گفتگو اختصاصی - آلاسان واتارا قادر به برقراری صلح در ساحل عاج است

گفتگو اختصاصی - آلاسان واتارا قادر به برقراری صلح در ساحل عاج است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بلافاصله پس از انتخابات جنجالی سال عاج، آلاسان واتارا و اعضای دولت وی به به طور موقت به هتلی امن که از سوی نیروهای سازمان ملل در شهر آببجان محافظت می شود منتقل شدند.

در این هتل 800 سرباز حافظ صلح و همچنین هواداران مسلح واتارا حضور دارند.

این مجموعه البته از سوی سربازان وفادار به لوران باگبو محاصره شده است. سربازانی که مانع از ورود به این هتل یا خروج از آن می شوند. احتمال یورش هواداران باگبو زیاد و فضا در این محل متشنج است. یکی از خبرنگاران یورونیوز تنها با یاری هیلکوپتر سازمان ملل، توانست وارد این هتل شود. آلاسان واتارا با کسی مصاحبه نمی کند اما سخنگوی وی، پاتریک آچی به پرسش های یورونیوز پاسخ گفت.

یورونیوز:
چرا آقای واتارا نمی خواهد با ما مصاحبه کند؟

پاتریک آچی :
“ آقای واتارا علاقه ای ندارد که در حال حاضر ابراز نظر کند. تمام آنچه که اکنون توسط جامعه بین المللی صورت گرفته است برای وی مهر تاییدی است که رییس جمهوری برگزیده مردم است، پس درباره این موضوع، حرف زیادی برای گفتن وجود ندارد. همانطور که برای بقیه موضوع ها نیز چنین است. در مورد اینکه چگونه ما می توانیم به این بحران پایان دهیم نیز در کنفرانس همکاری های اقتصادی سران دولت های غرب آفریقا سخن گفته شد. پس مقابله ما، موضوعی فرعی است. بنابراین ما در انتظار اتفاقات هستیم و پیش از رویداد، آقای واتارا اظهار نظر نمی کند.”

یورونیوز:
دولت، تلویزیون ساحل عاج را در اختیار دارد و کسانی که به باگبو نزدیک هستند خطاب به مردم می گویند که این هتل را که محل اقامت شماست ویران کنند، در مواجه با این مساله، چه اندیشیده اید؟

پاتریک آچی :
“ این هتل به حد کافی توسط نیروهای سازمان ملل و سربازان فرانسوی حافظ صلح، محافظت می شود. بنابر این آرامش برای ما مهیاست و واقعا نگران نیستیم. نگرانی اصلی ما همانطور که گفته ایم، محافظت از مردم این کشور است، مردمی که واقعا زیر ستم مزدوران و شبه نظامیانی که توسط دولت پیشین به خدمت گرفته شده اند و این آن چیزی است که ما را بیش از هر چیزی نگران می کند.”

یورونیوز:
شما از اروپا و جامعه همکاری های اقتصادی دولت های غرب آفریقا چه انتظاری دارید؟ آیا گزینه نظامی را توقع دارید ؟

پاتریک آچی :
“می دانید، اروپا کارهای بسیاری انجام داده است چراکه همه دول اروپایی تشخیص دادند که آلاسان واتارا رییس جمهوری برگزیده است. ما همین طور آگاهیم که اروپا تحریم هایی را علیه اشخاص نزدیک به رییس جمهوری سابق، لوران باگبو و علیه کسانی که ناقضان حقوق بشر هستند، در نظر گرفته است. اروپا همچنین روی تحریم های اقتصادی کار می کند پس اتحادیه اروپا تاکنون کارهای بسیاری انجام داده است. به طور حتم این کار ها می تواند بیشتر باشد اما ما فرصت تصمیم گیری برای جزئیات بیشتری خواهیم داشت. در حال حاضر ما نسبت به آنچه که صورت گرفته است احساس رضایت داریم. با در نظر گرفتن جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا، ما بسیار امیدوار به تحقق انتظاراتمان هستیم، چراکه همانطور که می دانید، آنها در حال جلوبردن بحث در راستای برکناری ریاست جمهوری کنونی بدون بروز خشونت هستند.”

یورونیوز:
فکر می کنید موثرترین شیوه پایان بخشیدن به بحران کنونی چیست؟

پاتریک آچی :
“ موثرترین شیوه، روشی است که هم اکنون درجریان است. یعنی انجام هرکاری برای خلع ید رییس جمهوری و همراهانش . تلاش برای اینکه آنها بفهمند که این کشور مهمتر از هر چیز دیگری است. بله ! این واقعیتی است که قدرت و جاه طلبی سیاسی وجود دارد، اما علاقه به کشور در صدر همه این موضوع ها قرار دارد و به این دلیل است که ما به کشورمان عشق می ورزیم و به این دلیل است که ما عاشق مردم هستیم. ما باید راه هایی برای پذیرش نتیجه انتخابات بیابیم، راهی به دور از خشونت برای کنار زدن دولت و پذیرش اینکه پس از تمام این حوادث زندگی ادامه خواهد داشت. توجه کنیم که استفاده از زور چیزی است که هیچکس نمی خواهد وهمیشه به عنوان یک امکان وجود دارد و این بدیهی است. وقتی که شما درباره از دست رفتن زندگی انسانی و یک بحران حرف می زنید و هنگامی که مردم دچار سختی و رنج هستند، این وضعیت نمی تواند تداوم یابد. همچنین ما نمی توانیم بگذاریم که آنانی که می خواهند کنترل دولت را از طریق ارتش در دست گیرند به کار خود ادامه دهند ، به ویژه کسانی که کنترل رسانه ها را برای فرستادن پیام هایی که برانگیختن نفرت را در پی دارد و می تواند کشتار جمعی و هرج و مرج را فراهم سازد. هرکسی که در ساحل عاج زندگی می کند، درس هایی از این بحران طولانی آموخته است. آنانی که برسر مسائل جاری رنج می برند همیشه درک نمی کنند و در واقع، این کشور، کشور ادغام و جامعه پذیری برای همه مردم، از نواحی تا مرکز است.

تمام اقوام به هم گره خورده اند و در واقع تنوع موجود دلیل ثروتمند بودن ساحل عاج است. اگر بدانید که چگونه این گره خوردگی از تنوع موجود به عنوان منبع افزایش تبادل فرهنگی، فکری و ثروت استفاده می کند، ما می توانیم صلح را به ارمغان آوریم. صلحی که منبع و بنیانش از توسعه همه آنهاست و ما باور داریم که رییس جمهوری جدید، آلاسان واتارا قادر به انجام چنین کاری است. ما به راستی مطمئن هستیم و به این دلیل است که امیدواریم که بحران کنونی تداوم نیابد و دامنه آن گسترش نیابد تا پس از آن، روند آشتی دشوار نشود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کاکائو گرانتر از مس شد؛ علت رکوردشکنی قیمت‌ها و تاثیر آن بر بازار شکلات چیست؟

مجری تلویزیون ساحل عاج به جرم «بازسازی صحنه تجاوز جنسی» در برنامه زنده محکوم شد

ترس ساحل عاجی‌ها از تکرار خشونت‌های انتخاباتی ده سال پیش