Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

گفتگو با رئیس جمهور موزامبیک

گفتگو با رئیس جمهور موزامبیک
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آرماندو گوئه بوزا از سال 2004 ریاست جمهوری موزامبیک را بر عهده داشته است و نیز دبیر کل اتحادیه آفریقاست. وی در باره چالشهایی که “قاره سیاه” با آن روبروست از جمله بحران ساحل عاج، انقلابهای شمال آفریقا و خاور میانه و مبارزه علیه فساد صحبت می کند.

یورونیوز: آقای رئیس جمهور، به یورونیوز خوش آمدید. جهان بیش از هر زمان به آفریقا چشم دوخته است. شما عضو اتحادیه افریقا هستید. آیا اتحادیه استراتژی و راه حلی برای بحران ساحل عاج دارد؟

آرماندو گوئه بوزا: می توان تصور کرد که یک استراتژی در این مورد وجود دارد. اجلاس سران آدیس آبابا در سال گذشته، کمیته ای با عضویت ساحل عاج ایجاد کرد تا برای رسیدگی به بحران جاری راه حل ارائه دهد. در میان اعضای کمیته، سران کشورها هم حضور دارند. ما معتقدیم که آنها متفقا می توانند برای بحران ساحل عاج راه حلی پیدا کنند.

یورونیوز: اما در میان آنها اتفاق نظر وجود ندارد. کشورهایی مثل آنگولا و آفریقای جنوبی از لوران باگبو حمایت می کنند که به افزایش خونریزی در ساحل کمک می کند…

آرماندو گوئه بوزا: اختلاف نظر وجود دارد . طبیعی است که در چنین شرایطی اختلاف نظر وجود داشته باشد. به همین دلیل هم ما به مسئله توجه کردیم و این کشورها را در کمیته شرکت دادیم تا برای حل مسئله راهی بیابند. هدف ما در اتحادیه آفریقا این است که دستگاه رهبری جدید در ساحل عاج با نتایج انتخابات این کشور هماهنگ باشد.

یورونیوز: فکر می کنید در آینده نزدیک راه حلی پیدا شود؟

آرماندو گوئه بوزا: ما همه می خواهیم این در اسرع وقت انجام شود، اما برای اینگونه مسائل هیچ چهارچوب زمانی وجود ندارد. باید در شرایطی به توافق دست یافت که اختلاف نظرات بسیاری میان طرفین وجود دارد.

یورونیوز: در مورد بحرانهای سیاسی و انقلابهای شمال آفریقا چه فکر می کنید؟ نگران آن هستید که دامنه اینها به سایر نقاط آفریقا گسترش یابد؟

آرماندو گوئه بوزا: ما معتقدیم که حکومت های این منطقه باید به تقاضاهای مردم گوش کرده و به آنها احترام بگذارند. اوضاع هنوز بحرانی است و هنوز به نتیجه ای که برای همه قابل قبول باشد، نرسیده است. ما می گوئیم تقاضاهای مردم باید برآورده شود. نمی توانیم در این مرحله چیزی را پیش بینی کنیم، اما مهم این است که این تحولات برای همه ما یک هشدار است. هشدار، برای آنکه با مردممان گفتگو کرده و نیازهایشان را در نظر گیریم.

یورونیوز: موزامبیک هم اکنون در چنگال بحران است. قیمت مواد خام و مواد غذایی در حال انفجار است. چرا کشور شما با بحران گرانی غذا روبروست؟

آرماندو گوئه بوزا: بهای نفت که به بحرانهای اخیر وابسته است، برای کشور ما تهدیدی دائمی است. اما در مورد مواد غذایی از جمله گندم و غله باید بگویم که جواب در افزایش تولید است. ما طرحهایی برای افزایش تولید مواد غذایی در سال جاری داریم که نتیجه آن بفوریت ملموس نخواهد بود، اما این طرح ما را تشویق خواهد کرد برای افزایش تولید غذا بیشتر بکوشیم.

یورونیوز: موزامبیک و اتحادیه اروپا در حال حاضر در مورد ماهیگیری در گفتگو هستند. یکی از بزرگترین چالشهای شما مبارزه با صید غیر قانونی ماهی است. چطور و با چه وسیله ای با این مشکل مبارزه می کنید؟

آرماندو گوئه بوزا: ما با آفریقای جنوبی و تانزانیا همکاری نزدیک داریم و از اروپا بویژه اسپانیا کمکهای تکنیکی و آموزشی دریافت می کنیم تا نیروی دریایی مان بتواند با این معضل بهتر مبارزه کند.

یورونیوز: اولویت در مبارزه علیه فساد و اعمال شفافیت در حکومت چیست؟

آرماندو گوئه بوزا: این مسئله ای مهم است. ما در موزامبیک هنوز از مکانیزم قدیمی جامعه لائیک و نظارت بر میزان عایدات و هزینه های کشور ااستفاده می کنیم.

یورونیوز: اقای دبیر کل، متشکرم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها