مصاحبه اختصاصی با رییس جدید حزب راست افراطی فرانسه

مصاحبه اختصاصی با رییس جدید حزب راست افراطی فرانسه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

درست است که او هنوز لباسهای مارک پرادا می پوشد، اما آن چیزی که مسلم است این است که او به عوان دختر رییس سابق حزب راست افراطی فرانسه موسوم به جبهه ملی، هم اکنون جانشین پدر شده است.

زنی 42 ساله، با موهای بور و چشمان آبی، که در صدد بهبود وجه حزب سیاسی جنجالی پدرش است.

از اوکه به اندازه قدمت حزبش سن دارد، به عنوان یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری سال 2012 فرانسه یاد می شود و برآورد می شود که بتواند 18 درصد آراء را از آن خود کند.

او که پس از 40 سال ریاست ژان ماری لوپن، پدرش، سکان حزب جبهه ملی فرانسه را در دست گرفته، هدفی جز کسب قدرت به هر قیمت ممکن ندارد.

یورونیوز:

خانم لوپن، پس از 40 سال ریاست پدر شما بر حزب جبهه ملی فرانسه، شما اعلام کرده اید که خواهان اعمال تغییراتی در حزب خود هستید.

اما چگونه می خواهید با سیاست های پدرتان فاصله بگیرید؟

مارین لوپن، رییس حزب جبهه ملی فرانسه:

قبل از هر چیز باید بگویم که من نمی خواهم که از راه پر افتخاری که پدرم پیموده و موجب ایجاد حزبی شده که مدافع ملت است، فاصله بگیرم. حزب ما تنها حزبی است که در مقابل تمام احزاب طرفدار جهانی شدن به تنهایی ایستاده و مقاومت موفقیت آمیزی داشته است. ولی من فکر می کنم که ما هم اکنون در مرحله جدیدی از تاریخ حزب جبهه ملی فرانسه هستیم. حزبی که موجب بیداری ملت و سازندگی بوده است.

پدر من و خیلی کسان دیگر هم عامل بیداری وجدانها دربسیاری از مسائلی بوده اند که امروز به شدت فرانسه را تحت تاثیر خود قرار داده اند. ما می خواهیم امروز راهی باز شود که ما به قدرت برسیم و ما حاضریم برای کسب قدرت و اجرای ایده هایمان مبارزه کنیم.

یورونیوز:

چگونه؟ با توجه به اینکه انتخابات ریاست جمهوری سال 2012 فرانسه نزدیک است و اینکه برآورد می شود شما 18 درصد آراء را بدست آورید، شما چه کاری می خواهید برای بالا بردن این درصد انجام دهید؟

مارین لوپن:

قبل از هر چیز ما برنامه هایی داریم تا در مناطق مختلف فرانسه پایگاههایی برای خود ایجاد کنیم. سپس می خواهیم تغییراتی در موضع گیریهای حزبی ایجاد کنیم. شما می دانید که مدتهاست که که در مظبوعات و در دنیای سیاست از جبهه ملی به عنوان حزبی یاد می شود که فقط بر مسئله مهاجرات و نا امنی تکیه کرده است. در حالی که برنامه های ما وسیع تر از این است. ما در صددیم تا برنامه های اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی و همچنین دیدگاه مان در مورد نقش دولت در فرانسه را نمایان تر کنیم.

یورونیوز:

آیا فرانسه آماده داشتن یک رییس جمهور زن هست؟

مارین لوپن:

بله، من فکر نمی کنم که در این زمینه مشکلی وجود داشته باشد.

اگر خانم سگولن روایال هم انتخاب نشد بخاطر شخصیتش بود نه به خاطر زن بودنش.

یورونیوز:

ظاهرا شما به اروپا علاقه زیادی ندارید…

مارین لوپن:

نه، من هرگز چنین چیزی نگفته ام بلکه برعکس، من با قدرت از اروپا دفاع می کنم. مشکل من اتحادیه اروپا و نه خود اروپاست. اروپا یک تمدن و یک سرزمین است و من خودم اروپایی هستم. اما اتحادیه اروپا یک سیستم توتالیتر مثل اتحاد جماهیر شوروی است . اتحادیه اروپا هر چه جلوتر می رود، حمایت مردمی را از دست می دهد و حتی ضد مردمی می شود. اتحادیه اروپا قوانین خود را به ما دیکته می کند. این اتحادیه نتیجه ای جز نابودی اقتصاد، محدود کردن بودجه، کاهش ارزش پول و تحمیل یک روش زندگی که از آن ما نیست، ندارد.

یورونیوز:

آیا اگر شما رییس جمهور فرانسه شوید، فرانسه را از اروپا خارج می کنید؟

مارین لوپن:

اتحادیه اروپا مرده است. مانند ستاره ای که رو به خاموشی است. این اتحادیه خیال می کند که هنوز زنده است در حالی که مرده. حتی پول واحدی هم که ایجاد کرده مرده است. امروز تلاش می شود تا یورو را به هر قیمتی که شده نجات دهند. اما به جه قیمتی؟ من نمی خواهم که مردم فرانسه مثل مردم ایرلند شاهد کاهش 12 درصدی حقوق حد اقلی خود، کاهش بیمه بیکاری و کمکهای خانوادگی باشند. اگر این هزینه ای است که ما باید برای نجات یورو بدهیم پس بهتر است که از اتحادیه اروپا و یورو خارج شویم.

یورونیوز:

شما چه آینده ای برای اروپا متصور هستید؟

مارین لوپن:

من معتقدم که همه چیز باید از نو ساخته شود. من فکر می کنم که اگر اروپا حول محور اروپای ملتها تشکیل شود و احترام گذارنده حاکمیت ملی باشد، اروپای همکاری باشد، فقط در این صورت می تواند نتایج مثبتی در بر داشته باشد.

یورونیوز:

23 اکتبر سال گذشته، احزاب راست افراطی چند کشور اروپایی از جمله اتریش و ایتالیا در وین گرد هم آمدند تا موضوع پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا به همه پرسی گذاشته شود. ولی شما در این جلسه حضور نداشتید. آیا شما دعوت نشده بودید یا موضعی متفاوت در این زمینه داشتید؟ ولی شما در این جلسه حضور نداشتید. آیا شما دعوت نشده بودید یا موضعی متفاوت در این زمینه داشتید؟

مارین لوپن:

نه به هیچ وجه. ما در آن زمان سرگرم مبارزات انتخاباتی داخل حزبی بودیم. برای همین منتظر انتخاب رییس جدید حزب بودیم تا او ارتباطات لازم را برقرار کند. من فکر می کنم که ما احزاب اروپایی باید در داخل خودمان با هم در تماس باشیم. من کاملا آماده ام که در فرانسه همه پرسی برای ورود ترکیه به اتحادیه اروپا برگزار شود. من مخالف ورود ترکیه به اتحادیه اروپا هستم.

یورونیوز:

آیا حوادث مصر و تونس شما را شگفت زده کردند؟

مارین لوپن:

نه به آن شکل. البته من فکر می کنم که در حقیقت این انقلابها بیش از آنکه انقلابهایی برای دموکراسی باشند، انقلابهایی علیه فقر و گرسنگی هستند. من معتقدم که سیستم پول جهانی و تصمیمات بد سازمانهایی چون صندوق بین المللی پول و سازمان تجارت جهانی، باعث افزایش زیاد فیمت مواد غذایی شده است. من دو نگرانی دارم. یکی اینکه در ورای این انقلابها احزاب بنیاد گرای اسلامی به قدرت برسند و دیگر اینکه شاهد موج مهاجرت از این کشور ها باشیم.

یورونیوز:

اما علی رغم انتخاب شما در راس حزب جبهه ملی فرانسه و انتظاراتی که از شما به عنوان دختر ژان ماری لوپن وجود دارد، آیا می توان گفت که شما گاهی از برخی رفتارهای پدرتان ناراحت شده اید؟

آیا می توان گفت که شما گاهی از برخی رفتارهای پدرتان ناراحت شده اید؟

مارین لوپن:

می دانید در تاریخ یک جنبش همه چیز وجود دارد. خیلی ساده است که فقط جنبه های مثبت را بگیریم و هر آنچه که ناراحت کننده است را به دور اندازیم. من به خودم اجازه نمی دهم جنبه های مثبت و منفی را در طول تاریخ عملکرد حزبم از هم جدا کنم.

ولی من تلاش می کنم که از اشتباهات احتمالی گذشته درس بگیرم. من تجربیات مثبت و کارهای بزرگی را که حزب جبهه ملی انجام داده حفظ می کنم. حزبی تنها در مقابل تمام احزاب دیگر که در شرایطی سخت و با بودجه ای کم مبارزه کرده است. فکر می کنم که بتوانم به شما بگویم که ما هرگز اشتباه نکردیم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«مادر کجاست؟»؛ سر لیست راست افراطی فرانسه در انتخابات پارلمانی اروپا به همجنسگراهراسی متهم شد

مردی که با تهدید به انفجار انتحاری وارد کنسولگری ایران در پاریس شده بود، خود را تسلیم پلیس کرد

حمله با چاقو به دو دختربچه در استراسبورگ فرانسه؛ مهاجم بازداشت شد