گفتگو با میخاییل ساکاشویلی، رییس جمهوری گرجستان

گفتگو با میخاییل ساکاشویلی، رییس جمهوری گرجستان
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اززمان وقوع انقلاب گل سرخ در سال 2003 در گرجستان، سیاست این کشور توسط یک نفر هدایت می شود.

میخاییل ساکاشویلی، رییس جمهوری تاکنون در دو انتخابات پیروز شده و جنگ با روسیه بر سر مناطق جدا شده را نیز از سر گذرانده است.

گرجستان که در صحنه شطرنج پس از جنگ سرد از موقعیتی استراتژیک برخوردار است، در پی پیوستن به اتحادیه اروپا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالثی، ناتو است، امری که باعث تشدید تنش در روابط با روسیه شده است.

هفته گذشته، مشکلات داخلی، ناراضیان را در تفلیس، پایتخت گرجستان به خیابان ها کشید. معترضان به فقر، آقای ساکاشویلی را متهم به انحصار قدرت، و گروه های فعال حقوق بشر، پلیس گرجستان را متهم به استفاده بیش از حد از زور کردند.

چند روز بعد که میخاییل ساکاشویلی با یورونیوز مصاحبه کرد، فضا بکلی عوض شده بود. مردی که مایل است میشا خطاب شود، پارکی در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری را به عنوان محل مصاحبه تعیین کرد.

یورونیوز: آقای رئیس جمهور! علاقه شما به غرب کاملا مشهور است. به نظر شما، گرجستان امروز جقدر غربی است؟

ساکاشویلی: گرجستان یکی از قدیمی ترین کشورهای مسیحی است و همیشه خواسته است غربی باشد، اما از نظر جغرافیایی از غرب دور مانده است. این خواسته به مانند رویاییست که هیچگاه تحقق نیافته، اما همیشه وجود داشته است. حال بخت یار ما بوده که گرجستان به عنوان یک کشور به حیات خود ادامه داده و ما این فرصت را داریم که به ریشه های تاریخیمان و اروپا باز گردیم. باید دید.

یورونیوز: شما در مورد پیشرفتی که از زمان “انقلاب گل سرخ” به بعد داشته اید صحبت کردید. در حالی که ما شاهد مشکلاتی هستیم که با اعتراض های هفته قبل خود را نشان داد و در بعضی موارد، اعمال خشونت را نیز در بر داشت. شما این وقایع را چگونه تقسیر می کنید؟

ساکاشویلی: ببینید، ما با گروه هایی روبرو هستیم که برای انتخابات پارلمان و دیگر سمت های انتخابی نامزد معرفی نمی کنند و علیرغم اینکه امکانات تلوزیون کاملا در اختیارشان است، می گویند از حمایت مردم برخوردار نیستند اما می خواهند از طریق خشونت و دیگر ابزارهای خیابانی حکومت را سرنگون کنند. اما خبر خوب اینست که تعداد آنها زیاد نیست. شما می دانید که ما در آخرین لحظه تصمیم به حضور در جمع مردم در این پارک گرفتیم و مردم را ما در اینجا جمع نکرده بودیم و دیدید که چقدر فضا دوستانه بود. من نمی گویم تمام این افراد به من رای داده اند، در میان آنها افرادی هم بودند که به من رای نداده بودند اما به دور از خشونت در این مکان حضور داشتند. اما خوب همیشه افرادی هستند که می خواهند با خشونت نظراتشان را بیان کنند و من از این بابت متاسفم.

یورونیوز: اما تعدادی از گروه های حقوق بشری، پلیس را به دلیل آنچه خشونت بیش از حد نامیده اند، مورد انتقاد قرارداده اند.

ساکاشویلی: ببینید! سفیر اتحادیه اروپا به صراحت گفت که رفتار پلیس کاملا قانونی بوده است و اگر بنا به ادعای برخی افراد این اعمال غیر قانونی بوده است، نمی توان از صحت و سقم آن مطمئن شد. همیشه من آخرین نفری هستم که خواهان استفاده از زور است. ما سیستم قضایی سالمی داریم ودر حال آموزش پلیس خود هستیم. من فکر می کنم که پلیس ما نسبت به گذشته حرفه ای ترعمل کرده، اما هنوزبه حد مطلوب نرسیده است. مشکل زمانی است که هرج و مرج و خشونت حاکم می شود و تعدادی کشته می شوند و خودروهای معترضان پلیس را زیر می گیرد و تعدادی از نیروهای پلیس کشته و بشدت زخمی می شوند، آنگاه است که احساسات جای تعقل را می گیرد. البته ما این احساسات را آرام کردیم اما باز هم باید بهتر شویم.

یورونیوز: خود شما به وجود مشکلات اجتماعی پنهان در گرجستان اذعان داشتید. برای مثال شما به شکاف میان نسل ها اشاره کردید. شما می گویید گرجستان خیلی جوان است اما افراد مسنی هستند که شاید از جامعه طرد شده اند و فقیر و بیکار هستند و از جهتی که کشور در حال حرکت است بهره ای نبرده اند.

ساکاشویلی: بله تفاوت نسل ها را داریم. ما باید راهکارهای جدیدی ارائه کنیم و شجاعانه، اصلاحاتی را انجام دهیم. ما پس از انقلاب گل سرخ، نود درصد کارمندان دولت و تمام افراد پلیس را از کار برکنار کردیم و شما هر بار که شورشی شکل می گیرد این افراد را می بینید. نیمی از افرادی که در تظاهرات های اخیر شرکت کرده اند، نیروهای اخراج شده پلیس بوده اند که چند سال پیش اخراج شده اند. ما می دانستیم که با اخراج این افراد دچار مشکلاتی خواهیم شد. مردم به داشتن شرایط بهترعادت کرده اند. هم اکنون آمار جنایت یک پنجم گذشته است. ما از نظر امنیت، در رده دوم اروپا هستیم که البته این به بهای مطرود کردن تعدادی از افرادی بود که همیشه در پی تلافی کردن هستند. البته باید سعی کنیم با گفتگو این مشکل را حل کنیم و به آنها توضیح دهیم که دیگر به دوران گذشته باز نخواهیم گشت.

یورو نیوز: شما از گفتگو صحبت کردید، مشکلی بزرگ در روایط گرجستان و روسیه. البته امشب شما حداقل در سطح فردی، سعی در کاهش این تنش داشتید، اما آیا این مشکلات شما را ناراحت نمی کند؟

ساکاشویلی: من در مورد روسیه ناراحت هستم و از این ناراحتم که این کشور به جای اصلاح روابط خود با همسایگان با تقویت قوای نظامی خود، رویکردی تهاجمی علیه همسایگان اتخاذ کرده است. من از اینکه روسیه ضعیف تر شود، ناراحتم. آنها دارای مشکلاتی جدی هستند که از نظام پیشین برایشان باقی مانده، دیوانسالاری و فساد. نکته اینجاست که ما باید راهی میانه پیدا کنیم. ما خواهان روسیه ای هستیم که روشن بین تر وآزادتر بوده نسبت به مدرنیته رویکرد بازتری داشته باشد و آنگاه با جنین روسیه ای می توانیم زبان مشترکی داشته باشیم. ما قصد خود کشی نداریم و نمی خواهیم با روسیه در تقابل قرار گیریم زیرا نتایج ناگوار آن را قبلا دیده ایم. اما می خواهیم آزاد و مستقل باشیم و نمی خواهیم به زمان امپراتوری روسیه بازگردیم. افسانه ای که به تاریخ پیوسته، اما هنوز در ذهن سیاستمدارانی در روسیه و در راس آنها ولادیمیر پوتین باقی مانده است. این چالش بزرگی برای کشورهای ضعیف و کوچک همانند گرجستان است.

یورونیوز: آیا اشتیاق زیاد شما به غرب، در ضدیت با روسیه نیست؟ آیا شما نمی توانید برای کاهش این تنش کارهایی انجام دهید؟

ساکایشویلی: اشتیاق ما به غرب بر پایه اولویت های جغرافیایی نیست، بلکه بر اساس ارزش های داخلی است. به باور من عامل نزدیکی ما با غرب باور مشترکمان به وجود جامعه باز و دمکراتیک است که در آن نظرات مخالف تحمل شود. ما نمی خواهیم روابط بدی با همسایگانمان داشته باشیم. واقعا به عنوان یک جامعه دموکراتیک ما نمی خواهیم با بزرگترین همسایه مان روابط تیره ای داشته باشیم. اما چطور این روابط را عادی کنیم؟ من فکر می کنم این کار با مدرن شدن روسیه و رویکرد آزاد اندیشانه از سوی آنها، عملی می شود. در نهایت، آنها باید سرزمین ما را بطور کامل ترک کنند و نیروها و پایگاه هایشان را برچینند و به اجازه دهند که خودمان باشیم. آنگاه است که دوستان خوبی در گرجستان پیدا خواهند کرد.

یورونیوز: شما به ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه اشاره کردید. در مورد شما هم گفته می شود که مایلید پس از پایان دوره ریاست جمهوری، نخست وزیر شوید؟

ساکایشویلی: ببینید! نظام گرجستان فرق می کند. من فکر می کنم که ما ظرف مدت دو سال و نیم آینده باید اصلاحات بسیار مهمی انجام دهیم. از دوره مسئولیت من دو سال و نیم باقی مانده که برای ما مدت زیادی است. اکنون که ما با این چالش ها روبرو هستیم، اصلا به این مسئله فکر نمی کنم. بنابراین بحث درباره سمت آینده ام، برایم اولویت ندارد و من نمی خواهم قدرت در سایه باشم. اما بطور قطع می گویم که گرجستان دوران گذار دموکراتیکی خواهد داشت و دارای جامعه بازتری خواهد بود و هیچگاه توسط یک فرد یا یک گروه کوچک اداره نخواهد شد. گرجستان کشوری است که تمام نظرات سیاسی باید در آن سهم داشته باشند. گرجستان آینده باید آزادتراز امروز بوده و عدالت بیشتری بر آن حاکم باشد. من بر این باورم که فارغ از شغل آینده من، این مهم اتفاق خواهد افتاد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ساکاشویلی از زندان گرجستان: ورود تفلیس به اتحادیه اروپا تنها راه بقای ما در مقابل روسیه است

رویای عضویت گرجستان در اتحادیه اروپا؛ چرا تفلیس از چشم بروکسل افتاد؟

حزب حاکم گرجستان لایحه جنجالی «عوامل خارجی» را پس گرفت