Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

فعالان و پیشروان اجتماعی، نیروی محرکه تغییر دنیا

فعالان و پیشروان اجتماعی، نیروی محرکه تغییر دنیا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برنامه جهان دانش به سازمانی به نام آشوکا اختصاص دارد. آشوکا یک سازمان علمی با سابقه است که از افکار نوآورانه حمایت می کند. در طول سی سال پس از تاسیس آشوکا با حمایت مالی از افکار خلاق کارآفرینان در زمینه های اجتماعی و فرهنگی، به متحقق شدن این افکار و تغییرات سودمند اجتماعی و آموزشی کمک کرده است.

یک هزار و صد نفر از صاحبان سرمایه و اندیشه از هفتاد کشور دنیا برای یک هفته تبادل آرا و کشف ایده های جدید در یکی از معتبر ترین دانشگاههای پاریس گرد آمده اند. آنها تحت نظر سازمان آشوکا فعالیت می کنند. موسس این سازمان بیل درایتون می گوید:“من 19 سالگی در هندوستان بودم. آنجا شاهد اختلاف وسیع بین مردم هند وغرب بودم. بزرگترین قدرت جهان چیست؟ یک فکر بکر. اما به شرطی که در دامن یک کار آفرین عملگرا بیفتد.”

بیل درایتون می افزاید:“ممکن است خیلی ها چنین ایده هایی داشته باشند، اما مهم سماجت و پیگیری آنها برای عملی کردن این ایده هاست که آنها را بقیه متمایز می کند.”

یکی از نمونه های این پیشروان سجال هاتیراست. این دختر جوان در سان فرانسیسکو زندگی می کند و سازمان غیر دولتی به نام “دختران برای دختران” را تاسیس کرده است. او که به بی اشتهایی مفرط مبتلا بود تصمیم گرفت یک شبکه خواهرانه جهانی راه بیندازد. حالا سازمان او در بیست کشور در زمینه های مختلف از جمله فقرزدایی، دسترسی به آموزش، بالا بردن سطح بهداشت و پیشبرد صلح فعالیت دارد.

رفتارهای مثبت اجتماعی می تواند مبنایی برای ایجاد تغییر باشد. این ایده کلی سازمان “ریشه های همدردی” است. این سازمان غیر دولتی تاسیس سال 1996 است و به ویژه در زمینه کاهش میزان بالای خودکشی در آمریکای شمالی فعال است.

ریشه های همدردی به نوجوانان یاد می دهد که چطور هیجانات نامطلوب خود به احساسات و برخورد های مثبت تبدیل کنند.

مری گوردون از برنامه ریشه های همدردی می گوید:“برای گذر به سده بعدی، ما باید شهروندانی باشیم که فرهنگ درک متقابل از دیگران را در خودمان بوجود آورده باشیم. اگر چنین درک و ظرفیتی در ما ایجاد نشود و به همدردی و یکدلی نرسیم، نمی توانیم چرخه معیوب به حاشیه رانده شدن، جنگ های فرقه ای و نزاع ناشی از فاصله نسل ها را بشکنیم.”

یکی دیگر از چهره های ریشه های همدردی، زندگی کودکان هندوستان را تغییر داده است. پوجا واریر با کمک های آموزشی به کودکان خانواده های محروم شروع کرد. حالا موسسه او به نام“آنلیمیتد ایندیا” به متقاضیان سرمایه گذاری در امور اجتماعی وام می دهد.

پوجا اهل بمبئی است و قبلا فکر نمی کرد روزی کار آفرین در زمینه مسایل اجتماعی خواهد شد. او برای یک سازمان غیر دولتی کار می کرد و در زمینه تغییرات اجتماعی فعالیت داشت. اما این شغل را رها و در 25 سالگی کار خودش را شروع کرد.

او می گوید: “اگر پیشرو بودن در مسایل اقتصادی سخت باشد، حساب کنید این کار برای زنها چقدر سخت تر است و برای یک زن جوان باز هم سخت تر.”

در مدت تنها چهارسال، “آن لیمیتد ایندیا” با پشتیبانی از کارآفرینان محلی و اجتماعی به صد ها هزار نفر در هندوستان کمک کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

در بحبوحه تنش‌های دیپلماتیک، هند صدور ویزا برای کانادایی‌ها را به حالت تعلیق درآورد

چرا روابط دیپلماتیک کانادا و هند تیره شد؟

ناوگان جنگی روسیه در هاوانا؛ زیردریایی و کشتی آمریکا و کانادا هم وارد آب‌های کوبا شدند