Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

یولیا تیموشنکو: اوکراین از سال گذشته تغییر کرده است

یولیا تیموشنکو: اوکراین از سال گذشته تغییر کرده است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یولیا تیموشنکو، رهبر حزب سرزمین پدری اوکراین، از احزاب مخالف دولت است. وی که برای شرکت در کنگره احزاب مردمی اروپا به بروکسل سفر کرده است، با اجازه دادستانی کل اوکراین از این کشور خارج شده است.

خانم تیموشنکو در حال حاضر به اتهام برخی سو استفاده های مالی در دوران نخست وزیری اش تحت تحقیق قضایی قرار دارد. خانم تیموشنکو در مصاحبه اش با یورونیوز می گوید که وضعیت اوکراین یکسال پس از انتخابات ریاست جمهوری این کشوربسیار تغییر کرده است.

یورونیوز: از هنگامی که شما پست نخست وزیری را ترک کردید، اتهامات بزرگی علیه شما مطرح شده است. آیا شما این اتهامات را رد می کنید؟ یولیا تیموشنکو: بله مطمئنا، این فشاری سیاسی است که دراوکراین بطور گسترده علیه من صورت می گیرد. تمام مخالفان سیاسی حاکمیت یا زیر ذره بین هستند و یا در زندانند. البته من به همین دلیل از رئیس جمهوری فعلی، دولتش و تمام نیروهای اطلاعاتی آن متشکرم، زیرا یکسال است که تمام فعالیت های پیشین من در پست نخست وزیری را بدقت بررسی کرده اند و با اینکه خیلی دلشان می خواست که نقطه سیاهی در کار من پیدا کنند، اما موفق نشدند هیچ موردی علیه من پیدا کنند و این نشان داد که من درست عمل کرده ام.

یورونیوز: اما تحقیق در یک مورد همچنان ادامه دارد. و اگر همانطور که شما گفتید، حاکمیت و سیستم قضایی غیر مستقل در پشت آن باشد، شاید بهتر باشد که شما در اینجا بمانید و تقاضای پناهندگی سیاسی کنید. به هرحال شما با خطر زندان رفتن مواجهید.

یولیا تیموشنکو: من در وضعیت دشوارکنونی، هیچگاه اوکراین را رها نخواهم کرد. من به عهدی که با رای دهندگان بسته ام پایبندم. یازده میلیون اوکراینی به من رای داده اند. من برای دفاع از اوکراین، حاکمیت قانون، دمکراسی و آزادی به کشورم باز می گردم. نمی خواهم طرفدارانم، امید خود را از دست دهند. من با آنها خواهم ماند. چه حاکمیت زندان را به من تحمیل کند و چه آزاد باشم، با اوکراین خواهم ماند.

یورونیوز: شما از وضعیت دشوار در اوکراین سخن می گویید، ممکن است کمی توضیح دهید؟

یولیا تیموشنکو: بله بسیاری از مردم در اوکراین و در خارج احساس می کنند که ظرف یکسال گذشته، کشورکاملا در جهت عکس دمکراسی، آزادی و آرمان های اروپایی گام بر داشته است. این وضعیتی بسیار دشوار است. امروزه مردم احساس ترس و نبود آزادی دارند. فساد تمام پایه های کشور ما را فرا گرفته است.می دانم که وضعیت دشواری است اما ما توانایی گذر از این مرحله را داریم. در حال حاضر رسانه ها، پول وقدرت در اختیار طبقه حاکم است. امروز در اوکراین، اصل استقلال قوای مجریه، مقننه و قضاییه از بین رفته است. تمام این قوا تبدیل به یک سیستم واحد شده است که توسط یک فرد و اطرافیانش مورد سو استفاده قرار می گیرد. این مبنای دمکراسی اوکراین است که از بین رفته است.

یورونیوز: یکی از اصول تحقق دمکراسی در اوکراین، آزادی بیان است. آیا این اصل در اوکراین امروز وجود دارد؟

یولیا تیموشنکو: من فکر می کنم که شما بهتر است این سوال را نه از من که مخالف دولت هستم بلکه از سازمان گزارشگران بدون مرز بپرسید که سال گذشته اعلام کرد اوکراین در تمام شاخص های آزادی بیان سقوط کرده است. امروزه در اوکراین، روزنامه نگاران، نهضت مبارزه با سانسور را بوجود آورده اند که بیش از هزار روزنامه نگار از تمام رسانه ها در ان شرکت دارند. انجمن روزنامه نگاران با مخالفان دولت همکاری می کند. ما علیه دیکتاتوری مبارزه می کنیم که متاسفانه یکسال است بر کشور ما حکومت می کند.

یورونیوز: در حال حاضر، پرونده قتل گونگادزه، خبرنگار اوکراینی بار دیگر در کانون توجه قرار گرفته است حتی آقای کوچما، رئیس جمهوری سابق نیز مورد بازجویی قرار گرفته است. این نشان می دهد که آزادی بیان برای حاکمان فعلی اوکراین نیز مهم است و این خلاف آن چیزی است که شما می گویید.

یولیا تیموشنکو: متاسفانه، این یک توهم است. امروزه اقتصاد و جامعه آنچنان به یکدیگر گره خورده اند که مردم از آزادی محروم شده اند. دولت با این محاکمه سعی دارد که افکار عمومی را ازمشکلات موجود، به سمت دیگری سوق دهد. من فکر نمی کنم که دادخواستی که علیه رئیس جمهوری سابق اقامه شده است، به نتیجه عادلانه ای بیانجامد. من این پرونده قضایی را تنها روشی برای انحراف افکار عمومی از مشکلات موجود می دانم.

یورونیوز: شما گفتید اوکراین یکسال است در جهت عکس اروپا حرکت می کند. اگر درست متوجه شده باشم منظور شما این است که اوکراین به سمت روسیه می رود. شما چه اشکالی در این می بینید؟

یولیا تیموشنکو: خیر اوکراین به سمت نبود آزادی و دمکراسی، بی عدالتی و فساد پیش می رود. و این مسیر ربطی به روسیه ندارد.

یورونیوز: آیا با دولت کنونی، روابط روسیه و اوکراین نزدیک تر می شود؟

یولیا تیموشنکو: من امیدوارم که این روابط همانند دو شریک باشد. من نمی خواهم که این روابط همانند رییس و مرئوس باشد. این روابط نباید همانند روابط یک قدرت بزرگ و یک کشور تحت الحمایه باشد. من می خواهم این روابط بر اساس حسن همجواری و مشارکت باشد، روابطی از موضع برابر که به نفع هر دو طرف باشد و رضایت دو طرف را فراهم اورد.

یورونیوز: اکنون یکسال است که کمی کمتر از نصف رای دهندگان اوکراینی به شما رای دادند. آیا شما همچنان توانایی دفاع از دیدگاه های آنان را دارید؟

یولیا تیموشنکو: کاملا. امروز من برای آن تلاش می کنم. امروز به مردم در اوکراین اتهامات بی اساسی نسبت می دهند. مردم احساس بی عدالتی می کنند و مضطرب هستند. آنها از این وضعیت خشمگین هستند. اما من فکر می کنم که مردم اوکراین در روح و ذاتشان مردمانی آزاده هستند. این تاریخ اوکراین است که ما را این چنین بار آورده. ما حاضریم برای استقلال و آزادی خود مبارزه کنیم. من باور دارم که مردم اوکراین از این وضعیت خارج خواهند شد. اما مهم تر از آن اینست که اوکراین توسط دوستانمان در اتحادیه اروپا و جهان غرب حمایت می شود. این نکته مهمی است.

یورونیوز: هم اکنون شاهد موجی از انقلاب ها در شمال آفریقا و خاور میانه هستیم. آیا وضعیت امروزه اوکراین آبستن حوادثی مشابه است؟

یولیا تیموشنکو: بله. هنگامی که مردم نا امید می شوند، راه دیگری بجز انقلاب ندارند. در واقع کشور با خطر انفجار روبروست. رییس جمهوری جدید، اوکراین را به آن سمت سوق می دهد. مردم ناراضی اند. آنها نیز می خواهند در سیاست مشارکت داشته باشند. مردم نمی خواهند در حاشیه باشند.

یورونیوز: آیا به نظر شما اروپا در انقلاب سال 2004 اوکراین که بعدا منجر به نا امیدی مردم شد، مشارکت داشت؟

یولیا تیموشنکو: من بر این باورم که اروپا هیچ دخالتی در این انقلاب نداشت. من فکر می کنم که یوشچنکو که در آن زمان از سوی مردم رهبری انقلاب را بر عهده داشت، ضعیف عمل کرد. او در برابر قدرتهایی که خواهان بازگرداندن اوکراین به وضعیت سابق بودند، مقاومتی از خود نشان نداد. این امر موجب کمرنگ شدن دستاوردهای انقلاب شد. درست است که مردم اوکراین به نوعی نا امید شده اند، اما ایمان خود به آرمان های انقلاب نارنجی را حفظ کرده اند. مردم با مقایسه پنج سال پس از انقلاب و وضعیت کنونی، متوجهند که در آن دوره در تمام جنبه های زندگیشان از آزادی و عدالت بیشتری برخوردار بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اوکراین از نابودی یک کشتی جنگی روسیه خبر داد؛ مسکو رزمایش با سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی را آغاز کرد

کمبود نیرو در ارتش اوکراین؛ زندانیان به جبهه فرستاده می‌شوند

حمله روسیه به خارکیف؛ زلنسکی: اوضاع بسیار دشوار اما تحت کنترل است