Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گفتگوی یورونیوز با وزیر امورخارجه مراکش درباره بحران صحرای غربی

گفتگوی یورونیوز با وزیر امورخارجه مراکش درباره بحران صحرای غربی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیرامور خارجه مراکش روز چهارشنبه در بروکسل بود تا نظرات دولت متبوع خود را در مورد وضعیت صحرای غربی را برای اتحادیه اروپا مطرح کند.

خبرنگار یورونیوز با او به گفتگو نشسته تا در مورد درگیری های خشونت آمیز نیروهای امنیتی با معترضان در اردوگاهی در نزدیکی العیون بپرسد.

طیب فاسی فهری، وزیر امور خارجه مراکش: نیروهای امنیتی حاضر در آن اعتراض فقط به باتوم و جلیقه حفاظتی مجهز بودند اما متاسفانه با کوکتل مولوتوف، سیلندر گاز و چاقو مورد حمله قرار گرفتند. گلوی یک پلیس را بریدند. امروز مردم و اعضای پارلمان اروپا فهمیده اند که به دام بازی های تبلیغاتی افتاده بودند چرا که در آن روز خبرنگاران در آنجا حضور داشتند و اعضای پارلمان……..

یورونیوز: این درست نیست، چرا که چندین روزنامه نگار از فرانسه ، اسپانیا، آمریکا و آلمان اجازه ورود به آنجا نیافتند.

وزیرامور خارجه مراکش: در زمان برپایی اردوگاه به خبرنگاران فرانسوی، اسپانیایی، آلمانی و آمریکایی اجازه ورود داده شد و آنها اذعان داشتند که اردوگاه امن است. در حالی که حدود هزار نفر گرسنه در محاصره بودند. ما امروز می توانیم ثابت کنیم که 400 تا 600 خودرو وارد اردوگاه شد.

یورو نیوز: مطبوعات جهان بلافاصله این را محکوم کردند که …

وزیرامور خارجه مراکش: برخی از مطبوعات …

یورو نیوز: واقعیت این است که به آنها اجازه ورود به صحرا و العیون که محل تنش ها بود داده نشد.

وزیر امور خارجه مراکش: بگذارید در این مورد صحبت کنیم….وقتی اردوگاه به طور مسالمت آمیز و بدون تلفات در میان غیر نظامیان بسته شد، برخی از روزنامه نگاران چند هفته ای آنجا بودند، اما شبه نظامیان از ورود روزنامه نگاران دیگر ممانعت کردند و به آنها گفتند برای ورود به اردوگاه فقط می توانید از ورودی سمت اسپانیا وارد شوید .امروز به این مهم پی بردیم که واقعیت جعل شده و آنها با اغراق، سعی در انحراف افکار عمومی از مسئله اصلی یعنی مذاکراترا داشتند.

من به شما بگویم، وقتی ما از جبهه آزاد بخش پولیساریو سوال کردیم چند نفر در درگیریها کشته شدند؟ آنها نمی دانستند. وقتی در بخشی از رسانه های اروپایی شروع به تشبیه آن به آشویتس و آقدامات پینوشه کردند، بازهم فهرست کشته شدگان را خواستیم. به ما اسم دو نفر را دادند. هر دو نفر زنده اند و می توانند شهادت دهند. چرا شما این را گزارش نمی کنید؟

یورونیوز: فقط اجازه بدهید مردم درک و برداشت خودشان را از موضوع داشته باشند.

وزیر امور خارجه مراکش: اینجا ، شما اشتباه دیپلماتیک می کنید.

یورو نیوز:نه نه.

وزیر امورخارجه مراکش: من فقط به بینندگان شما یادآوری کردم. این برای من خیلی مهم است.

یورونیوز: این موضوع مهمی است. معمولا حق تعیین سرنوشت …

وزیر امور خارجه مراکش: بله … حق تعیین سرنوشت …

یورونیوز: که به معنی برگزاری رفراندم است.

وزیر امور خارجه مراکش: نه جناب به این معنی نیست. این چیزیست که من به شما می گویم. در منشور سازمان ملل متحد کلمه رفراندوم وجود ندارد. در قطعنامه شورای امنیت هم نیست. در مجمع عمومی سازمان ملل متحد هم که کشورهای عضو، دائم و غیر دائم دورهم جمع می شوند ، همه پرسی کاربرد اقلیتی دارد.

بنابراین وقتی شما شروع به انتشار این عقیده می کنید که حق تعیین سرنوشت با رفراندوم برابر است، با نقش منفی خود، تبدیل به سخنگوی احزابی می شوید که سعی در مسدود کردن روند مذاکرات دارند.

یورونیوز: من سوال می پرسم. سخنگو نیستم.

وزیر امور خارجه مراکش: بله شما هستید. شما گفتید رفراندوم بمعنای حق تعیین سرنوشت است.

یورونیوز: من فقط سوال می پرسم. در هر صورت، شما فکر می کنید درحال حاضر از حمایت اتحادیه اروپا برخوردارید یا خیر؟

وزیر امور خارجه مراکش: در شرایط کلی از روابط دوجانبه ما …

یورونیوز: نه، در این مورد خاص

وزیر امور خارجه مراکش: اینجا دوباره یک موضوع مهم وجود دارد.مراکش جدی ترین و متعهد ترین شریک اتحادیه اروپا در تمامی حوزه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی است. ما با اتحادیه اروپا به طور منظم درباره صحرای غربی بحث می کنیم.

اتحادیه اروپا موقعیتی همچون سازمان ملل متحد در مذاکرات اساسی که از سال 2006 در مراکش در جریان است، دارد. مذاکراتی که تمایل به سازش و واقع گرایی دارند. سازش و واقع گرایی به معنای فاصله گرفتن از مواضع افراطی. این موضع اتحادیه اروپاست.

یورونیوز: حتی اگر یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا رابطه نزدیکتری با جبهه آزادی بخش پولیساریو داشته باشد، یا به آنها توجه کند. شما می گویید که موافقتنامه های شما با این کشور تحت تاثیر قرار نمی گیرد؟

وزیر امور خارجه مراکش: من فکر می کنم دولتها، بخصوص دولتهای اتحادیه اروپا در موضع درست قرار گرفته اند و به بهترین درک از واقعیتهای مسئله صحرای غربی رسیده اند. چه در مورد ریشه ها ، محدودیتها و چه در مورد هزینه های حل و فصل نشدن این مشکل.

کشورهای عضو به همراه کمیسیون اتحادیه اروپا برای نخستین بار پی بردند که مراکش چه تلاش عظیمی برای تحقق بخشیدن به پیشرفت روابط با این اتحادیه کرده است. تمامی کشورهای عضو این اتحادیه به اندازه کافی امکان دسترسی به اطلاعات را دارند تا شناخت درستی از وضعیت صحرا داشته باشند. مهم نیست که این کشور چقدر کوچک یا بزرگ باشد و یا چه نفوذی در اتحادیه داشته باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دفتر نخست وزیر اسرائیل بر حاکمیت مراکش بر صحرای غربی تأکید کرد

دانشمندان رمز و راز یکی از بزرگ‌ترین تلماسه‌های کره زمین را کشف کردند‌

پشت صحنه جام حسن دوم، مشهورترین مسابقات گلف مراکش