Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نهمین نشست بنیاد اندیشه عرب در بیروت

نهمین نشست بنیاد اندیشه عرب در بیروت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نهمین نشست بنیاد اندیشه عرب در روز های 8 تا 9 دسامبردر هتل فینیقه در شهربیروت برگزار شد.

این بنیاد 9 سال پیش پایه گذاری شد و تلاش میکند با بهره بردن ازشیوه های گسترده از جمله ترجمه و ارتباط متقابل با فرهنگ های دیگر ، راهی تازه برای تبادل اندیشه و فرهنگ بین جهان عرب و دنیا بر قرار کند.

برای آشنایی با دستاورد های این بنیاد در طول ده سال گذشته و برنامه های آینده آن، علی تکاش از یورونیوز با امیر خالد الفیصل، رییس بنیاد به گفتگو نشسته است.

علی تکاش یورونیوز: عالیجناب امیرخالد الفیصل ، به یورونیوز خوش آمدید. بعد از یک دهه کار بنیاد اندیشه عرب ، آیا به اهدافی که مد نظرتان بوده رسیدید؟

امیرخالد الفیصل رییس بنیاد اندیشه عرب : دهه گذشته دهه کارهای زیر بنایی بنیاد بود و خوشبختانه تا به حال تجربه موفقی بوده است. اکنون که پایه های کار، گذاشته شده است، از این به بعد زمان شروع کار اصلی است. بر آورد ما این است که بنیاد تاکنون به اهداف اولیه پایه گذاری خود دست یافته است. بنا بر این تصمیم گرفتیم که در طول دهه آینده نه تنها در صدد تحقق چند هدف از پیش تعیین شده باشیم ، بلکه حتی می توانیم این انعطاف و ظرفیت را ایجاد کنیم که آنجه که تا به حال بدست آورده ایم ، توسعه بدهیم. و این کار از همین حالاشروع شده است. اولین گام برای فعالیت های دهه آینده، برگزاری نشستی است در بیروت با شعار “ساختن آینده و نقش اعراب؟”

یورونیوز: بنیاد اندیشه عرب خودش به عنوان یک فکر، برای چه؟ چطور؟ این را چطور توضیح می دهید؟ امیرخالد الفیصل: سال 2000، من به یک کنفرانس فرهنگی در بیروت دعوت شده بودم. و نمی دانم چطور شد که چنین مسئله ای را در سخنرانی ام مطرح کردم. پیشنهاد کردم که یک بنیاد اندیشه عرب تاسیس کنیم. طرحی که در ذهنم داشتم یک اقدام ابتکاری بود. ترکیبی از جنبه های مالی و فکری . این اقدام ابتکاری، براین اساس بود که تاجران ثروتمند عرب با هم یک بنیاد مالی و سرمایه گذاری راه بیندازند و سود حاصله از این سرمایه گذاری را در فعالیت های فرهنگی هزینه کنند. یورونیوز:از نظر شما، رمز موفقیت این پروژه در چیست؟

امیرخالد الفیصل: رمز موفقیت در کسانی است که این بنیاد را اداره می کنند. انتخاب افراد مناسب و شایسته در هر کاری ، جه در بخش عمومی، چه خصوصی بسیار مهم است. من روی افرادی حساب کردم که به این هدف و فکر اعتقاد داشته باشند نه اهل خود بزرگ بینی و تظاهر باشند. کسانیکه اهداف پروژه را تحت الشعاع قرار ندهند. کسانی که قصد شان خدمت به فرهنگ و اندیشه اعراب باشد. به همین دلیل ما همزمان و در یک جا تجار موفق و ثروتمند و افراد روشنفکررا در کنار هم داریم .

یورونیوز: با در نظر گرفتن این مسئولیت سنگین که ممکن است فرای توان این بنیاد باشد، دهه آینده راچگونه ترسیم می کنید ؟

امیرخالد الفیصل: درست می گویید. در طول یک قرن گذشته ملت عرب در زمینه های گوناگون دچار مشکلات و سرخوردگی های زیادی بوده ولی بارقه های امید و احیاء در همه شعار ها و اهداف ما وجود داشته است ، امید اینکه روزی همه مشکلات حل خواهد شد و کشورهای توسعه یافته ای بشویم . ملت عرب سر انجام شاهد موفقیت یک پروژه فرهنگی و روشنفکری شد آن هم زمانیکه بسیاری از برنامه های بزرگ دیگر چه دولتی ، چه خصوصی شکست خورده بودند. بنا براین ، رویاهای بزرگ در افکار جامعه عرب زاده شد، رویاهایی به مراتب بزرگتر از خود این بنیاد و اهداف اولیه آن.

یورونیوز: برای معرفی بیشتر بنیاد اندیشه عرب در جهان غیر عرب چه برنامه ای دارید؟

امیرخالد الفیصل: ما امیدواریم در طول دهه آینده ، تصویر راستین یک انسان عرب را، همانگونه هست به دنیا نشان دهیم. نمی خواهیم تصویر کاذبی از اعراب را نشان بدهیم. متاسفانه بسیاری از رسانه های گروهی در غرب ، به خصوص در تلویزیون و یا سینما ، تصویری از اعراب می دهند که دشمن غرب یا تمدن غرب هستند. بعد ازاین که نوبت نازی ها و کمونیست ها تمام شد، حالا دنبال این هستند که یک چهره منفی دیگر، یک دشمن بتراشتد. بنابر این سراغ عربها و مسلمانان آمدند. این تصویر واقعی یک عرب یا مسلمان نیست.

یورونیوز: در جواب کسانیکه می گویند جنبش فرهنگی جاری عرب ، در واقع پاسخی است به ظهور فرهنگ ترکی یا فارسی که از طریق تلویزیون و ترجمه کتاب رخنه می کند، چه می گویید؟

امیرخالد الفیصل: بهره بردن از فرهنگ ها و تمدن های دیگر هیچ ضرری ندارد. وقتی که خود تمدن عرب دردنیا گسترده شد، ما آفریننده اولین جنبش “جهانی شدن” بودیم. هارون الرشید پنجمین خلیفه عباسی ، در حالی که در بالکن قصرش به آسمان و ابری که از فراز بغداد عبور می کرد، خیره شده بود، انتظار داشت هر لحظه بارش باران شروع شود. وقتی باران نبارید نا امید نشد، گفت:” برو، هر جا که می خواهی ببار. من در نهایت از نتیجه آن بهره مند خواهم شد.” در آن روزگار ما از تمدن های دیگر بهره بردیم :تمدن یونان، بیزانس و ایران. به ما توان اقتصادی، فرهنگی ، سیاسی و نظامی بیشتری بخشید. الان خودمان را از آن محروم کنیم؟ چرا زمانیکه می توانیم از ان استفاده کنیم ، آن را رد کنیم ؟ البته مادامی که از فرهنگ و میراث خودمان غفلت نکنیم.

یورونیوز: متشکرم

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درگیری شبه‌نظامیان فلسطینی؛ سفارت عربستان از اتباع خود خواست لبنان را ترک کنند

ساندرا کالیگارو: تمام حرفه عکاسی و خبرنگاری خود را مدیون افغانستان هستم

اطلاعیه دربار از وضیت سلامتی پادشاه عربستان: ملک سلمان دچار «حرارت بالا» شده است