مصاحبه اختصاصی با رییس جمهور قرقیزستان

مصاحبه اختصاصی با رییس جمهور قرقیزستان
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دو انقلاب در کارنامه روزا آتونبایوا، رییس جمهوری قرقیزستان وجود دارد. یکی برکناری رییس جمهور متهم به فسادی مثل عسکر آقایف و 5 سال بعد، باقی یف که او را متهم به فساد می کرد، خود اعتراضات مردمی را به خاک و خون کشید. آتونبایوا به عنوان یک فیلسوف و یک دیپلمات با تجریه، که در راس جنبش اعتراضی بود مسئولیتهای سنگینی را در طول انتقال دولت در مبارزه با فساد، باندبازی، ملی گرایی افراطی و رادیکالیسم مذهبی، بر عهده گرفت. یورو نیوز مصاحبه ای با او در سفرش به پاریس انجام داده است.

یورونیوز:

خانم رییس جمهور به یورونیوز خوش آمدید.

روزا آتونبایوا:

متشکرم گفتگو با یورونیوز برای من افتخاری است.

یورونیوز:

قرقیزستان، تنها جمهوری پارلمانی واقعی در آسیای مرکزی است. چگونه به اینجا رسیدید؟

روزا آتونبایوا:

سال گذشته ما با احزاب مختلف سیاسی مخالف متحد بودیم. با مشاهده افراطی گریهای رژیم باقی یف، ما احساس کردیم که نیاز به یک نوع حکومت پارلمانی داریم. امروز هم که این کار میسر شده، ما هنوز با خطرات و چالشهای زیادی مواجهیم. در هفتم آوریل وقتی 87 نفر با شلیک گلوله از بام پارلمان کشته شدند، ما نیاز به تغییر قدرت را حس کردیم.

یورونیوز:

شما چه تدابیری در قبال رییس جمهور سابق آقای باقی یف اندیشیده اید؟

روزا آتونبایوا:

او اکنون در بلاروس پناهندگی سیاسی گرفته است. حوادث آفریقا به ما امکان می دهد که به این موضوع با دیدی روشن تر نگاه کنیم.

ما معتقدیم که جنایات افرادی که این گونه دستور کشتار مردم را می دهند نمی تواند فراموش شود.

یورونیوز:

آیا شما بر استرداد او اصرار دارید؟

روزا آتونبایوا:

ما نه تنها بر استرداد او بلکه پسرش هم که در لندن زندگی می کند اصرار داریم.

یورونیوز:

ماکسیم باقی یف؟

روزا آتونبایوا:

و همچنین استرداد برادرانش، بخصوص یکی از آنها که در راس سرویس امنیتی بوده است. او مسئول تمام جنایاتی است که در کشور ما صورت گرفته است. ما قطعا در قبال بی توجهی بعضی کشورها نسبت به خواسته هایمان بی تفاوت نخواهیم بود.

ما همچمنین می دانیم که بعضی از همکاران و اطرافیان باقیف عنوان پناهندگی و حتی ملیت کشورهای خارجی را بخاطر سرمایه گذاریهایی با اموال دزدیده شده کشور، در این کشورها گرفته اند.

یورونیوز:

شما به انقلابهای کشورهای عربی اشاره کردید. به نظر شما در این دوره انتقال، دولتها از چه اشتباهاتی باید اجتناب کنند تا مثل دولتهای سابق در دام فساد نیفتند؟

روزا آتونبایوا:

آنچه که از همه چیز مهمتر است این است که زمان نباید از دست برود. حتی یک روز هم زیاد است. وقتی چنین اتفاقاتی می افتد همه چیز رو می شود حتی چیزهایی که به صورت طبیعی باید در زیر بمانند. لذا در این موقع عملکرد ما باید قاطع باشد. مردم هم از رهبرانی که واقعا بخواهند کشور را پاکسازی کنند، حمایت خواهند کرد.

یورونیوز:

قرقیزستان تنها کشور دنیاست که هم پایگاههای نظامی روسی و هم آمریکایی را در خود جای داده است. آیا به نظر شما این همزیستی بدون مشکل نیست؟

روزا آتونبایوا:

این وضعیت سیاسی کنونی قرقیزستان است. بله از بیرون ممکن است ضد و نقیض به نظر برسد اما سیاستها ما بیش از پیش منطقی و شفافند.

یورونیوز:

آینده پایگاه آمریکا در فرودگاه ماناس چیست؟آیا برنامه مشخصی برای برچیده شدن آن وجود دارد؟

روزا آتونبایوا:

در طول ریاست باقی یف قراردادی برای محدود کردن این پایگاه تا سال 2014 امضا شد. امسال سال خروج تمام نیروهای ناتو از افغانستان است من معتقدم که توافقات صورت گرفته باید باقی بمانند.

یورونیوز:

کشور شما غالبا به عنوان کشوری نگریسته شده که مرکز برخورد منافع سه کشور روسیه، چین و آمریکا بوده است. محور سیاست خارجی قرقیزستان چیست؟

روزا آتونبایوا:

من معتقدم که ما باید منافع تمام این کشورها که شرکای ما هستند را در نظر بگیریم. این لزوما منفی نیست بلکه مزایایی هم دارد. ما در جایگاه استراتژیکی در آسیا قرار داریم و این باعث شده این سه کشور در کشور ما دارای منافع باشند. ما تلاش خواهیم کرد از جنبه های مثبت آن بهره برداری کنیم.

یورونیوز:

دیروز شما در بروکسل با سران اتحادیه اروپا و ناتو دیدار کردید. انتظار چه کمکی از اروپا دارید؟

روزا آتونبایوا:

اتحادیه اروپا دومین تامین کننده مالی بانک جهانی است. برای همین ما در دیدارمان با سران اروپایی در مورد وضعیت مالیمان صحبت کردیم. کسری بودجه جدی، مشکلات توسعه دموکراسی و لزوم تقویت سیستم پارلمانی.

سیستم قضایی در قرقیزستان نیاز به باز سازی دارد. ما باید خبرنگاران جوان را آموزش دهیم. اینها موضوعاتی بودند که در بروکسل به آنها پرداختیم.

یورونیوز:

یکی از کارشناسان آسیای مرکزی علی رغم اینکه شما را سیاست مدار باهوش و فعالی دانسته ولی گفته اهداف و انتظارات شما بیشتر جنبه رمانتیک دارد تا عملی.

آیا در سیاست جای برای طرز فکر رمانتیک وجود دارد؟

روزا آتونبایوا:

بله, علی رغم اینکه شریط هم مناسب برای رومانتیک فکر کردن نیست. ما در شرایط سخت و پیچیده ای به سر می بریم. اما جنبه رومانتیک جامعه ما فقط متشکل از انقلابیون نیست بلکه شعرا هم در آن نقش دارند. ما همچنین جوانانی داریم که مملو از آمال و آرزو هستند.همه ما مصمم هستیم تا آینده ای بهتر و مطمئن تر برای فرزاندمان ایجاد کنیم.

یورونیوز:

برای همین است که شما در ویلاگ خود نوشته اید : “بحث سیاسی کافی است، باید شعر بخوانیم.”

روزا آتونبایوا:

البته این اتفاق افتاده

یورونیوز:

از مصاحبه با ما سپاسگزاریم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها