Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گفتگوی یورونیوز با نخست وزیر دولت خودگردان فلسطینی در باره منابع آب

گفتگوی یورونیوز با نخست وزیر دولت خودگردان فلسطینی در باره منابع آب
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سلام فیاض، نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطینی که در ششمین مجمع جهانی آب در شهر مارسی فرانسه شرکت کرده بود، به پرسش های محمد شیخ ابراهیم، خبرنگار یورونیوز پاسخ گفت.

از زمان اشغال کرانه غربی رود اردن و نوار غزه توسط اسراییل، کنترل منابع آبی آن منطقه در دست اسراییل بوده است.

در گفتگویی که متن آن در ذیل می آید، آقای فیاض نظرات خود را در باره منابع آبی و نیز موضوع تشکیل دولت مستقل فلسطینی بیان می کند.

یورونیوز: شما اینجا هستید تا درکنفرانس آب شرکت کنید، به نظر شما در حال حاضر بزرگترین مشکل فراهم کردن آب در فلسطین چیست؟

سلام فیاض: بی شک، ما با کمبود آب در کشورمان مواجهیم. در حال حاضر معضل کمبود آب در فلسطین جدی است. یکی از دلایل آن افزایش اشغال اسراییلی هاست. این مساله فلسطینی ها را با مشکل مواجه کرده است. از منظر کلی، درمنطقه ما با کمبود آب مواجه هستیم و ما فلسطینی ها بزرگترین قربانی این ماجرا هستیم. بویژه در نوار غزه و کرانه باختری رود اردن. اینجا هستم چرا که طرح بزرگی توسط دولت فرانسه پیشنهاد شده است. نخست وزیر فرانسه پروژه ای حیاتی و استراتژیک را که در نوار غزه اجرا خواهد شد، معرفی خواهد کرد. در کل مناظق اشغالی، تامین منابع آبی بیشتر، الزامی است.

در وافع منابع آبی ما پایین تر از حداقلی است که توسط سازمان جهانی بهداشت تبیین شده است. تنها هفتاد لیتر آب آشامیدنی و قابل شرب برای هر شخص در فلسطین در نظر گرفته شده است در حالیکه استاندارد مورد تایید سازمان جهانی بهداشت صد لیتر در روز برای هر فرد می باشد. در نتیجه، اگر این میزان را با میزان مصرفی هر فرد در اسراییل مقایسه کنیم می بینیم که آنها سه برابر بیشتر از ما می توانند آب مصرف کنند. در سرزمین های تحت اشغال هم تفاوت زیادی میان اسراییلی ها و فلسطینی ها موجود است، خصوصا در کرانه باختری. در این مناطق هر اسراییلی می توانند هجده برابر بیشتر از یک فلسطینی آب مصرف کند.

یورونیوز: شما اسراییل را متهم می کنید که کنترل منابع آبی برخی از مناطق فلسطینی را نیز در اختیار دارد. این در حالیست که در توافق اسلو این اجازه به اسراییلی ها داده شده است تا کنترل اکثر قریب به اتفاق منابع آبی منطقه را به عهده داشته باشند. امروز بار دیگر صحیت از همان مشکل قدیمی می کنیم. آیا تناقض هایی در رفتار رهبران فلسطینی مشاهده نمی کنید؟

سلام فیاض: در توافق اسلو به اسراییل اجازه داده نشده است تا از منابع آبی این چنین ناحق به نفع خود سوء استفاده کند. صحبت از بهره برداری مشترک از منابع آبی بین دو کشور بود، قرار نبود اسراییلی ها 90 درصد منابع تولیدی آب در منطقه را به نفع خودشان بهره برداری کنند، و اگر چنین چیزی بود ما دیگر اینجا برای مذاکره نیامده بودیم. بر این باوریم که رفتار اسراییلی ها نشان از زورگویی آنهاست و آنها می خواهند کنترل کامل منابع آبی را تحت عنوان اشغال این مناطق در اختیار داشته باشند.

در سال 2011، اسراییل 46 مرکز توزیع آب در نوار غزه را نابود کرد. آنها چاههای آبی را که قدمتشان به زمان عثمانیان می رسید، نابود کردند.

در ضمن به ما اجازه نمی دهند تا بدون اجازه وتوافق آنها ما در منطقه چاه حفر کنیم. حالا می خواهم بدانم آیا توافق اسلو اجازه چنین کاری به آنها می داد تا چاههای آب ما را نیز اشغال کنند؟

سلام فیاض: اقتصاد ملی روند نزولی طی می کند و از ظرفیت تولید واقعی کشور پایین تر رفته است و به این ترتیب کارآفرینی در فلسطین کاریست بس دشوار. اگر که اشغال و کنترل اسراییلی ها نبود اوضاع مسلما بهتر بود. تبادل تجاری بین فلسطین و باقی جهان بدلیل اشغال و کنترل اسراییلی ها با مشکل روبرو است. این دولت فلسطین نیست که مرزها و یا ارتباط با جهان خارج را کنترل می کند.

همه چیز تحت کنترل اسراییلی ها قرار دارد. آنها هم از این قدرت خود سوء استفاده می کنند و نمی گذارند تا تولیدات ما به صورت کامل راهی خارج شوند. تنها راه حل اینست که اسراییلی ها به اشغال سرزمین فلسطین خاتمه دهند.

یورونیوز: شما پیش تر اعلام کرده اید که دولت خودگردان فلسطینی بزودی بدل به دولت مستقل خواهد شد. قبلا اعلام کرده اید که زمان این اقدامتان را اعلام خواهید کرد. چگونه می خواهید این شعارتان را عملی کنید؟

سلام فیاض: آماده و مهیای تشکیل یک دولت مستقل شدن به معنای آن نیست که شما به آن دست یافته اید. لازمه تشکیل یک دولت مستفل این است که مناطق اشغالی از نوار غزه تا کرانه باختری و بیت المقدس شرقی دوباره به مرزهای تببین شده قبل از سال 67 بازگردد. اسراییل باید به اشغال خاتمه دهد. ما تنها توانسته ایم مراحل این استقلال را به پیش ببریم. جامعه جهانی ناظر تمام تلاشهای ما نزدیک به یکسال گذشته بوده است.

*یورونیوز: می خواهید بگویید توان تشکیل کشور مستقل فلسطینی را دارید؟ *

سلام فیاض: این مساله توسط گزارشهای بانک جهانی، صندوق بین المللی پول و سازمان ملل تایید شده است. آنها در حال تقریر گزارشها هستند و کارشناسان آنها دارند ظرفیت های اصلی نهادهای کشورمان را برای رسیدن به نتایج نهایی بررسی می کنند.

یورونیوز: دولت خودگردان کنترل واقعی بر روی بسیاری از مناطق فلسطینی، حتی شهرهای خودش را ندارد. در واقع یک حاکمیت کامل از سوی دولت فلسطین مشاهده نمی شود. سرکوبها افزایش یافته است. در همین حال، به نظر می رسد که مذاکرات هم با بن بست مواجه شده است. آیا شما و دیگر مقامات دولت خودگردان قصد از انحلال دولت را ندارید؟

سلام فیاض: به هیچ وجهی دولتمان را منحل نخواهیم کرد. دولت خودگردان، دولت انتقالی فلسطین قبل از تشکیل دولت مستقل فلسطینی است. دولت خودگردان یک سازمان خیریه نیست. این دولت نتیجه سالها مبارزه است.

این دولت بزرگترین سلاح مقاومت فلسطینیان برای رسیدن به اوضاعی بهتر است. برای چه به آن نیازمندیم؟ باید توجه جامعه جهانی را به این سوال مهم جلب کنیم. دولت خودگردان برای فلسطینی ها از اهمیت زیادی برخوردار است، برای آنکه آنها بتوانند از طریق این دولت به حقوق اساسی خود دست پیدا کنند و به رویایشان، کشور مستقل فلسطینی دست پیدا کنند، انشالله.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زن فلسطینی با شلیک پلیس مرزی اسرائیل کشته شد

اسرائیل سفرای کشورهای حامی عضویت فلسطین در سازمان ملل متحد را احضار کرد

ادعای «نسل‌کشی» علیه اسرائیل؛ گزارشگر سازمان ملل: با تهدیدهایی روبرو بودم