گفتگو با یان گنار، کمدینی که شهردار شد

گفتگو با یان گنار، کمدینی که شهردار شد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یان گنار، کمدین مشهور اهل ایسلند است که سال گذشته شهردار ریکیاویک، پایتخت این کشور شد.

او با هنرمندان دیگر، بشوخی، حزبی به نام بهترین حزب را تشکیل دادند و خود را هرج و مرج گرایان فرا واقع گرا و صلح طلب نامیدند و به امید مدیریت شهر با خلاقیت و رویا در انتخابات شرکت کردند.

بعد از بحران مالی، ایسلندی ها افسرده بودند و گنار تصمیم گرفت کار جدیدی انجام دهد. با الهام از فلسفه یاوه گویی، تنها وعده انتخاباتی او، آوردن یک خرس قطبی به باغ وحش شهر بود. البته این وعده چندان هم بی معنی نبود زیرا پس از گرم شدن کره زمین، خرس های قطبی به سمت ایسلند هجوم آورده اند که توسط مامورین شکاربانی برای جلوگیری از خطر برای شهروندان کشته می شوند.

اما گنار که پدر 5 فرزند است به شهروندان قول داد که شهردار طنزپروری باشد. او با حضور در مراسم همجنس گرایان با لباس زنانه همه را شگفت زده کرد.

او برای همایش فرهنگی ویلا ژیله به لیون دعوت شده بود و جمعیت کنجکاو بودند ببینند یک شهردار کمدین چه می گوید.

مصاحبه ای با این کمدین یا شهردار داشتیم و قضاوت را به عهده شما می گذاریم.

یورونیوز: شما چطور شهرداری هستید؟ چطور شد سر از سیاست درآوردید؟

یان گنار: من حزبی را تاسیس کردم که هیچ ایده ئولوژی نداشت. از همون اول فقط دوتا ایده داشتم. اول اینکه می خواستم اسم حزبو بذارم بهترین حزب که از همه حزبهای دیگه بهتر باشه. ایده دیگه ام هم این بود که اسم حزبو بذارم حزب باحال که از همه حزبهای دیگه باحال تر باشه. ما فقط کارهای باحال می کنیم و یک کمیته باحال هم داریم که مسائل رو از جنبه باحالی بررسی می کنیم. اگه باحال باشه انجام میدیم اگه نباشه انجام نمیدیم.

یورونیوز: شما به عنوان بهترین حزب، چه طرحی برای شهر دارید؟ آیا طرح های شما هم بهترین هستند؟

یان گنار: بله ما قصد داریم یک خرس قطبی را به باغ وحش شهر بیاوریم. البته منظورم یک خرس زنده است و نه نعش آن.

یورونیوز: پس شما به قولی که قبلا در مورد خرس قطبی دادید وفادارید؟

یان گنار: بله. راستشو بخواین این تنها قول واقعی بود که قبل انتخابات دادم. زیرا من در زمینه حمایت از حیوانات فعال هستم و فکر نمی کنم ما حق داشته باشیم هر خرسی که به ایسلند میاد رو بکشیم. این کار حتی خلاف بسیاری از قوانین بین المللی هم هست.

یورونیوز: آیا هنرمندان توانایی کار در سیستم سیاسی را دارند؟ شما نمی خواهید سیاست را عوض کنید؟

یان گنار: واقعا تا حالا بهش فکر نکرده بودم. من دوست دارم مردم را عوض کنم. طرز فکر و رفتارشان را عوض کنم. اگر این کار رو بکنیم خود بخود سیستم هم عوض می شود ولی من فکر نمی کنم ما مجبور بشیم اول سیستم رو عوض کنیم.

یورونیوز: تعداد زیادی از اسپانیایی های جوان به آمار بالای بیکاری، جریانات سیاسی و سیستم بانکی اعتراض کرده اند. آنها می گویند ایسلند الگوی آنهاست. شما به عنوان یک ایسلندی به آنها چه می گویید؟ بعضی ها می گویند وقتی بزرگ شدیم می خواهیم ایسلندی بشیم.

یان گنار: اروپا کاملا با مشکل روبروست و حالا ایسلند هم درخواست عضویت در اتحادیه اروپا رو داده ، من فکر می کنم شاید ایسلند بتونه اروپا رو نجات بده. اگه چند سال دیگه، اتحادیه اروپا تقاضای پیوستن به ایسلند رو بده شاید اونا هم بتونن ایسلندی بشن.

یورونیوز: حالا که قضیه بر عکس است …

یان گنار: بله، شاید، اما تا سه سال دیگه اروپا درخواست عضویت در ایسلندو بده.

یورونیوز: آیا به نظر شما، ایسلند الگویی برای دموکراسی است؟

یان گنار: به نظر من ایسلند می تونه بسادگی الگوی دمکراسی بشه، چون ما کاملا از بقیه دنیا جداییم و کشور کوچکی هستیم. برای همین می تونیم آزمایشات دموکراتیکی را در این محیط انجام دهیم که در جای دیگه نمیشه انجام داد.

یورونیوز: آیا شما در انتخابات سراسری ایسلند هم نامزد خواهید شد؟

یان گنار: هنوز تصمیم نگرفته ام. دنبال این نیستم که دوباره انتخاب بشم. اصلا هم برام مهم نیست که مردم بهم رای بدن یا ندن. بعضی وقتها، افرادی میان پیش منو میگن ما دیگه بهت رای نمیدیم. اصلا برام مهم نیست، بهشون میگم خوب به یکی دیگه رای بدین من خودمم به خودم رای ندادم. منظورم اینه که اگه مردم بخوان نامزد بشم بهش فکر می کنم.

یورونیوز: مردم از خارج به ایسلند به عنوان آزمایشگاهی نگاه می کنند که همه چیزهای جدید را در آن آزمایش می کنند. شما حتی یک نخست وزیر همجنس گرا دارید.

یان گنار: بله نخست وزیر فعلی ما یک بانوی همجنس گراست و به نظرم ما باید خیلی به این موضوع افتخار کنیم برای اینکه در بسیاری از کشورهای دیگر جهان همجنس گرایان، حتی از حقوق اولیه انسانی محروم هستند. ما خیلی باید به این موضوع افتخار کنیم. من فکر می کنیم او باحال ترین نخست وزیر دنیاست.

یورونیوز: آیا ایسلند باید واحد پولی یورو را بپذیرد؟

یان گنار: به نظرم اگه می تونستیم باید این کار رو می کردیم، چون ما با واحد پول کرون ایسلند خیلی مشکل داریم، چون پول ضعیفی است. اما من دلارو به یورو ترجیح میدم چون باحال تره، منظورم اینه که یورو اونقدر باحال نیست. خیلی رنگ و رو رفته است، عکساش هم خیلی بی حاله اما دلارهم باحاله و هم قدرت داره برای همین من دلارو ترجیح میدم. منظورم اینه که شما حتی می تونید اسم یک فیلم رو بذارید “برای چند دلار بیشتر” یا “دلار فلان” ولی بخواین اسم فیلمو بذارین “یورو فلان” خیلی سخته.

یورونیوز: بسیاری از مردم از یورو راضی نیستند.

یان گنار: اما کسی از دلار تا حالا ضرر نکرده. هرکشوری که دلار داره خوشحاله.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویری از ایسلند؛ گدازه‌های آتشفشانی جاده‌ها را می‌بلعند

گدازه‌ها بر تن سرد و زمستانی ایسلند می‌خزند

فوران دوباره آتشفشان ایسلند؛ وقتی گدازه‌ها تا ۸۰ متر به هوا پرتاب شدند