلی که ارایه کردید سپاسگزارم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیکولا سارکوزی در دادگاه تجدیدنظر هم به زندان محکوم شد

صدورکیفرخواست تازه علیه سارکوزی برای مشارکت در به انحراف کشاندن پرونده دریافت کمک مالی از لیبی

انتقادهای گسترده از رئیس‌جمهور پیشین فرانسه به دلیل پیشنهاد «سازش» با مسکو