Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

راه‌اندازی قطارهای شبانه جدید در اروپا؛ در بروکسل بخوابید و در پراگ بیدار شوید

ایستگاه قطار بروکسل
ایستگاه قطار بروکسل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مسافران اروپایی می‌توانند با راه افتادن سرویس جدید قطارهای شبانه، در بروکسل به خواب رفته و در پراگ از خواب بیدار شوند.

آگهی

اولین سرویس «قطار شب بخیر» بر پایه طرح استارت‌آپ یوروپین اسلیپر (European Sleeper) عصر دیروز (۲۵ مارس) از پایتخت بلژیک به سمت جمهوری چک حرکت کرد. در مسیر، از آمستردام، برلین و سایر شهرهای اروپایی عبور خواهد کرد.

این مسیر تازه از دیگر شبکه‌های قطارهای شبانه در اروپا است که پیشتر از سوی همین شرکت مسیرهایی را از بروکسل به برلین در ماه مه ۲۰۲۳ راه‌اندازی کرده بود. 

النا فن بورن از بنیانگذاران این شرکت در این رابطه می‌گوید: «هدف ما این است که هر سال یک مسیر جدید اضافه کنیم تا بتوانیم به ایجاد یک شبکه حمل و نقل اروپایی یکپارچه تر و پایدارتر کمک کنیم.» این شرکت هیچ برنامه‌ای برای توقف مسیر خود ندارد و در عین حال به دنبال گسترش این طرح‌های درون اروپایی نیز است. 

پیشتر در سال ۲۰۲۱ ما در یورونیوز با این کارآفرین اروپایی در مورد چشم‌انداز این طرح گفتگو کرده بودیم: 

او در خصوص اینکه چه عواملی باعث می شود که این قطارها بیشتر مورد توجه قرار گیرند گفته بود: «این خط جدید با ایده «شرم پرواز (flight shame) تغذیه می‌شود، اصطلاحی که در سوئد برای شرمسار کردن افرادی که با پرواز، ردپای کربن خود را افزایش می دهند، استفاده می‌شود. باید جایگزین خوبی برای پرواز یا استفاده از ماشین وجود داشته باشد»، و یورپیِن اسلیپر راهی برای انجام این کار با سرمایه گذاری نسبتا کم فراهم می‌کند.»

او می‌افزاید که برخلاف فرودگاه‌های خارج از شهر، قطارها اغلب بدون دردسرتر از پرواز هستند، زیرا از مراکز شهر حرکت می‌کنند و شما را به مراکز شهر می‌رسانند. فن بورن با اشاره به این که قصد دارد قطارهای شبانه بیشتری راه‌اندازی کند، می‌افزاید: «مردم می‌توانند در حین حمل و نقل بخوابند و استراحت کنند و سپس برای یک جلسه کاری به موقع در یک شهر جدید از خواب بیدار شوند. این نوعی جادو است.»

مارتین کوپکا، وزیر حمل و نقل جمهوری چک از این که کشورش در حال پیوستن به این طرح است خوشحال است.

او می گوید: «قطارهای شبانه اکنون در سراسر اروپا در حال بازگشت هستند و من بسیار خوشحالم که جمهوری چک از قافله عقب نمانده است.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

قطار شب بخیر همچنین از آنتورپ، روتردام و درسدن عبور می‌کند و کشورهایی چون بلژیک، هلند و آلمان را در می‌نوردد تا خود را به جمهوری چک برساند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

با حکم دادگاه بریتانیا امکان استرداد جولیان آسانژ به آمریکا دست‌کم درآینده نزدیک منتفی شد

تحول در مسیرهای ریلی ایتالیا برای جذب بیشتر توریست؛ قطارهای جدید به نقاط زیبا و ناشناخته می‌روند

اتحادیه اروپا ۳۵ هزار بلیت مجانی قطار برای جوانان اروپایی در نظر گرفت