Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تاثیر قتل های شهر تولوز بر انتخابات ریاست جمهوری فرانسه

تاثیر قتل های شهر تولوز بر انتخابات ریاست جمهوری فرانسه
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آیا با یک قاتل سریالی مواجهیم؟ یا با یک تبهکار نژادپرست؟ تحقیقات آن هم در اوج رقابت های انتخاباتی به این پرسش ها پاسخ خواهد داد. قاتل تولوز و مونتوبان فرانسه را در موجی از وحشت فرو برده. تاثیر این حوادث برآغازتبلیغات انتخاباتی چه خواهد بود؟ پرسش هایمان را در این مورد با مهمانمان آقای دومینیک وولتن، مدیر موسسه علوم ارتباطات مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه و کارشناس ارشد رسانه وارتباطات سیاسی، در میان گذاشتیم:

یورونیوز: با یک پرسش ساده شروع کنیم؛ آیا حادثه تولوز کارزارهای انتخاباتی را تحت الشعاع قرارمی دهد؟ شرایط تغییر خواهد کرد؟ موضوعات مورد تاکید، به جز بحران شامل موارد دیگری هم خواهد شد؟

دومینیک وولتن: واقعا نمی دانم. آنچه واضح است و در عین حال مثبت این که واکنش یکسان همه کاندیداها در محکومیت شدید این کشتار، با هدف حفظ جمهوری یا دموکراسی صورت گرفته است. یورونیوزآیا جهتگیری ها تغییر خواهند کرد؟ آیا موضوعاتی که اخیرا مورد توجه بودند، به جز بحران، تغییر خواهند کرد؟ دومینیک وولتن:بحث بر سر تغییر واژه ها نیست. به نظر می رسد مناظره ها با میزان کمتری از خشونت پیگیری شوند. ما در کشوری زندگی می کنیم که پیشاپیش درگیربحران است و همین امر باعث می شود انتخابات امر عاجل بخش بزرگی ازرای دهندگان نباشد و با مشارکتی نه چندان چشمگیر در انتخابات مواجه شویم. بنابراین، مناظره های جنجال برانگیز نامزدهای اصلی راه درستی به نظر نمی رسد. نمی گویم که مناظرات صرفا سلبی یا حتی خنثی باشد، برعکس جدل های انتخاباتی در مسائل سیاسی، نظری یا ایدئولوژیک می تواند واقعا چالشی باشد به این شرط که احترام طرف مقابل هم حفظ شود. آن هم در انتخاباتی که در فضایی تند وتیز برگزار می شود.فکر می کنم وقتی خطر کم اقبالی گسترده نسبت به انتخابات وجود دارد، باید تبلیغات را با بردباری و آرامش بیشتر پیش برد. معتقدم حوادث دو هفته گذشته نهادهای اساسی جامعه فرانسه را هدف گرفته است : اول ارتش که رکن اصلی حفاظت از وحدت است و سپس مدرسه که نهاد مهمی در ایجاد یگانگی در جامعه ما به شمار میرود و سوم لائیسیته که نگاهبان احترام به همه مذاهب است. به نظر من، محکومیت شدید فرهنگی و سیاسی این رخداد از سوی تمام کاندیداها فراتر از باورهای مردم، به دلیل حساسیت نهادهای مورد اشاره است و اگر در این باره بیاندیشیم و سستی نهادهای اجتماعی درمورد یگانگی را به یاد آوریم، می توانیم درس های مهمی از آن بگیریم.

یورونیوز:آیا اعلام سیاست های سخت گیرانه علیه مهاجران از سوی برخی کاندیداها در جریان تبلیغات انتخاباتی، می تواند یک مقصر ایجاد این حادثه قلمداد شود؟

دومینیک وولتن: نه نمی توانیم یک رابطه علیت و معلولی میان این دو پیدا کنیم. با این حال مهاجرت مشکل فرانسه و نیز چالشی برای کل اروپاست. اروپا دموکراتیک ترین جای جهان است، با این حال در مورد مهاجران با وژگانی چون وضعیت اقامت، نژادپرستی، و پوپولیسم مواجهیم که با رسالت اروپا در ایجاد یک جامعه آزاد در تعارض است. در اروپا مهاجران مسئول همه مشکلات شناخته می شوند و این فاجعه است. بنابراین اینکه 18 کشور از 27 عضو اتحادیه اروپا با گونه ای از خشونت زبانی علیه مهاجران مواجهند، به هیچ وجه عجیب نیست. می توانیم بگوییم که اروپا، خود در حال نابود کردن ارزشهای اروپاییست.

یورونیوز: شاهد دعوت عمومی به همبستگی میان گروه های مختلف اجتماعی هستیم. نیاز به احساس یگانگی. باید این یکپارچگی را تقویت کرد؛ کاری دشوار هنگامی که کاندیداها می خواهند جایگاهشان را در گروه اجتماعی خاصی تقویت کنند؟

دومینیک وولتن: ببینید، نه این که بگویم تلخی حادثه باید مانع طرح پرسش هایی از این دست شود، اما اگر مذاهب اصلی اتحادشان را برای 4 یا 5 روز نشان دهند و التهاب سیاسی فروکش کند، همین کافیست. به بیان دیگر خاطره این فجایع باید در ذهن مردم بماند. امروز به لطف رسانه ها مردم همه چیز را می بینند و از همه چیز مطلع می شوند. همین باعث می شود که سیاستمداران، دینمداران و تصمیم گیرندگان اروپای به ارزشهایشان وفادارتر باشند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشف بقایای زنان متعلق به ۶ هزار سال پیش که به شیوه «مافیاهای ایتالیایی» شکنجه و خفه شده‌اند

فرانسه از طرحی بلندپروازانه برای مقابله با روند «افول» پژوهش‌های پزشکی رونمایی کرد

ظرفیت‌های پنهان فریبکاری هوش مصنوعی؛ آیا فناوری انسان نسل او را منقرض می‌کند؟