لاریجانی: "مردمسالاری ما مخصوص و بر مبنای عقلانیت اسلامی است"

لاریجانی: "مردمسالاری ما مخصوص و بر مبنای عقلانیت اسلامی است"
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ایران، در گفتگویی اختصاصی با یورونیوز اظهار داشت که ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد عملا به پایان رسیده است.

آقای لاریجانی افزود که پس از انتخابات مجلس نهم، غرب باید این واقعیت را قبول کند، که ایران نوع جدیدی از دموکراسی است. او همچنین از برنامه هسته ای ایران دفاع کرد.

آقای لاریجانی همچنین به ملاقات اخیر رهبران اسرائیل و ایالات متحده آمریکا و بحث در مورد احتمال حمله نظامی به تاسیسات اتمی ایران واکنش نشان داد.

مشروح گفتگوی جان دیویس، خبرنگار یورونیوز با محمد جواد لاریجانی در پی می آید:

محمد جواد لاریجانی: فکر می کنم خود را جای مردم آمریکا قرار دادن، نامطبوع خواهد بود، چون برای کسب اعتماد مردم آمریکا و رسیدن به ریاست جمهوری، به نظر می رسد که داوطلب ها قبل از اینکه نظر موافق مردم را کسب کنند، به دنبال جلب رضایت نتانیاهو و آیپک، یعنی کمیته روابط عمومی آمریکا-اسرائیل، می روند. سیاستمداران آمریکایی برای تغییر مسیر توجه مردم، از این موضوع استفاده کردند. برنامه هسته ای ایران بسیار شفاف است و همه به آن آگاهی دارند. این یک مقدمه چینی سیاسی بود که توجه مردم را از مشکلات اقتصادی که حل و فصلشان بسیار سخت است، دور کند. برای پاسخ به این مشکلات، دموکرات ها و جمهوریخواهان هیچیک پاسخ مناسبی ندارند. ولی در هر حال، این صحبت های منفور درباره خشونت علیه یک ملت، بی سابقه است.

یورونیوز: شما می گویید که برنامه هسته ای ایران شفاف است، ولی حتی روس ها گفتند که ایران باید به تعهدات خود عمل کند و به بازرسان بین المللی اجازه بازدید از تاسیسات اتمی را بدهد. ماه فوریه گذشته، هیات آژانس بین المللی انرژی اتمی دست خالی برگشتند و گفتند که از هر طرف جواب رد گرفته و راهش بسته است. شفافیت کجاست؟

محمد جواد لاریجانی: آنجا نظارت، مداوم است. دوربین ها آنجاست. بازرسان بازدید می کنند. “دست خالی” اصطلاح بدی است که استفاده کرده اند، چون بستگی دارد ماموریت خود را چگونه تعریف کرده اند. بدیهی است که آنها باید ماموریت خود را راحت توصیف می کردند. آنها نمی توانند بدون مقدمه بیایند و بگویند: “می خواهم آنجا بروم و نظارت کنم.”

یورونیوز: ولی این فقط در یک نظام شفاف، می تواند اتفاق بیافتد. اینطور نیست؟

محمد جواد لاریجانی: حتی در یک نظام شفاف هم آنها نمی توانند تلفن بزنند و بگویند می خواهند اینجا و آنجا بروند. ما کاملا با شفافیت موافقت کردیم. ولی معادله دو طرف دارد. از ما انتظار شفافیت هست و ما انتظار همکاری از طرف دیگر داریم. ما باید به همه جوانب فعالیت های اتمی غیر نظامی دسترسی داشته باشیم. کشورهای دیگر باید با ما همکاری کنند. ما از همه اینها محروم هستیم و آنها به طور یک جانبه از ایران می خواهند شفاف باشد. این کاملا متناقض است.

یورونیوز: آن طوری که من فهمیدم، شما می گویید شفافیت کامل وجود ندارد، چون در عوض چیزی عاید شما نمی شود.

محمد جواد لاریجانی: نه، در واقع می خواهم بگویم که درجه های مختلف شفافیت وجود دارد. بستگی به این دارد که در چه زمانی، چه چیزی توجه بازرسان را به خود جلب می کند. ما از رآکتور اتمی تهران برای تولید دارو و درمان برای بیماران سرطانی استفاده می کنیم و قاعدتا باید بتوانیم اورانیوم غنی شده بیست درصدی بخریم. آنها اول گفتند باید مبادله کنیم. ما گفتیم: موافقیم. آنها گفتند: نه باید همه اورانیوم حداقل غنی شده را بدهید. این معنی ندارد. ما می خواهیم از رآکتور اتمی تهران که کاملا اهداف درمان پزشکی دارد استفاده کنیم. پس ما گفتیم: فراموش کنید، ما آن را ساختیم و از آن استفاده کردیم. اینها عادات بد ایالات متحده است. ما سرکردگی ایالات متحده آمریکا را قبول نمی کنیم. این داستان کاملا شکست خورده است. آنها می توانند با ما مانند هر کشور مستقل دیگر رفتار کنند.عالی است! می توانیم صحبت کنیم، می توانیم معامله کنیم، می توانیم بدهیم و بگیریم. کارهای بسیاری می توانیم انجام دهیم. ولی دستورنمی گیریم. این سرکردگی را آلمان، سارکوزی یا دیگران می توانند قبول کنند ولی قطعا ایرانی ها قبول نمی کنند.

موضوع اصلی واضح است. ایران، با یک نظام اجتماعی-سیاسی متفاوت به عنوان یک قدرت با نفوذ در منطقه ظهور می کند. ما مردم سالاری مخصوص به خود داریم که براساس سیستم لیبرال سکولار نیست، بلکه بر مبنای عقلانیت اسلامی است. ایران با تجربه سی دهه اخیر، از کشوری آلت دست ایالات متحده به کشوری برجسته در منطقه تبدیل شد. با سطحی پیشرفته در زمینه علم و فن آوری.

یورونیوز: ممکن است درباره این دموکراسی توضیح دهید که رهبران مخالفان در بندند و بسیاری از داوطلبان اجازه شرکت در انتخابات را ندارند. این چه نوع مردمسالاری است؟

محمد جواد لاریجانی: اول از همه، مخالفان در ایران، منظورم اصلاح طلبان در ایران تقریبا چهل نماینده در مجلس دارند. آنهایی که در زندانند به دلیل عقاید سیاسی خود آنجا نیستند. آنها خارج از ساختار قانونی فعالیت می کنند. برای فعالیت در جامعه مدنی باید به قوانین احترام گذاشت، حتی اگر قوانین را دوست ندارند. در ایران اگر کسی منکر خدا شود یا نظام اسلامی را نهی کند، دیگر چرا باید قادر به شرکت در انتخاباتی شود که همراه با سوگندی است که شخص را متعهد به خدمت در نظام اسلامی می کند.

یورونیوز: آیا شما می گویید که میرحسین موسوی یا مهدی کروبی منکر خدا شده اند؟

محمد جواد لاریجانی: خیر من می گویم که آنها هنگام انتخابات اخیر در کودتایی علیه حکومت شرکت کرده اند. آن، مبارزات انتخاباتی نبود. آنها از فضای انتخابات سو استفاده کردند و سر آخر حتی قبل از اعلام نتایج، خود را برنده خوانده، از مردم خواستند تا به خیابان ها بروند و دولت را سرنگون کنند و دولت جدید ایجاد کنند. این قطعا یک کودتاست. این جرم بزرگی است.

یورونیوز: آیا محاکمه شده اند؟

محمد جواد لاریجانی: آنها تحت نظرند و مدارکی علیه آنها در حال گردآوری می باشد. در حقیقت دولت و نظام خواستار رفتاری ملایم با آنهاست. این به نفع ملتی بزرگ که به حکومت خود اعتماد دارد نیست که برای اشتباهاتش حداکثر مجازات را دریافت کند. نظام می خواهد حداقل مجازات را قائل شود.

یورونیوز: پس از انتخابات، رییس جمهور احمدی نژاد در چه موقعیتی است؟ پایگاه قدرت او کجاست؟

محمد جواد لاریجانی: رییس جمهور احمدی نژاد در حال اتمام دومین دوره خود است. بدیهی است که مطابق قانون اساسی نمی تواند دوباره رییس جمهور شود. ما بر انتخابات آینده متمرکز شده ایم تا کاندیداهای برتر را برگزینیم و برای انتخاب یکی از آنها تلاش کنیم و شاید موفق شویم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تغییر چهره احمدی‌نژاد پس از یک دوره غیبت طولانی بابت چیست؟

خبرنگار سوئیسی: احمدی‌نژاد گفت اگر ایران بودی احتمالا بالای دار بودی

بزرگترین رآکتور همجوشی هسته‌ای جهان در ژاپن راه‌اندازی شد