مدارس با هزینه پایین: ابتکاری برای آموزش فراگیر

مدارس با هزینه پایین: ابتکاری برای آموزش فراگیر
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برنامه این هفته جهان آموزش به موضوع مدارس کم هزینه و خودکفا می پردازد. مدارسی که با هزینه های پایین اداره می شوند و البته از کارایی قابل توجهی برخوردارند.

در آسنسیون، پایتخت پاراگوئه یک مدرسه کشاورزی وجود دارد که در آن دانش آموزان همزمان با تحصیل به کار کشاورزی هم می پردازند و تولیدات خود را در بازار محصولات کشاورزی به فروش می رسانند. به این ترتیب دانش آموزان هزینه تحصبل خود را تامین می کنند و در آخر هم با افتخار و غرور تحصیلشان را تمام می کنند و آماده و ورود به بازار کار خواهند بود.

البته بنیاد پاراگوئه را نباید فراموش کرد، بنیادی که در این کشور تلاش بسیاری در زمینه خودکفا ساختن مدارس کرده است.

www.fundacionparaguaya.org.py

از سوی دیگر پروفسور جیمز تولی که در غنا و هند تلاش خود را معطوف به ایجاد مدارس کم هزینه خصوصی در مناطق محروم کرده است، در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده که مدارس خصوصی خودکفا با دریافت هزینه های بسیار اندک از خانواده ها دارای کیفیتی بهتر از مدارس دولتی هستند.

این مدارس از طریق کارآفرینان اداره می شود. او کارآفرینان را به سه دسته تقسیم می کند:

“دسته اول، مادرانی با دو یا سه کودک که علاوه بر مراقبت و نگهداری از کودکان خود، نگهداری و مراقبت از کودکان همسایگان را نیز عهده دار می شوند. این مادران، مراقبت و آموزش کودکان سال های نجم تا دهم را برعهده می گیرند.

دسته دوم، آنهایی هستند که بر دوره های آموزشی تقویتی و آمادگی برای امتحان و غیره متمرکز هستند. این مدارس عمدتا توسط جوانان دایر می شود و در آنها موارد تکمیلی تری از دیگر مدارس تدریس می شود. این مدارس پذیرای دانش آموزان سالهای دهم، نهم، هشتم و پایینترند.

دسته سوم کارآفرینان، آنهایی هستند که بطور خاص به موارد و دوره های آموزشی ویژه توجه دارند. به این معنی که با توجه به شرایط و ویژگی های گروه یا جامعه، نیازهای آن را شناسایی می کنند و براساس این نیازها، دوره های آموزشی را طرح می کنند.”

برای یک خانواده محروم ساکن در یکی از محله های فقیرنشین اطراف نایروبی در کشور کنیا، آموزش و پرورش خوب را می توان تنها راه رهایی از چرخه فقر دانست.
طی دهه گذشته، کارآفرینان محلی، راههایی برای فراهم ساختن آموزش مناسب با کیفیت بالا برای فقیرترین افراد هم یافته اند.

کیسا، انجمن مدارس مستقل کنیا، در سال 1999 با هدف تقویت و هماهنگ ساختن طرح ها و اقدامات بخش خصوصی در زمینه آموزش تاسیس گردید. این انجمن در حال حاضر، 1500 مدرسه و پانصد هزار کودک کم درآمد را زیر پوشش خود قرار داده است.

از این مجموعه مدارس، می توان به مدرسه ابتدایی گالیله و دبیرستان لورنا ودینگتون اشاره کرد که در سال 1997 تاسیس شده اند. این دو در محله فقیر نشین سوئتو در هفت کیلومتری نایروبی قرار گرفته اند.این ها در اصل یک کودکستان با کلاس های موقت بودند که سالها بلااستفاده مانده بود تا اینکه این مدرسه و دبیرستان تاسیس شد و حالا در آنها 1200 دانش آموز تحصیل می کنند.

شهریه این مدارس در حدود 23 یورو در هر ترم تحصیلی است که با توجه به درآمد روزانه ای معادل شش یورو چندان بالا نیست و البته برای خودکفا شدن مدارس کافی به نظر می رسد.

Videos and pictures courtesy James Toolei

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سبقت هند از چین در صدر؛ چند دانشجوی ایرانی در آلمان مشغول به تحصیل هستند؟

طرح دولت کانادا برای محدود کردن صدور ویزای دانشجویی و اجازه کار؛ چه کسانی تحت تاثیر قرار می‌گیرند؟

شرکت فرانسوی توتال از بازنگری آمایش سرزمینی در پروژه‌های بحث‌برانگیز در اوگاندا و تانزانیا خبر داد