Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

یونسکو می گوید همه باید تا سال 2015 باسواد شوند

یونسکو می گوید همه باید تا سال 2015 باسواد شوند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اهداف یونسکو از برقراری صلح و حفظ توسعه پایدار بین المللی گذشته، آموزش برای همه است.

آفریقا یکی از اولویت های یونسکو است. حدود یک چهارم 383 پروژه یونسکو به آفریقا مربوط می شود.

به موزامبیک برویم و ببینیم پروژه “خانواده باسواد” در آنجا چطور عمل می کند.

چهار بار در هفته “خونیتو” ی چهارده ساله پدرو مادر و خواهر و برادر و سایر افراد فامیلش را دور هم جمع می کند تا به آنها زبان پرتغالی و ریاضی درس بدهد.

خونیتو که در کلاس ششم دبستان است ، بخشی از پروژه “ خانواده باسواد” است که شاگردان جوان را ترغیب می کند به خانواده هایشان خواندن و نوشتن یاد بدهند.

بدنبال استقلال موزامبیک از پرتغال، بیش از %90 مردم بیسواد بودند ؛ امروز، اما، این شاخص به کمتر از %50 کاهش یافته است.

موزامبیک با تدریس کودکانش بالاترین نرخ موفقیت در سوادآموزی را در ارتباط با بزرگسالان داشته است.

خواندن و نوشتن برای خانواده “خونیتو“بمعنی آن است که آنها می توانند از اقتصاد محلی بهره بیشتری ببرند : پدر خونیتو می تواند سود بالقوه خود را حساب کند، و حساب فروش اجناسش را در بازار نگاهدارد.

یورونیوز همچنین با رئیس یونسکو، آیرینا بوکووا، در باره برنامه های آموزشی سازمان گفتگو کرده ایم.

یورونیوز: یونسکو در صدر جنبش جهانی آموزش برای همه قرار دارداما آیاهدف شما که آموزش همگان تا سال 2015 است، قابل دستیابی است؟ بوکووا: ما در این زمینه پیشرفتهای بسیاری حاصل کرده ایم. اما چالش در کیفیت تدریس است. ما درباره آموزش ابتدایی و در عین حال آموزش با کیفیت خوب برای پسران و دختران حرف می زنیم. مسئله سواد است.

یورونیوز: ما در برنامه های یورونیوز دیده ایم که بهترین نظرات برای آموزش نه از طرف دولتها بلکه بخش خصوصی ارائه می شود. فکر می کنید وقت آن رسیده که به دولتها اتکاء نشود؟

بوکووا: نه ، من فکر می کنم دولتها همچنان مسئولیت اصلی را برای آموزش شهروندانشان دارند. اینرا برای این میگویم که بسیاری دولتها با سیاستهای خوب آموزشی، تغییرات عمده ای در اجتماع ایجاد کرده اند. در بنگلادش، برای مثال، نتیجه سیاستهای دولت تعداد مساوی دختر و پسر در مدارس بوده است.

یورونیوز: شما به بنگلادش و دسترسی دختر ها به آموزش اشاره کردید، اما هنوز در بسیاری نقاط جهان این تعادل برقرار نیست. شا نخستین رئیس زن یونسکو هستید. آیا این مسئله برایتان مهم است؟

بوکووا: بله، مهم است. همه گونه اطلاعات علمی نشان می دهد ما پیشرفتهای بسیاری در آموزش دبیرستانی دختر ها داشته ایم ؛ کاهش فقر، بهبود وضع بهداشت کودکان، کاهش ازدواجهای زودرس، دسترسی بچه ها به آموزشگاه و اینکه دخترها نه تنها به مدارس ابتدایی بلکه به دبیرستان می روند.

به آفریقا و اینبار سنگال برمی گردیم که ماهیگیری مهمترین بخش اقتصاد است. یونسکو به کمک زنانی آمده است که کارشان بسته بندی و حفظ ماهی است. اما در سه سال گذشته، نحوه کارشان عوض شده ست.

از سه سال پیش، یونسکو با همکاری با وزارت آموزش سنگال برنامه ای برای آموزش زنان ماهی فروش به اجرا گذاشته است. هدف، نه تنها آموزش خواندن و نوشتن و حساب به آنها ، بلکه حفظ شرایط بهداشتی برای کالاهایشان، بسته بندی صحیح و نحوه افزایش سود است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا نان باگت به نماد فرانسه تبدیل شده است؟

چرا بوتسوانا آلمان را به فرستادن ۲۰ هزار فیل تهدید کرده است؟

دونده بریتانیایی پس از ۱۶ هزار کیلومتر و گذر از طول آفریقا به سفر خود پایان داد