دیدگاه شورای ملی انتقالی در مورد آینده لیبی

دیدگاه شورای ملی انتقالی در مورد آینده لیبی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محمد فرحت، از شورای ملی انتقالی قدرت در لیبی، در گفتگو با چارلز سلامه خبرنگار یورونیوزدربروکسل، ازسرنوشت قذافی، آینده لیبی و وضعیت موجود در این کشور و کمک های ناتو می گوید.

یورونیوز: معمر قذافی کجاست؟

محمد فرحت: با توجه به منابع اطلاعاتی شورای ملی انتقالی قذافی هنوزهم در لیبی است. احتمالا در غرب کشور وشاید بتوان گفت که او هنوز پایتخت را ترک نکرده است.

یک وضعیت استثنایی از جمله در طرابلس طی دو روزگذشته ایجاد شده است. پس احتمال انتشار اطلاعات ضدونقیض هم وجود خواهد داشت. در حال حاضر که من صحبت می کنم، ما نمی دانیم که سیف الاسلام دستگیر شده بود وتوانسته فرار کند یا اینکه هرگز دستگیر نشده بود.

اما همه اینها نمی تواند، این واقعیت را که نود درصد شهر طرابلس تحت کنترل نیروهای شورای ملی انتقالی است را تغییر دهد.

یورونیوز :آیا شما به لحاظ تکنیکی و سیاسی توانایی حکومت بر لیبی را دارید؟

محمد فرحت:من فکر می کنم شورای ملی انتقالی قدرت درلیبی توانست در شش ماه گذشته بحران لیبی را با موفقیت مدیریت کند. من فکر می کنم این شورا می تواند پس از قذافی کشور را بازسازی کند.

یورونیوز :شما نگران خطر جنگ داخلی در لیبی نیستید؟

محمد فرحت:در حال حاضر هیچ نشانی از این خطر وجود ندارد.

با توجه به نبود تفاوت های مذهبی و درگیری بین گروههای مختلف مردم لیبی، ما نگرانی در مورد خطر جنگ داخلی نداریم. با این حال، در چند ماه گذشته رژیم قذافی تلاش زیادی برای ایجاد اختلاف و کشمکش بین مخالفین کرد و سعی داشت مردم لیبی را به جنگ علیه یکدیگر وادارد.اما مردم لیبی وحدت خود را نشان دادند.

یورونیوز : نقش قبایل لیبیایی چه خواهد بود؟

محمد فرحت:قبایل حمایت و پشتیبانی خود را از انقلاب اعلام کرده اند.

یورونیوز :آیا شما نگران اقدامات تروریستی علیه مناطق نفت خیز لیبی هستید؟

محمد فرحت: انتظار تهدیدهای تروریستی ازسوی طرفداران قذافی که هنوزهم مسلح هستند می رود. تعداد آنها کم است اما مسلح اند. از اینرو ارتش شورای ملی انتقالی دست به اقدامات احتیاطی برای حفاظت از تاسیسات نفتی زده است تا ضمن تولید، دراسرع وقت صادرات نفت را آغاز کنیم.

یورونیوز :در آینده، رابطه با غرب چگونه مدیریت خواهد شد وسیاست خارجی غرب چه نفوذی در لیبی خواهد داشت.

محمد فرحت:من فکر می کنم که لیبی به اینکه بخشی از دنیای عرب است احترام خواهد گذاشت . به تمام معاهدات خود با کشورهای حاشیه دریای مدیترانه متعهد خواهد بود. مسئولیت خود را در حفظ محیط زیست و مبارزه با مهاجرت غیر قانونی انجام خواهد داد و تجارت خود را در زمینه انرژی های تجدیدپذیر با اروپا تقویت خواهد کرد.

روابط ما با غرب واروپا در آینده بر اساس اصل احترام متقابل و منافع مشترک خواهد بود.

یورونیوز :شورای ملی انتقالی قدرت در لیبی با حضور نیروهای ناتو در خاک لیبی موافق است؟

محمد فرحت:ما با این مسئله در طول بحران هم موافق نبودیم و در حال حاضر که ما در مرحله بازسازی کشور هستیم و نیروهای مسلح شورای ملی قوی تر و سازمان یافته تر شده اند، بیشترو بیشتر از ایده حضور نیروهای غربی در کشور دور می شویم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رهبران لیبی با تشکیل یک دولت یکپارچه جدید موافقت کردند

بیش از ۶۰ نفر در پی غرق شدن قایق حامل پناهجویان در سواحل لیبی جان باختند

چرا توفند مدیترانه‌ای «دانیل» و سیل در لیبی تا این حد مرگبار بود؟