Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

احمد داوود اوغلو: نباید مسئولیت خود را در قبال مردم سوریه از یاد ببریم

احمد داوود اوغلو: نباید مسئولیت خود را در قبال مردم سوریه از یاد ببریم
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

احمد داوود اوغلو به عنوان معمار سیاست خارجی ترکیه در طول دهه گذشته شناخته می شود. تاریخدان و متخصص علوم سیاسی، رسانه های غربی، گاهی با او را با لقب “کیسینجر ترکیه” خطاب می کنند.

داوود اوغلو با غلبه بر تنش های منطقه ای و با سیاست “تنش زدایی حداکثر” با همسایگان، ترکیه را به یکی از مهمترین بازیگران سیاسی و دیپماتیک در این ناحیه تبدیل کرده است.

همزمان با تحولات مهم در خاورمیانه، او همواره به دنبال بهترین گزینه ها برای ترکیه است.

در مصاحبه با یورونیز، داوود اوغلو به سئوالات مختلفی ، از بحران سوریه گرفته تا بن بست مذاکرات ترکیه و اتحادیه اروپا پاسخ می دهد.

یورونیوز:
برای شروع از شما سپاسگزارم که دعوت ما را پذیرفتید. سوریه همچنان موضوع مهم این روزهاست و بحران در این کشور ادامه دارد. طرح کوفی عنان به رژیم اسد زمان بیشتری داده است و در عین حال مخالفان به دنبال اتحاد هستند. تمام این تلاش ها به زمان زیادی نیاز دارد. آیا در صورت ادامۀ این بحران، مشکلاتی در کمین ترکیه است؟ بحث ایجاد یک منطقۀ حائل نیز هنوز ادامه دارد.

احمد داوود اوغلو:
البته تداوم این بحران نه تنها مشکلی برای ترکیه بلکه برای تمام منطقه خواهد بود.
چرا که موقعیت ژئوپولیتیکی سوریه و تعامل نزدیک آن با همه کشورهای همسایه بسیار بالا است. سوریه یکی از همسایه های مهم ترکیه به حساب می آید و مطمئنا هر گونه تنشی در سوریه، به روی همۀ کشورها اثر می گذارد.
بنابراین اتلاف وقت غلط است. جامعه بین المللی باید از وقوع یک بی ثباتی بزرگ جلوگیری کند.

یورونیوز:
آیا خطر یک جنگ وجود دارد؟

احمد داوود اوغلو:
در حال حاضر هم درگیری های بزرگی در سوریه وجود دارد.

یورونیوز:
منظورم این است که ممکن است آن به خارج از سوریه گسترش یابد؟

احمد داوود اوغلو:
این به تحولات داخل کشور بستگی دارد. اما این خطر همیشه وجود دارد. واضح است که تمام درگیری های داخلی، نهایتا موجب تاثیراتی در کشورهای همسایه و منطقه می شوند. بنابراین ما باید مسئولیت انسانی و تاریخی خود در را قبال مردم سوریه از یاد نبریم.

ما همچنین مصمم به همکاری با جامعۀ بین الملل هستیم. اما اگر این بحران، منافع و امنیت ملی ترکیه را تهدید کند، ما این حق را داریم که از تمام گزینه ها استفاده کنیم.

یورونیوز:
شما به تازگی از ایران برمی گردید. سوریه مسئلۀ مهمی در روابط ایران و ترکیه به حساب می آید. می توان گفت، دو کشور، در مورد سرنوشت رهبر سوریه اختلاف نظر دارند. آیا این موضوع واقعا رابطۀ ایران و ترکیه را تحت تاثیر قرار داده است و در اینصورت به چه گونه؟

احمد داوود اوغلو:
خیر. روابط ایران و ترکیه، روابط همسایگی است و ریشۀ عمیقی دارد. اگر در مورد مطلب خاصی اختلاف نظری داشته باشیم، مثل گذشته، ما آن را با ایرانی ها در میان می گذاریم. نخست وزیر ما واضحانه نگرانی هایمان را به همتای ایرانی خود بیان داشت. البته اختلاف نظر بر سر دولت سوریه و آیندۀ آن وجود دارد. در این مورد ما با ایران در تماس مداوم هستیم. سوریه به ترکیه چسبیده است و کشور ما در وهلۀ اول با بحران سوریه در تماس است. جامعۀ بین الملل باید موضع ما را در نظر داشته باشد.

یورونیوز:
به نظر می رسد که مسئلۀ اتحادیه اروپا، کمی از دستور کار ترکیه خارج شده است. البته این موضوع مطمئنا ناشی از برخی عوامل خارجی نیز هست اما به نظر می آید که با ریاست آیندۀ قبرس بر اتحادیه اروپا، روابط این اتحادیه و ترکیه به حالت تعلیق در می آید. نظر شما در این مورد چیست؟

احمد داوود اوغلو:
فکر نمی کنم در روابط ما با اتحادیه اروپا، تعویق افتاده است. هفتۀ گذشته من در نشست وزرای امور خارجۀ اتحادیه اروپا شرکت کردم. این اولین باریست که در تاریخ روابط ترکیه و اتحادیه اروپا، این اتفاق رخ می دهد. روابط ما ادامه دارد اما در مذاکرات عضویت در اتحادیه اروپا، مشکلاتی وجود دارد. عضویت قبرس جنوبی بر اتحادیه اروپا، چالش هایی را آشکار کرد.

در واقع، با توجه به تصمیم اتحادیه اروپا و قوانین آن، تمام جزیرۀ قبرس به عضویت در آمده است. این در حالیست که، قسمت یونانی قبرس که نمایندۀ تمام قبرسی ها نیست، به زودی ریاست اتحادیه اروپا را هم بدست می گیرد. این ناهنجاری آشکاریست.

این ضعف اتحادیه اروپا را نشان می دهد. در این شرایط مذاکرات ما به راحتی پیشرفت نمی کنند، هر چند ترکیه به خوبی به تعهدات خود در داخل کشور عمل کند. اتحادیه اروپا باید به عملکرد خود نگاه کند و تصمیماتی اتخاذ کند که نشان دهد که این اتحادیه، برای عضویت کامل ترکیه، می خواهد تمام موانع را از پیش پا بر دارد.
اگر اتحادیه اروپا بخواهد به یک قدرت جهانی تبدیل شود، و در این راستا بر مبنای یک اساس ژئوپولیتیک، یک اقتصاد پویا و یک فرهنگ پیشرو عمل کند، در اینصورت عضویت ترکیه الزامی است.

امروز اقتصاد ترکیه بسیار قوی و پوینده است و برای اتحادیه اروپا ارزش استراتژیکی دارد. اما ما به رهبران اروپایی نیاز داریم که این نکته را درک کنند و آینده نگر باشند. متاسفانه، بدون چنین دیدگاهی، دستیابی به ابعادی جدید تر در روابط ترکیه و اتحادیه اروپا دشوار است.

یورونیوز:
آخرین سوال من در مورد معضل روادید، بین ترکیه و اتحادیه اروپا است. ترکیه خواهان آزادی رفت و آمد در داخل اتحادیه اروپا است. اما به دلایلی هنوز این درخواست برآورده نشده است. به نظر شما چه کشوری از ورود ترک ها به اتحادیه اروپا جلوگیری می کند؟

احمد داوود اوغلو:
این مسئله برای ما حیاتی است. این موضوع مهمی است و نباید به عنوان یک محبت دیده شود. به روشنی بگویم: این حق شهروندان ترکیه است. بعد از امضای موافقتنامۀ یکسان سازی تشکیلات گمرکی در سال ۱۹۹۶، آزاد سازی رفت و آمد به نظر ضروری می آید. چندین بار نیز دادگاه های اروپا علیه تصمیمات ویزایی اروپا، احکامی صادر کردند و آنها را مخالف روح حقوق اروپا دانسته اند.
منطق و محتوای یکسان سازی گمرکی و تصمیمات دادگاه های اروپا نشان می دهد که اجرای مقررات ویزا، غیر قانونی است.
به علاوه، در حالی که برخی از کشورهای آمریکای لاتین از دریافت ویزا معاف هستند، درک این محدودیت ها برای ما بسیار سخت است. این عملکرد قانونی نیست. با وجود اینکه وعده داده شد که این مقررات ساده تر خواهند شد، برخی کشور های اروپایی هنوز امتناء می کنند. با این حال هنگامی که ما با این کشور ها که مخالف لغو روادید هستند مذاکرات دو طرفه داریم، آنها اطمینان می دهند که مخالف آزادی رفت و آمد ترک ها نیستند.

در جلسۀ آیندۀ کمیسیون امور داخلی اروپا در تاریج ۲۶ آوریل آینده، امیدواریم پیشرفت هایی در اینباره حاصل شود.

در نتیجه، اعضای اتحادیه اروپا باید درک کند که آزادی رفت و آمد در اتحادیه اروپا حق شهروندان ترکیه است و ما تمام سعی خود را برای به رسمیت شناختن این حق انجام خواهیم داد.

یورونیوز:
از شما خیلی متشکرم

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دستگیری بیش از ۳۰۰ نفر در ترکیه به ظن ارتباط با گروه داعش

نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به جنایات جنگی مقامات سوری در فرانسه آغاز شد

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: ۶ شبه‌نظامی طرفدار ایران در حملات اسرائیل به سوریه کشته شدند