Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

چشم‌انداز سفرهای اروپایی بدون دریافت ویزا پیش‌روی رای‌دهندگان در ترکیه

پرچم ترکیه
پرچم ترکیه Copyright Canva
Copyright Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کمال قلیچداراوغلو، نامزد مخالفان دولت ترکیه در انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور می‌گوید شهروندان ترکیه در صورت پیروزی او در رای‌گیری روز ۱۴ مه می‌توانند بدون لزوم دریافت روادید به کشورهای عضو منطقه شنگن سفر کنند.

آگهی

کمال قلیچداراوغلو، نامزد مخالفان دولت ترکیه در انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور می‌گوید شهروندان ترکیه در صورت پیروزی او در رای‌گیری روز ۱۴ مه می‌توانند بدون لزوم دریافت روادید به کشورهای عضو منطقه شنگن سفر کنند. 

این وعده رقیب رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در حالی مطرح می‌شود که رای‌دهندگان باید بین تمدید دوره زمامداری رجب طیب اردوغان یا پایان دو دهه حضور او در قدرت دست به انتخاب بزنند. 

کمال قلیچداراوغلو نامزد مشترک شش حزب مخالف دولت ترکیه برای رقابت با رجب طیب اردوغان است. او اخیرا در جریان یک مصاحبه تلویزیونی وعده داد که «مشکل ویزا» را برای شهروندان ترکیه حل خواهد کرد. وی تاکید کرد که در صورت پیروزی در انتخابات اتباع ترکیه شهروندان این کشور «ظرف سه ماه» خواهند توانست بدون نیاز به دریافت روادید به اروپا سفر کنند. 

کارزار انتخاباتی کمال قلیچداراوغلو بر روی دفاع از دموکراسی، حقوق بشر و حکومت قانون متمرکز شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آیا شهروندان ترکیه هم‌اکنون می‌توانند به کشورهای اروپایی سفر کنند؟

ترکیه عضو کشورهای منطقه شنگن (متشکل از ۲۳ کشور عضو اتحادیه اروپا و چهار کشور خارج از اتحادیه اروپا) نیست. به این ترتیب دارندگان گذرنامه ترکیه برای سفر به این ۲۷ کشور باید درخواست دریافت ویزا کنند. 

در صورتی که وعده کمال قلیچداراوغلو عملی شود شهروندان ترکیه برای هر دوره ۱۸۰ روزه می‌توانند ۹۰ روز را بدون دریافت روادید در کشورهای منطقه شنگن سپری کنند. 

چرا ترکیه عضو حوزه سفری شنگن نیست؟

ترکیه از سال ۱۹۹۹ تاکنون یکی از نامزدهای عضویت در اتحادیه اروپا است اما روند بررسی درخواست عضویت آنکارا به کُندی پیش می‌رود. آنکارا و اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶ همزمان با بحران ورود پناهجویان سوری به اتحادیه اروپا درباره تسهیل سفر شهروندان ترکیه به کشورهای اروپایی گفتگو کردند. 

با این حال این مذاکرات با موضع‌گیری اتحادیه اروپا علیه ترکیه نتیجه مشخصی نداشت. بروکسل از ترکیه به دلیل نقض حقوق بشر و کاستی‌های قانونی انتقاد می‌کند. 

قلیچداراوغلو چگونه عضویت ترکیه در حوزه شنگن را تضمین خواهد کرد؟

کمال قلیچداراوغلو می‌گوید در صورت پیروزی در انتخابات کشورش را به سطح پنج معیار باقی‌مانده که به عنوان شرط برای سفر اتباع کشورها بدون دریافت روادید به کشورهای اروپایی تعیین شده است خواهد رساند. 

ترکیه از ۷۲ معیار تعیین شده تاکنون خود را به سطح مورد نیاز برای ۶۷ معیار رسانده است و پنج معیار مورد اشاره کمال قلیچداراوغلو به پنج شرط باقی‌مانده اشاره دارد. 

ترکیه بر همین اساس باید قوانینی مطابق با معیارهای اروپایی در زمینه حفاظت از داده‌ها و مقابله با تروریسم به تصویب برساند. هدف از تعیین این معیارها جلوگیری از فساد مالی، حصول اطمینان از همکاری با کشورهای اروپایی در زمینه جرم و جنایت و تضمین همکاری با یوروپل است. 

پیروزی کمال قلیچداراوغلو در انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه می‌تواند زمینه‌ساز رعایت بیشتر شاخص‌های دموکراتیک در این کشور شود و به این ترتیب شاید چشم‌انداز بهتری پیش‌روی روابط آنکارا با اتحادیه اروپا قرار گیرد. 

آیا احتمال پیروزی کمال قلیچداراوغلو وجود دارد؟

پیش‌بینی‌ها از نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه حکایت از رقابت تنگاتنگ رجب طیب اردوغان و کمال قلیچداراوغلو دارد. این دو نامزد احتمالا در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سایه ترس بر استانبول؛ زندگی در این شهر پس از زمین‌لرزه مرگبار ترکیه چگونه است؟

مخالفان ترکیه، قلیچدار اوغلو را به‌عنوان رقیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری برگزیدند

«بهترین شرکت هواپیمایی جهان» سود سالانه را توزیع می‌کند؛ خدمه معادل ۸ ماه حقوق پاداش می‌گیرند