پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا در گفتگو با رئیس جمهوری این کشور

پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا در گفتگو با رئیس جمهوری این کشور
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انتظار می رفت جاه طلبی اوکراینی ها برای پیوستن به اتحادیه اروپا ، در جریان سفر

رئیس جمهور ویکتور یانوکویچ به بروکسل در این هفته یک گام بزرگ به جلو بردارد.

اما روابط بین دو طرف به دلیل زندانی شدن رهبر مخالفان، یولیا تیموشنکو تیره و تار شده و این سفر به تعویق افتاده است. اروپا نگران است که حکم هفت سال زندان برای سوء استفاده از قدرت با انگیزه های سیاسی صادر شده باشد. در مصاحبه اختصاصی با رئیس جمهور ویکتور یانوکویچ خبرنگار ما در اوکراین درباره این موضوع و مسائل دیگر می پرسد.

یورونیوز:
بر اساس انتقاداتی که کشورهای مختلف مطرح می کنند، نظام قضایی در اوکراین چندان مستقل نیست. این انتقادات را فقط اشخاص مطرح نمی کنند، بلکه در سطحی بالاتر و از جانب دولتها مطرح می شود. عده ای می گویند شما به عنوان رئیس جمهوری این قدرت را دارید که از چنین تصمیماتی جلوگیری کنید. نظر شما درباره این موضوع چیست؟

ویکتور یانوکویچ:
اصلاحات در نظام قضایی ما نباید مایه ناامیدی رهبران اتحادیه اروپا شود. حدود یک سال و نیم قبل ما اصلاحات را شروع کردیم و تصمیم گرفتیم درباره مسائل مهم کاری انجام بدهیم. ما این کارها را انجام می دهیم تا بتوانیم خودمان را بیش از گذشته به اتحادیه اروپا نزدیک کنیم. هدف این کار بهبود شرایط خودمان است. ما می دانیم که استانداردهای قانونی ما به بهبود نیاز دارند.

یورونیوز:
اگر این اصلاحات انجام شود، آیا امکان آزادی خانم تیموشنکو وجود دارد؟

ویکتور یانوکویچ:
موضوع خانم تیموشنکو موضوعی پیچیده است. چرا که در موارد متعددی قانون شکنی شده است. این موضوع را باید در دو سطح بررسی کرد. در یک سطح این مساله موضوعی سیاسی است و در سطح دیگر موضوعی قضایی. در این پرونده مسائل مختلفی مثل فرار مالیاتی، از بین رفتن بودجه های دولتی و موضوعات دیگر وجود دارد. ما از مقادیر زیادی گاز صحبت می کنیم که به طور قاچاق وارد اوکراین شده اند و به مردم اوکراین فروخته شده اند.

یورونیوز:
به نظر شما رهبران اتحادیه اروپا در انتقاد از اوکراین دچار اشتباه شده اند؟ چون شواهدی وجود دارد که نشان می دهد دلایل دیگری برای انتقاد است. به عنوان مثال تیموشنکو به این دلیل محکوم شده است که شرکتی را که به حزب شما نزدیک بود تعطیل کرد.

ویکتور یانوکویچ:
درباره پرونده خانم تیموشنکو نمی توانیم بلافاصله نتیجه گیری کنیم. فقط دادگاه می تواند درباره این موضوع تصمیم گیری کند. ما باید این را در نظر داشته باشیم که معمولا زمان زیادی صرف پرونده های قضایی می شود. در آمریکا مثلا پرونده لازارنکو و در روسیه پرونده ژنرال اولینیک مدت زیادی طول کشید تا به نتیجه برسد.

یورونیوز:
به نظر می رسد مقامهای اتحادیه اروپا تمام مسائلی را که شما مطرح می کنید نادیده می گیرند. به نظر می رسد تمام مسائلی که در رابطه با پرونده خانم تیموشنکو وجود دارد، حتی مساله اعتراض به حکم دادگاه، بیشتر از آن که روندی قضایی داشته باشد، روندی سیاسی داشته است؟

ویکتور یانوکویچ:
من هیچ وقت از قدرت خودم برای تحت فشار گذاشتن قانونگذاران اوکراینی استفاده نکرده ام. من امیدوارم خانم تیموشنکو بتواند بی گناهی خود را ثابت کند. اگر او اشتباهی را مرتکب شده که به واسطه آن تمام کشور متحمل ضرر شده است، باید به این اشتباه اعتراف کند. همه این مسائل طبیعی به نظر می رسد. ما با تمام توان خواهان رشد اوکراین و ادغام آن با اروپای مدرن هستیم.

یورونیوز:
اما اتهاماتی که مطرح می شود از جانب جامعه جهانی است. این طور نیست؟

ویکتور یانوکویچ:
اوکراین باید بهتر شود. اما تحت فشار گذاشتن این کشور کار اشتباهی است. این یک روند است و این روند همچنان رو به جلو در حال حرکت است. روندی که همین حالا هم شاهد دستاوردهای مثبتش هستیم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آموزش هزاران سرباز اوکراینی در فرانسه؛ کمک‌های نظامی آلمان به کی‌یف دو برابر می‌شود

روند الحاق اوکراین به اتحادیه اروپا؛ فن در لاین: کی‌یف همزمان با جنگ اصلاحات عمیق و بزرگی انجام داد

سفر غیرمنتظره مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به اوکراین؛ ویدئویی از جوزپ بورل در بندر اودسا