Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ورزش نوعی آموزش است

ورزش نوعی آموزش است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ورزش نوعی دیگر از آموزش است که می تواند زندگی ها را عوض کند. برای مثال، اثرات مثبت ورزش درمناطق فقیر نشین سائوپولو در برزیل کاملا محسوس است. فلیپه که یک معتاد ولگرد بود اکنون به لطف پروژه بکس “گاریدو” یک بکسور حرفه ای است. یک کلوپ وزرشی ساده در زیر یک پل در سائوپولو سرنوشت مردان جوان را عوض کرده است.

در یکسو هرج و مرج شهر سائوپولوی برزیل و در سوی دیگر قلبهائی که در زیر یک پل می طپد. رویای کلوپ ورزشی گاریدو در میان رفت و آمد اتوموبیلها در ذهن “نیلسون گاریدو” شکل گرفت: محلی برای کسانی که قادر به پرداخت عضویت در کلوپهای معمول ورزشی نبودند.

از پنج سال پیش تا کنون، دهها جوان، همه شب در این محل ورزش می کنند. بیشتر آنها گذشته های تاریکی در پشت سر دارند ؛ گذشته ای پر درد و آینده ای روشن در پیش رو . یکی از این مردان جوان، فیلیپه، اکنون یک بکسور حرفه ای است. او می گوید: “من فلیپه ماتوس آنخوس هستم. در گذشته ولگرد، دزد، جانی و معتاد بودم. با بکس بازی فهمیدم که می توانم عوض شوم ؛ می توانم راه را به دیگران و خودم نشان دهم.”

پروژه گاریدو با کمک شهرداری سائو پولو گسترش می یابد و در حال حاضر در زیز سه پل عمده در این شهر کلوپهائی مثل کلوپ گاریدو ایجاد شده است.

آموزش ورزش در قطر

میل به پیروزی میتواند سرنوشت انسانها را عوض کند و این درسی است که جوانان در آکادمی “الهام” یا مدرسه عالی ورزش در قطر فرا می گیرند. قطر خود را برای میزبانی جام جهانی فوتبال سال 2022 آماده می کند. بعضی از دانش آموزان این مدرسه از هم اکنون امیدوارند قهرمانان بین المللی فوتبال شوند.

عبدالعزیز می خواهد روزی مثل فوتبالیست برزیلی ، دانیل الوس، یک فوتبالیست مشهور شود و برای دستیابی به رویایش سخت تمرین می کند. چهار سال دیگر، کشورش میزبان بازیهای بین المللی هندبال ، و در سال 2022 میزبان جام جهانی فوتبال خواهد بود.

عبدالعزیز و دویست شاگرد دیگر این آموزشگاه بطور رایگان در این مرکز شبانه روزی برای پیوستن به تیم های ملی قطر آماده میشوند. آنها دروس معمول مدارس دیگر را هم دنبال می کنند تا ورزشکارانی مطلع بار بیایند. رئیس این آکادمی می گوید:

“سالها این سوءتفاهم وجود داشت که ورزشکاران فرصت دستیابی به اهداف عالی آکادمیک را از دست می دهند. اینجا ما تعلیم بدنی را با آموزشهای آکادمیک ترکیب کرده ایم.”

این آموزشگاه برای آنکه نشان دهد ورزش و علوم می توانند با هم ترکیب شوند، چهارچوب کارش را به نوعی تنظیم کرده است که والدینی را که نگرانند کودکانشان با ورود به دنیای ورزش حرفه ای از درس عقب بمانند، متقاعد کند.

قطر نخستین کشور در خاور میانه است که میزبان بازیهای جام جهانی فوتبال خواهد بود. این کودکان چش امیدشان را به سال 2022 دوخته اند که شاید بتوانند جام جهانی را برای کشورشان به ارمغان بیاورند.

آموزش ورزش در چین

ورزش همچنین می تواند در را بروی مشاغل خوب بگشاید. در چین، ورزش “کونگ فو” نه تنها فرد را از نظر جسمی و روحی سرسخت می کند، بلکه در یافتن شغل مناسب موثر است.

در قرن بیست و یکم بسیاری از کودکان چینی بجای بازیهای کامپیوتری، بازی “کونگ فو “ یاد می گیرند. کونگ فو گل سرسبد ورزشهای سنتی چین است که در یکی از بزرگترین آموزشگاههای چین تدریس می شود. این آموزشگاه که در دامنه کوه سونگ واقع است در سال 1978 ایجاد شده و در حال حاضر بیش از بیست هزار شاگرد پنج تا سی و پنج ساله دارد. آنها خود را با ریشه های فرهنگیشان مرتبط می بینند. تعلیم کونگ فو در سنین چهار تا ده سالگی شروع می شود. کودکان والدینشان را تنها یکماه در سال در طول تعطیلات رسمی می بینند، اما با آن مخالفتی ندارند. برای آنها استقلال در سنین کودکی بسیار مهم است. تنها نیستند ؛ یک گروه مربی در تمام مدت از آنها مراقبت می کند. شاگردی که از این آموزشگاه فارغ التحصیل می شود، می تواند براحتی مشاغلی دردستگاه پلیس، ارتش ، سازمانهای امنیتی یا اپرای معروف پکن پیدا کند. ارزش مدرک این آموزشگاه از دانشگاههای عادی بیشتر است.

….و برنامه این هفته اینجا تمام می شود. تا هفته آینده با مطالب بکر دیگری از جهان دانش. اگر مایل به دیدن این برنامه یا برنامه های دیگر جهان دانش هستید، به سایت یورونیوز دات نت اسلش جهان دانش بروید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تیم مردانه افغانستان در بازی‌های آسیایی هانگژو؛ زنان در تبعید جداگانه شرکت کردند

محرومیت ورزشکاران مرد از «شنای موزون» در المپیک پاریس؛ آیا ناسازگار با وعده برابری جنسیتی نیست؟

المپیک ۲۰۲۴ پاریس؛ آیا ورزشکاری در دو ۱۰۰ متر زیر ۹ ثانیه خواهد دوید؟