بررسی احتمال اعلام استقلال شورشیان طوارق در کشور مالی

بررسی احتمال اعلام استقلال شورشیان طوارق در کشور مالی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جدایی طلبان در شمال کشور مالی خواهان استقلال منطقه “ازواد” و به رسمیت شناخته شدن آن به عنوان یک دولت هستند. این شورشیان که توسط گروهی موسوم به طوارق رهبری می شوند اعلام کردند که از این پس به خشونت متوسل نخواهند شد و خواهان آتش بس شده اند.

بعد از کودتا در کشور مالی، ایالت های شمالی و شمال غربی این کشور، دستخوش بحران سیاسی و نظامی شده است. در همین حال پس از تحولات کشورهای شمال آفریقا، دولت های غرب آفریقا نگران هستند که این مناطق تبدیل به مامنی برای نیروهای وابسته به القاعده در آفریقا و دلالان اسلحه بشود.

با آنتوان گلاسر، روزنامه نگار و نویسنده ای که 30 سال در روزنامه های غرب آفریقا در مورد مسایل تخصصی مربوط به این قاره مطالبی نگاشته است گفتگو می کنیم. نخست با یک سوال ساده شروع می کنیم، فکر می کنید، جدایی و انشعاب در کشور شما امکانپذیر است؟

متاسفانه، این موضوع را نباید کنار گذاشت و واقعیت دارد و می توان تصور کرد که شورشیان طوارق در “ازواد” می توانند اعلام استقلال کنند. این چیزی است که اتفاق می افتد. می توانید کشورهایی همچون فرانسه را در نظر بگیرید. آلن ژوپه، وزیر امور خارجه این کشور از هم اکنون در صحبت های خود اعلام می کند که استقلال ازواد را به رسمیت خواهد شناخت. می بیند که این ایده ای است که به صورت بالقوه حتی در جامعه بین المللی وجود دارد.

دقیقا.. جامعه بین المللی.. ما می دانیم که شورای امنیت درباره این موضوع بی پرده صحبت می کند. آیا خطر حمله از سوی گروههای اسلامگرای افراطی در این منطقه وجود دارد؟

خطر این حمله از سوی گروههای اسلامگرای افراطی وجود دارد. طی سالهای گذشته همواره آدم ربایی و گروگان گیری در این منطقه وجود داشته است. شش شهروند فرانسوی در حال حاضر توسط گروه القاعده شاخه مغرب در شمال آفریقا گروگان گرفته شده اند. هدف از این گروگان گیری ها این است که بیشتر درباره گروه انصار الدین که در شهر تیمبکتو هستند صحبت شود. اما نمی توانیم قدرت گروه القاعده در شمال آفریقا را خیلی دست بالا بگیریم. زمانی که درباره گروههای اسلامگرای افراطی صحبت می کنیم، می بینیم که این گروهها با قاچاق مواد مخدر بیشتر این منطقه را به خطر انداخته اند.

آیا این بار در بخش دیگری از جهان به سمت سناریویی همچون آنچه در افغانستان اتفاق افتاد، پیش می رود؟

هیچ کس نمی خواهد به طور کاملا آشکار بگوید اما با این وجود، سقوط سرهنگ قذافی سقوط کسی بود که پدر خوانده این منطقه نامیده می شد، کسی که کشور و منطقه را تامین مالی می کرد. کسی که تمامی این کشورها را بی ثبات می کرد از موریتانی تا چاد. فکر نمی کنم به سمت سناریویی که در افغانستان در جریان است پیش برویم. اما نگرانی من از تداوم بی ثباتی چند ساله در این منطقه است.

آیا خطر گسترش این بی ثباتی به کشورهای همسایه وجود دارد؟ منظورم بورکینا فاسو، نیجر، سنگال و موریتانی است؟

اصلی ترین بی ثباتی که در حال حاضر رخ داده است اینست که 200 هزار تن از مردم مالی کشورشان را به مقاصد بوریکنافاسو و نیجر که بسیار فقیرتر از کشور خودشان است، ترک کرده اند. شرایط غذایی چیزی است که هیچ کس درباره آن صحبت نمی کند چراکه تصور ما این است که این موضوعی تکراری است اما مشکلی است که باقی مانده است. به نظر من اینها مواردی است که بی ثباتی را در کشورهایی همچون بورکینافاسو ، نیجر و چاد به وجود اورده است.

آیا الجزایراجازه تشکیل دولتی مستقل در مجاورت مرزهای خود را می دهد؟

در این باره الجزایر نقشی پنهان دارد که هیچ کس درباره آن حرفی نمی زند. الجزایر نمی خواهد سربازان خارجی را در جنوب و در کشورهای های همسایه خود ببیند. الجزایر بی شک شاهد ستونهایی از نیروهای بسیار مسلح طوارق از لیبی تا مالی بوده است. الجزایر کاری انجام نداده است. در واقع الجزایر خود را از شر این مشکل خلاص می کند. شما باید در نظر داشته باشید که تمامی افراد القاعده در شمال آفریقا از الجزایر هستند. در واقع تصور ما این است که مشکل آنها به کشورهای همسایه منتقل شده و الجزایر به موضوع توجه چندانی ندارد. ما تاکنون نشنیده ایم که الجزایر واکنشی نشان دهد یا چیزی بگوید، این مساله نگران کننده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله مسلحانه به غیرنظامیان در مالی دست‌کم ۲۱ کشته بر جای گذاشت

عبدی و خدیر: ایران از اسلام انقلابی عبور می‌کند؛ مسلمانی ایرانیان با مسلمانی اعراب فرق دارد

جنجال در اسرائیل بر سر لایحه پایان دادن به معافیت سربازی طلبه‌های افراطی ارتدوکس