محمود عباس: «باید بر کسی فشار آورد که مانع صلح و آشتی است»

محمود عباس: «باید بر کسی فشار آورد که مانع صلح و آشتی است»
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به رسمیت شناساندن دولت فلسطینی برای دور زدن اسراییل، راهبرد مورد نظر محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی است.
آنچه از سوی اسراییل و ایالات متحده آمریکا رد شده و با پذیرش فلسطین در یونسکو (سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد) در ۳۱ اکتبر سال جاری، به نظر می‌رسد این موضع گیری شدت یافته است.
اما تهدید ایالات متحده آمریکا به وتوی درخواست محمود عباس، ظاهرا مانع از آن نشد تا رییس تشکیلات خودگران فلسطینی برای دفاع از پیشنهاد خود در نشست بروکسل حضور نیابد.
یورونیوز با او گفتگوی اختصاصی انجام داده که متن آن در ادامه آمده است.

یورونیوز: قبل از هرچیز، ممکن است در مورد پذیرش فلسطین در یونسکو توضیح دهید؟

محمود عباس:
«پیوستن فلسطین به یونسکو، از نظر سیاسی و اخلاقی بازتاب خوبی داشته است. به این دلیل که ما از شورای امنیت سازمان ملل درخواست عضویت فلسطین در سازمان ملل را داشته و هنوز هم این درخواست به قوت خود باقی است.
در عین حال، ما خواهان عضویت فلسطین در یونسکو بودیم، نهاد بسیار مهمی که با ملل سراسر دنیا در ارتباط نزدیک است.

یورونیوز: ایالات متحده آمریکا کمک‌های مالی خود به یونسکو را به حالت تعلیق درآورده است.

محمود عباس:
دلیل مخالفت ایالات متحده آمریکا با عضویت ما در یونسکو متقاعد کننده نبود. این، چه دلیلی است که آن‌ها مطرح می‌کنند؟
آن‌ها می‌گویند که از سال ۱۹۸۹ قانونی در کنگره ایالات متحده آمریکا وجود دارد که مشارکت مالی دولت این کشور را در سازمان‌هایی که با تروریسم در ارتباطند ممنوع کرده است.
در پاسخ اعلام کردیم که ما تروریست نیستیم. اگر ۲۲ سال پیش این نسبت را به ما می‌دادند، امروزه دیگر نمی‌توانند این نسبت را به ما بدهند. در اثبات این ادعا باید اشاره کرد که فلسطین با ایالات متحده آمریکا که عضو کمیسیون چهارنفره است، روابط سیاسی و اقتصادی دارد. اما آن‌ها در پاسخ می‌گویند این قانونی است که در گذشته تدوین شده و آمریکا نمی‌تواند آن را تغییر دهد. این موضع گیری، آشکارا غیرقابل دفاع است. گفته آن‌ها مبنی بر اینکه روابط به دلایل غیر واقعی قطع شده، غیر منطقی است.

یورونیوز: از گفتگو‌ها و مذاکرات میان شما و حماس بگویید؟

محمود عباس:
حدود یک ماهی می‌شود که با خالد مشعل دیداری داشتم. مقدمات یک توافق احتمالی را فراهم کردیم. موضع حماس در موارد زیر به ما نزدیک است:
۱) آرامش و صلح مانند کرانه باختری رود اردن باید در غزه هم برقرار شود.
۲) مقاومت باید مردمی و مسالمت آمیز باشد و نه نظامی. صادقانه بگویم ما در این مورد توافق کردیم.
۳) در مورد راه حل، یعنی ایجاد کشوری بر مبنای مرزهای سال ۱۹۶۷، حماس موافقت خود را اعلام کرد.
۴) و سازماندهی انتخابات پارلمانی در ۵ مه سال آینده.
این موارد مستلزم پیگیری است که از ۱۸ دسامبر و با بررسی مهم‌ترین موضوع یعنی سازمان آزادی بخش فلسطین (ساف) آغاز خواهد شد. به این معنا که چطور تمام گروه‌های فلسطینی بتوانند در سازمان آزادی بخش فلسطین که قوانین و تعهدات مشخصی دارد، مشارکت داشته باشند. هر گروهی که خواستار پیوستن به ساف است باید این قوانین و تعهدات را بپذیرد. موضوعی که در ۱۸، ۲۰ و ۲۱ دسامبر در قاهره به آن‌ها خواهیم پرداخت.

یورونیوز: اسراییل یکشنبه زندانیان فلسطینی را آزاد می‌کند. انتظار بعدی شما چیست؟

محمود عباس:
آنچه روی داده مربوط به سرباز اسراییلی ربوده شده است. مذاکرات برای آزادی او پس از ۵ سال و با می‌انجی‌گری مصری‌ها به توافقی میان اسراییل و حماس انجامید. البته گاهی آلمان برای تعیین تعداد زندانیان مورد مبادله مداخله کرد. تعداد کل زندانیان ۱۰۲۷ نفر است که در نخستین مرحله ۴۰۰ نفر آن‌ها آزاد شدند و بقیه قرار است در مرحله بعدی آزاد شوند.
اما من با اهود اولمرت، نخست وزیر پیشین اسراییل به توافقی دست یافتم. اینکه وقتی سرباز اسراییلی آزاد شود، اسراییل در چارچوب توافق حماس، مقامات فلسطینی در بند را نیز آزاد کند.
نتانیاهو این توافق را پی گیری نکرد. اما رییس جمهور اوباما یک سال پیش به من گفت که با نتانیاهو در زمینه آزادی زندانیان گفتگو خواهد کرد. او به من اطلاع داد که نتانیاهو با این موضوع توافق کرده است. و من هم توافق خود را به او اعلام کردم. پس از آن همه چیز به دست فراموشی سپرده شد.
از اینرو مساله زندانیان نه تنها حل نشد بلکه تحریم‌ها و فشار‌ها از طرف دیگر آغاز شد.

یورونیوز: پرسشی که مطرح است اینکه، تاثیرات آنچه در منطقه، خاور میانه و در سوریه می‌گذرد بر فلسطین چه خواهد بود؟ بویژه آنچه در سوریه می‌گذرد.

محمود عباس:
یک رویکرد و دیدگاه رسمی وجود دارد به این معنا که آنچه روی می‌دهد ربطی به ما ندارد، ما خود را با آنچه روی می‌دهد درگیر نمی‌کنیم. اما به خواست و اراده مردم احترام می‌گذرایم و از اعتراضات و خواسته های مردم حمایت می‌کنیم و نه بیشتر. نه در تونس، نه در مصر و نه در سوریه دخالت نمی‌کنیم.
مطابق این دیدگاه ما فقط رویدادهای سوریه را مشاهده می‌کنیم و نه بیشتر. مسلما نسبت به قربانیان و کشته شدگان و مشکلات پیش آمده متاسفیم اما موضع ما همانطور که توضیح دادم روشن است.

یورونیوز: و آخرین پرسش، آقای محمود عباس، شما با رییس جمهور فرانسه در پاریس و رییس شورای اتحادیه اروپا در بروکسل دیداری داشتید. ایسلند هم دولت فلسطینی با مرزهای سال ۶۷ میلادی را به رسمیت شناخته است.

محمود عباس:
ما مردمی تحت اشغالیم و خواهان استقلال هستیم. ما به صلح و آشتی باور داریم و به مشروعیت بین المللی اعتقاد داریم. فرهنگ صلح و آشتی را در کشورمان تجربه می‌کنیم.
از سوی بانک جهانی و صندوق بین المللی پول گواهی نامه مثبتی دریافت کردیم که نشان از شفافیت عملکرد ما دارد. آنچه در بسیاری از کشور‌ها نمی‌توان یافت.
ما چه چیز کم داریم؟
مساله اصلی این است که اسراییل رد می‌کند و ایالات متحده آمریکا موضع اسراییل را تایید می‌کند و ما مدام در حال مذاکره هستیم تا آن‌ها را متقاعد سازیم که صلح تنها به نفع فلسطینی‌ها نیست بلکه اسراییلی‌ها و کل منطقه و جامعه بین الملل نیز از آن سود خواهند برد. از این رو باید بر کسی فشار آورد که نفی می‌کند و مانع از صلح و آشتی است.
حرف من به آن‌ها این است: موضع ما این است و با صداقت و شفافیت کامل به من بگویید خطای من کجاست. من آماده ام تا اشتباهم را تصحیح کنم. اما آن‌ها خطایی پیدا نکرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی مورد سوءقصد قرار گرفته است؟

تشدید خشونت‌ها در کرانه باختری؛ آیا شهرک‌نشینان اسرائیلی جبهه جنگ جدیدی را باز خواهند کرد؟

یک نوجوان ۱۷ ساله فلسطینی به ضرب گلوله نیروهای اسرائیلی در رام‌الله کشته شد