مصاحبه دل بوسکه سرمربی تیم فوتبال اسپانیا با یورونیوز

مصاحبه دل بوسکه سرمربی تیم فوتبال اسپانیا با یورونیوز
نگارش از Euronews

ویسنته دل بوسکه سرمربی تیم ملی فوتبال اسپانیا می گوید به دلیل اینکه فوتبال یک ورزش تیمی است، جایزه  آینده فیفا برای فوتبالیست سال جهان، باید به یک بازیکن اسپانیایی تعلق گیرد. آقای دل بوسکه، مردی است که در پشت معروف ترین دستاورد ورزشی اسپانیا قرار دارد. این مرد 59 ساله که به خاطر آرامش و مهربانی اش مورد تحسین است، درباره پیروزی تیم اسپانیا در مسابقات جام جهانی 2010 در آفریقای جنوبی، با یورونیوز به گفتگو نشسته است.
 
در حال حاضر تیم قهرمان جهان، در “لاس رزاس“، منطقه ای در خارج از مادرید، در حال تمرین است. جایی که دل بوسکه تیمش را برای مسابقات بزرگ جام قهرمانی اروپا در سال 2012 آماده می کند.
 
یورونیوز: آقای دل بوسکه با تشکر بسیار به خاطر وقتی که در اختیار ما گذاشتید. من می خواهم صحبت را با یک پرسش ساده و مستقیم آغاز کنم: یک تیم فوتبال برای به دست آوردن جام قهرمانی جهان باید چه کار کند؟
 
دل بوسکه: اول از همه اینکه شما به کمی بخت و اقبال نیاز دارید. البته در زندگی هم شما به کمی خوش شانسی نیاز دارید. اینطور نیست؟ ولی بالاتر از همه اینکه ما از یک آمادگی خوب به همراه تعدادی بازیکن با کیفیت برخوردار بودیم. در مراحل مقدماتی ما خوب بازی کردیم و هر ده بازی مقدماتی را بردیم. ما همچنین عنوان قهرمانی اروپا را پشتوانه خود داشتیم که اعتماد به نفس ما را خیلی بالا می برد. 
 
من فکر می کنم ما نسل بزرگی از بازیکنانی داشتیم که سبک جدیدی از بازی را ارائه دادند، بویژه هافبک ها که در تمام طول مسابقات، بازی را هدایت می کردند.
 
یورو نیوز: این استیل جدید با بازی تیم بارسلونا شباهت دارد.
 
دل بوسکه: درست اسث. شباهت دارد. بدیهی است که بسیاری از بازیکنان مهم ما برای بارسلونا توپ می زنند و آنها هم همین را می گویند، ما همچنین بازیکنانی از سایر باشگاه ها داریم که آنها هم استیل بازی خودشان را دارند.
 
یورونیوز: در جام جهانی جدا از تیم اسپانیا، چه تیم هایی شما را تحت تاثیر قرار دادند؟
 
دل بوسکه: تیم آلمان بازی خوبی کرد. این را درباره تیم آرژانتین هم می توان گفت، البته تا قبل از شکست دربرابر آلمان. تیم هلند نیز برای رسیدن به فینال مسابقات خوب بازی کرد. می توانم بگویم که ما در این جام تیم های بسیار قوی دیدیم مثل سایر مسابقات جام جهانی. سطح بازی عموما خیلی بالا بود.
 
یورونیوز: حالا با توجه به مسابقات جام اروپایی 2012،  آیا از بدشانسی تیم آلمان در بازی های جام جهانی متاثر هستید؟
 
دل بوسکه: بله البته،  آلمانی ها نه فقط از نظر فیزیکی خیلی قوی اند، بلکه دارای توانایی تکنیکی بالایی نیز هستند. پیروزی بر آنها در مرحله نیمه نهایی کار خیلی سختی بود ولی ما خوب بازی کردیم و من واقعا فکر می کنم که آن ها مرعوب تیم ما شدند.
 
یورونیوز: در کشوری که ناسیونالیسم منطقه ای آنرا تقسیم کرده، دیده شد که بردن جام جهانی، تمام اسپانیا را به جشن سراسری کشاند. فکر می کنید که این پیروزی کشور شما را متحد کرده است؟
 
 
دل بوسکه: برای من همه چیز مربوط به فوتبال است، ما جام جهانی را بردیم، همین. بسیاری از مردم می گویند که پیروزی اسپانیا در فوتبال، یک اثحاد اجتماعی به ارمغان آورده است.  اگر موفقیت ما در رویدادهای بزرگ ورزشی بتواند روابط اسپانیایی ها را بهتر کند، این یک دستاورد بزرگ است. با این حال من واقعا فکر نمی کنم که وحدت در کشور ما فقط بسته به حضور خوب ما در جام جهانی 2010 است.
 
یورونیوز: درباره پرچم اسپانیا نیز همین موضوع مطرح است. آیا اسپانیا با پرچم خودش آشتی کرده است؟
 
دل بوسکه: من فکر می کنم مهم است که این نکته را در نظر داشته باشیم که پرچم یک کشور به فرد خاصی تعلق ندارد. پرچم به کشور ما تعلق دارد و به اهتزاز درآمدن آن نباید چیزی منفی تلقی شود.
 
یورونیوز: برخی گروه های ناسیونالیست اسپانیا مطرح می کنند که فدراسیون فوتبال کشور به دو قسمت تقسیم شود و برای مثال، فدراسیون های باسک و کاتالان معرفی گردد. عقیده شما در این باره چیست؟
 
دل بوسکه: ما باید به دولت اسپانیا احترام بگذاریم و این حقیقت را بپذیریم که فقط یک فدراسیون فوتبال اسپانیا وجود دارد. می توان چند تیم داشت که فوتبال مناطق مختلف را معرفی می کنند اما فقط تیم ملی اسپانیاست که فوتبال اسپانیا را به جهان معرفی می کند.
 
یورونیوز: شما در حال حاضر ستایش و تمجید فراوانی را از اسپانیایی ها دریافت می کنید. حتی در زادگاهتان سالامانکا، خیابانی بنام شما نامگذاری شده است. شما و تیم تان همچنین برنده جایزه شاهزاده آستوریاس شدید. باید خیلی سرتان شلوغ باشد؟
 
دل بوسکه: من می دانم کیستم. من یک مربی فوتبال هستم. ما خوش بخت بودیم که توانستیم جام جهانی راببریم و این مهم است که تفاوت قائل شویم بین فوتبال و زندگی روزمره. حالا ما باید نگاهی به چالش های پیش رو داشته باشیم. این تمام آن چیزی است که به زندگی یک ورزشکار مربوط است و اگر روزی من تحرک و انگیزه خودم را برای بازی از دست بدهم، باید به طور جدی در موقعیت خودم به عنوان یک مربی تجدید نظر کنم.
 
یورونیوز: با این همه درگیری و مشغولیت برای جام جهانی،  شما چگونه می توانید پایی هم در زمین فوتبال باشید؟
 
دل بوسکه: موقعیت شغلی یک فوتبالیست حرفه ای دوران بسیار کوتاهی دارد و شما علاقه مندید که این موقعیت را حفظ کنید. این مهم است که شما لحظه ها را دریابید بدون اینکه زیاد روی پیروزی ها وعنوان ها توقف کنید. باید همواره به جلو حرکت کرد و مشکلات را رفع کرد. یک ورزشکار خوب این گونه ساخته می شود.
 
یورونیوز: چند هفته پیش اسپانیا بازی دوستانه ای در بوئنوس آیرس با تیم آرژانتین داشت و چهار بر یک باخت. آیا این یک هشدار است؟
 
دل بوسکه: من تصور نمی کنم که نوع رویکرد ما در این بازی باعث شکست شد. ما درگیر غرور و اعتماد به نفس زیاد نبودیم. حتا وقتی در نیمه بازی داشتیم سه بر صفر می باختیم، بازی را رها نکردیم و سعی کردیم نتیجه بازی را عوض کنیم. ما نشان دادیم که حتی وقتی تحت فشار هستیم می توانیم برای تغییر شرایط بجنگیم. خیلی بد شد که این تلاش ما در نتیجه بازی بازتابی نداشت.
 
من نمی توانم بازیکنان تیم خودم را مقصر بدانم. فکر نمی کنم که اعتماد به نفس بیجا و از خود راضی بودن آنها باعث این نتیجه شد. شک دارم که آنها فکر کنند بیش از آنچه واقعی است، ارزش دارند.
 
یورونیوز: آیا شما از نحوه بازی تیم تان در این دوره اخیر راضی هستید؟
 
دل بوسکه: آخرین بازی ما سخت بود. در ماه اکتبر ما این امکان را داریم که خودمان را بالا بکشیم، اما با حریفان سختی روبرو هستیم. اول لیتوانی و بعد اسکاتلند. اگر موقعیت ما بعد از این دو بازی با مشکلی روبرو نشود، امتیازی برای ما خواهد بود، اما در حال حاضرباید خود را برای چند چالش سخت آماده کنیم.
 
یورو نیوز: اجازه بدهید راجع به جام جهانی بیشتر صحبت کنیم. داوری مسابقات عموما و در طول مسابقات، مورد انتقاد سنگین بود. برای بهبود وضع در این زمینه چه می توان کرد؟  پیشنهادی در این زمینه دارید؟
 
دل بوسکه:من می دانم که خیلی ها خواهان بکارگیری تکنولوژی مدرن در امر داوری هستند، ولی تاکنون موفق به برداشتن این گام نشده ایم. صادقانه بگویم من وقتی پای فوتبال به میدان می آید خیلی سنتی هستم و به همین خاطر شخصا معتقدم که در بسیاری موارد ممکن نیست که یک ماشین بهتر از یک انسان عمل کند.
 
یورونیوز: به این ترتیب شما مخالف استفاده از تکنیک بازپخش ویدیویی هستید؟
 
دل بوسکه: من البته به طور کامل مخالف آن نیستم. من مشکل می دانم که بتوان با آن مسئله را حل کرد. من باور دارم که جامعه پیشرفت می کند و ایستادن در مقابل این تکامل اشتباه است. با این حال فکر می کنم گاهی سخت است که تغییرات قطعی را با فوتبال تطبیق داد.
 
یورونیوز: آیا ترجیح می دهید که داور پنجمی داشته باشید؟
 
دل بوسکه: نه من واقعا این ایده را دوست ندارم.
 
یورونیوز: به زودی بازیگر جهانی سال از نگاه فیفا معلوم خواهد شد. آیا شما کسانی را مد نظر دارید؟
 
دل بوسکه: من مایلم که یک بازیگر اسپانیایی برنده شود. آنها نه تنها نشان دادند که از نظر تکنیکی خوش ذوق هستند، بلکه ثابت کردند که واقعا تیمی بازی می کنند و بعد از موفقیت اسپانیا در جام جهانی، فکر می کنم که این جایزه باید به یک بازیکن اسپانیایی تعلق گیرد.
 
یورونیوز: یعنی یک بازیکن خاص؟
 
دل بوسکه: نه، نه فقط یکی.
 
یورو نیوز: به همه آنها؟
 
دل بوسکه: نه، به تعدادی
 
یورونیوز: من گفتگو با شما را با این پرسش آغاز کردم که چگونه می توان جام جهانی را برد، اکنون مایلم با این پرسش به پایان ببرم که چگونه مسابقات قهرمانی اروپا را خواهید برد؟
 
دل بوسکه: خب، اگر ما این مسابقات را ببریم آن وقت می توانم به این پرسش شما پاسخ بدهم. اما در حال حاضرما باید به عنوان یک تیم، سخت کار کنیم تا بتوانیم جوایز را ببریم. من احساس می کنم که تیم اسپانیا از زمان جام اروپایی 2008 به بعد، اکنون یکپارچه تر از همیشه است. امیدوار باشیم که آن را در همین سطح بالا حفظ کنیم.

مطالب مرتبط