Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

"من برای مصر یک دیدگاه قطعی دارم"

"من برای مصر یک دیدگاه قطعی دارم"
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هنگام بازدید عمرو موسی، دبیر کل سابق اتحادیه عرب از دفتر یورونیوز در بروکسل، در گفتگویی او دیدگاهش را درباره بحران لیبی، وضعیت سوریه، انگیزه اش برای ریاست جمهوری مصر و روابط اسرائیل و فلسطین با یورونیوز در میان گذاشت.

یورونیوز: آقای دبیر کل اتحادیه عرب به یورونیوز خوش آمدید.

یورونیوز: آقای دبیر کل، آیا فکر می کنید اتحادیه اروپا که درگیر بحران اقتصادی یونان است، می تواند از کشورهای عربی در حال تحول، حمایت اقتصادی موثر و مستمر کند؟

عمرو موسی: اتحادیه اروپا در ارایه کمک تنها نخواهد بود. بانک جهانی، صندوق بین المللی پول، دولت های کشورهای صنعتی و سرمایه های اعراب نیز می توانند سهم خود را در این کمک داشته باشند.

یورونیوز: اروپا در مقابل انقلاب های عرب غافلگیر شد. عکس العمل اروپاییان با تردید و دودستگی همراه بود که باعث شد اعتبارشان را به علت آنچه اتحادیه در تونس انجام نداد، آنچه که درمورد انقلاب مصر نفهمید و آنچه در لیبی انجام می دهد از دست بدهند. به نظر شما آیا می شود روی اتحادیه اروپا حساب کرد ؟

عمرو موسی: کشورهای عرب باید در مرحله اول روی خودشان حساب کنند. انقلاب های عرب نه از طرف کسی رهبری شدند و نه از کسی الهام گرفتند، اما از واقعیتی به وجود آمدند که آن ها را به سمت این انقلاب ها که بسیاری از ما آن را پیش بینی کرده بودیم هدایت کردند. چون وضعیت در این کشورها آنچنان بد بود که دیگر قابل قبول نبود و باعث انفجاری شد که غرب را که بر روی ثبات رژیم های استبدادی حساب می کرد، غافلگیر کرد.

ما در کشورهایمان حدس می زدیم که انقلاب خواهد شد، برای اینکه این حکومت ها بی ثبات بودند. در حالیکه غربی ها منتظر آن نبودند و حالا به خاطر دیرکرد کمک و کندی عکس العملشان مورد انتقاد قرار گرفته اند.

یورونیوز: تحلیلتان از مداخله نظامی در لیبی چیست و آیا فکر می کنید که غرب باید در هر کشور عربی که انقلاب می شود مداخله نظامی کند؟

عمرو موسی: من متقاعد نشده ام که دوباره این اتفاق خواهد افتاد و فکر می کنم که توسل به نیروی نظامی در این کشور که در وضعیت بسیار خطرناکی است، راه حلی به ارمغان نیاورد. اما آتش بس یک قدم مهم برای آرام کردن تنش ها و حفظ جان انسان هاست و درها را برای یک لیبی جدید باز می کند. ولی آیا همه بر این موضوع توافق دارند؟ آیا امکان مداخله کشورهای عرب وجود دارد؟ مذاکرات درباره این موضوع ها ادامه دارد.

یورونیوز: اتحادیه عرب در بحران لیبی مستقیما دخالت کرد ولی در انقلاب های دیگر هیچگونه مداخله ای نکرد. چرا؟

عمرو موسی: سیاست اتحادیه عرب توسط دبیرکل آن تعیین نمی شود. کشورها درباره آن تصمیم می گیرند. درمورد بحران لیبی، رای واضح بیست و دو کشور عرب تعیین کننده بود. ولی کشورهای عرب درباره سوریه دیدگاه مشترکی ندارند. دبیر کل نقش خود را دارد ولی تصمیم نهایی بستگی به رای کشورها دارد.

یورونیوز: آقای عمرو موسی شما همیشه قصد داشته اید نامزد انتخابات ریاست جمهوری مصر شوید. آیا شما اکنون یک ایده قطعی در مورد آینده مصر همچنان که ژنرال دوگل در مورد فرانسه داشت، دارید؟

عمرو موسی: من خیلی وقت است که دیدگاهم را در مورد آینده مصر قطعی کرده ام و به این دلیل نامزد انتخابات هستم چون فکر می کنم که من می توانم بهتر از دیگر نامزدها، به مصر خدمت کنم.

یورونیوز: اگر انتخاب شوید، آینده صلح با اسرائیل چه خواهد شد؟

عمرموسی: آینده صلح و روابط اعراب با اسرائیل واضح است و اساس آن بر روی تصمیمات نشست کشورهای عرب در سال 2002 در بیروت، بنا شده است. پیمان امضا شده بین مصر و اسرائیل، روابط این دو کشور را تعیین می کند. برای اینکه این پیمان معتبر بماند باید توسط طرفین محترم شمرده شود.

یورونیوز: اگر انتخاب شوید، متعهد می شوید که برای دومین دوره نامزد نشوید؟

عمرموسی: قطعا فقط یک دوره خواهد بود. من همیشه سرقولم هستم. شما شاهدش بوده اید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سوریه: موشک‌های اسرائیلی را منهدم کردیم؛ آمریکا: به رفح حمله زمینی شود، به اسرائیل سلاح نمی‌دهیم

از سرگیری حملات شبه‌نظامیان عراق به نیروهای ائتلاف آمریکایی؛ پنج راکت به سوریه شلیک شد

بازداشت زوج عراقی در آلمان به ظن عضویت در داعش و نسل‌کشی ایزدی‌ها