Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نوه ماری کوری: علم و انسانیت، دو بال یک پرواز هستند

نوه ماری کوری: علم و انسانیت، دو بال یک پرواز هستند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برنامه این هفته جهان دانش به علم شیمی می‌پردازد و شامل گزارش‌هایی از فنلاند هنگ کنگ و گفتگو با نوه ماری کوری شیمیدان بزرگ فرانسوی است.

شیمی یکی از علومی است که می‌تواند هم جالب و هم اسرار آمیز باشد. امسال که سال جهانی شیمی است، مدرسین شیمی تلاش می‌کنند روش‌های جالب و تازه‌ای برای آموزش شیمی پیشنهاد کنند.

اولین گزارش از هلسینکی پایتخت فنلاند و در باره یک برنامه آموزشی ابتکاری برای آموزش شیمی به بچه‌های مدرسه از طریق بازی است. آژانس شیمی اروپا به آن‌ها علایم هشداردهنده برای مواد شیمیایی خطرناک را آموزش می‌دهد.

علایم هشدار دهنده در فنلاند

شکی نیست سیستم آموزشی فنلاند یکی از بهترین سیستمهای آموزشی است. اما گزارشگر یورونیوز به هلسینکی و دفتر مرکزی آژانس اروپایی شیمی رفته است. آژانس سال ۲۰۰۷ تاسیس شده است.

در نزدیکی دفتر آژانس بچه‌ها از ملیت‌های مختلف درباره علایم هشدار دهنده برای مواد خطرناک آموزش می‌بینند. علایمی که بر اساس استاندارد‌های اتحادیه اروپا، این مواد خظرناک را طبقه بندی برچسب گذاری و مقررات بسته بندی آن‌ها را تعیین می‌کند.

این مدرسه در سال ۲۰۰۸ برای بچه‌های کارمندان آژانس شیمی تاسیس شده است. ۲۲۰ دانش آموز به سه گروه انگلیسی، فرانسه و فنلاندی تقسیم می‌شوند و در باره میزان خطرناک بودن بعضی از عناصر شیمیایی آموزش می‌بینند.

نوه ماری کوری: علم و انسانیت دو بال یک پرواز

ماری کوری نامی است که بر تارک دنیای شیمی می‌درخشد. گزارشگر یورونیوز با نوه او خانم هلن لانگ ژووان ژولیو یکی از دانشمندان برجسته شیمی گفتگو کرده‌است.

این دانشمند ۸۴ ساله انرژی اتمی و نوه پیر و ماری کوری در‌‌ همان خانه پدربزرگ و مادربزرگ در جنوب پاریس زندگی می‌کند. او می‌گوید امروزه علم مسیر خود درست خارج شده است.

هلن لانگ ژووان ژولیو: “روش‌های آموزشی نسبت به زمان ماری کوری بسیار تغییر کرده و پیشرفته شده است. اما علیرغم این توسعه باید بپذیریم که هنوز تصور اغلب مردم این است که “ما از علم سر در نمی‌آوریم” به نظر من این یک مشکل واقعی در تدریس علوم است. اگر به ایده‌های ماری کوری برگردیم می‌بینیم که او رویکردی را ابداع کرد که می‌گوید علم را از کتاب نمی‌توان اموخت. با تجربه کردن علم را می‌آموزیم.”

هلن لانگ ژووان ژولیو مانند مادر بزرگش معتقد است در علم باید به روی همه باز باشد چرا که علم و انسانیت دو بال یک پرواز هستند: “علم واقعیت‌ها را کشف می‌ کند اما چگونگی کاربرد آن‌ها را تعیین نمی‌ کند. به همین دلیل مردم باید در باره نحوه استفاده از کشفیات علمی حق اظهار نظر داشته باشند. اگر هر دانشمندی صرف نظر از مقبولیت و تایید مردم هر کاری دلش خواست انجام دهد، این اولین قدمی است که علم و دانش راه‌شان از هم جدا می‌شود.”

هنگ کنگ، کشف راز جنایت با شیمی

امسال، سال جهانی شیمی است. دانشگاه هنگ کنگ نقش خود را برای ارتقا جایگاه این علم بازی می‌کند. در این گزارش می‌بینیم کانی‌ها چه تاثیراتی روی زندگی ما دارند و فرمول‌های شیمیایی چگونه به کشف جرایم کمک می‌کنند.

در سال جهانی شیمی، برای نشان دادن اهمیت شیمی به عنوان بخش حیاتی زندگی ما، دانشگاه هنگ کنگ بازدید و کارگاه‌هایی را برنامه ریزی کرده است.

بخشی از این بازدید‌ها درموزه سنگ دانشگاه هنگ کنگ است. موزه کانی‌ها، و سنگ‌های قیمتی، دیداری مستقیم از زیبایی‌های طبیعی شیمی است. خصوصیات و ویژه گی‌های مواد اطراف ما تعیین می‌کند که این مواد برای ساختن خانه مناسبند و یا سنگهای قیمتی و جواهرات هستند

شیمی در جرم‌شناسی و کشف جرایم نقش مهمی دارد. بخش شیمی دانشکده یک برنامه بازدید از صحنه جرم برای دانشجویان دانشگاه ترتیب داده است. هدف آن تشخیص پزشکی قانونی یک قتل است: چه کسی جسیکا را کشته است؟ دوست پسرش یا الکس دوستش؟

برای پیدا کردن قاتل، سی دانشجوی دانشگاه شواهد و مدارک از جمله نمونه خون را بررسی می‌کنند. اما جمع کردن آثار و شواهد مستند از صحنه جرم و تفسیر آن‌ها کار ساده‌ای نیست.

با شیمی می‌توانیم نه تنها راز یک جنایت بلکه بسیاری از رازهای جهان را کشف کنیم.

در پایان برنامه جهان دانش، نتیجه رای گیری ما در شیکه‌های اجتماعی در باره نتیجه و تاثیر استفاده از ماشین حساب در حل کردن مسایل ریاضی را اعلام می‌کنیم. اکثریت رای دهندگان گفته‌اند استفاده از ماشین حساب قدرت و کامپیو‌تر محاسبات ذهنی آن‌ها را کاهش داده است.

تجربه‌ها و نظراتتان را در شبکه‌های اجتماعی و بسایت جهان آموزش بنویسید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تیراندازی یک نوجوان در مدرسه‌ای در فنلاند یک کشته و دو زخمی برجای گذاشت

فشارهای دولت راستگرای فنلاند بر مهاجران غیرقانونی؛ آیا هلسینکی تنها مامن پناه‌جویان خواهد ماند؟

سال تحصیلی افغانستان بدون حضور بیش از یک میلیون دختر آغاز شد