Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

پله پله تا ملاقات بهشت؛ مسیرهای اَمن کوهنوردی پرهیجان اروپا

بخشی از کوه‌های آلپ در نزدیکی شهر گوسو در اتریش
بخشی از کوه‌های آلپ در نزدیکی شهر گوسو در اتریش Copyright Copyright k5hu/Getty Images/iStockphoto
Copyright Copyright k5hu/Getty Images/iStockphoto
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر فراز صخره‌ها و دیوارهای سنگی با هر قدمی که بر روی پله‌های نردبان‌های معلق یا جاپایی‌های فلزی تعبیه شده بردارید، یک گام به آسمان آبی و تسلط بر بهشت اروپا نزدیک‌تر می‌شوید؛ البته نه شمایی که قلب ضعیفی دارید و هیجان زیاد برایتان خوب نیست.

آگهی

بر فراز صخره‌ها و دیوارهای سنگی با هر قدمی که بر روی پله‌های نردبان‌های معلق یا جاپایی‌های فلزی تعبیه شده بردارید، یک گام به آسمان آبی و تسلط بر بهشت اروپا نزدیک‌تر می‌شوید؛ البته نه شمایی که قلب ضعیفی دارید و هیجان زیاد برایتان خوب نیست.

پله‌های فلزی، پل‌های کابلی و چوبی و نردبان‌های مستقر که «ویا فراتا»(via ferrata) نامیده می‌شود(در زبان ایتالیایی:راه‌آهن)، یادگار رزم سربازان ایتالیا در جبهه‌های کوهستانی جنگ جهانی اول است ولی این روزها این مسیرهای ایمن‌سازی شده در دل کوه‌های سراسر جهان و به ویژه اروپا ساخته شده است.

مشتاقان تجربه هیجان فراموش نشدنی در طبیعت در حالی که به یک کابل ایمنی فلزی قوی متصل هستید و صعودشان تحت پوشش نظارت تیم‌های پزشکی مستقر قرار دارد، خود را به فراز صخره‌ها و دیوارهای سنگی می‌رسانند تا ترشح آدرنالین خونشان به اوج برسد.

makasana/Getty Images/iStockphoto
دو زن در حال صعود از دیواره‌های سنگی ویا فراتاmakasana/Getty Images/iStockphoto

ایتالیا

در بخش ایتالیایی بیش از ۶۰۰ مسیر ایمن‌سازی شده مختلف برای صعود تا ارتفاع هزار و دویست متری از سطح دریا تعبیه شده است. کلبه‌های کوهستانی کوچکی هم ساخته شده تا عاشقان هیجان در آنها غذایی بخورند، استراحتی کنند و یا دوشی بگیرند و به تماشای مناظر بکر کوهستانی بنشینند.

Subbotsky/Getty
عبور مردی از پل معلق در بخش فرانسوی ویا فراتاSubbotsky/Getty

فرانسه

مانند ایتالیا، بهترین مسیرهای ایمن‌سازی شده در فرانسه نیز در قلب کوه‌های آلپ قرار داد. زیباترین آنها در «لو روشر دو سن ژولین» در منطقه «دروم» قرار دارد. مسیری با طول ۱.۶ کیلومتر که تا ارتفاع ۲۸۸ متری کشیده شده و در انتهای آن نیز نمایی پانارومایی از مون‌ بلان و لِز اِوِت قابل مشاهده است.

Arko Hojolt
مسیری آهنی در مورن سوئیسArko Hojolt

سوئیس

مسیر ۲.۲ کیلومتری شما را با استفاده از منگنه‌های فلزی، نردبان‌ها، طناب‌ها، پل‌های معلق و یک سیستم زیپ از قعر دره تا ارتفاع هزار و هشتصد متری بالا می‌برد تا بر دره زیبای لاوتربرون مسلط شوید؛ دره‌ای که در مورن سوئیس واقع شده است.

nogreenabovetwothousand/Getty Images/iStockphoto
نمای قله تریگلاو در اسلوونیnogreenabovetwothousand/Getty Images/iStockphoto

اسلوونی

مناظر کوهستانی اسلوونی یکی از بهترین‌ها در اسرار اروپا است. در حالی که بیشتر مردم برای کوهنوردی و اسکی به دامنه‌های آلپ در فرانسه، سوئیس و ایتالیا می‌روند، جولیانِ آلپ در اسلوونی زیبایی منحصربفرد و آرامش خاص خود را دارد. صعود به قله کوه تریگلاو با ارتفاع ۲۸۶۴ متر از سطح دریا یکی از چالش برانگیزترین و محبوب‌ترین‌ها از طریق مسیرهای ایمن‌سازی شده است.

Ziga Plahutar/Getty Images/iStockphoto
نمایی از آلپ از یک مسیر آهنی در اتریشZiga Plahutar/Getty Images/iStockphoto

اتریش

در حالی که برخی کوه‌های دولومیتی ایتالیا را به عنوان زادگاه مسیرهای ایمن‌سازی شده صخره‌نوردی می‌دانند، اتریش با ۹۰۰ مسیر سطح‌بندی شده برای نوآموزان و حرفه‌ای‌ها دارای بیشترین مسیر کوهستانی است. با توجه به فراوانی مناطق کوهستانی در اتریش، هر یک از این مسیرها حال و هوا و مناظر منحصربفرد خود را دارد.

oneblink-cj/Getty Images/iStockphoto
مردی در حال عبور از پل معلقی در کوه‌های کازا زمولویی رومانیoneblink-cj/Getty Images/iStockphoto

رومانی

رومانی دیرتر از بسیاری از کشورهای اروپایی به فکر تدارک مسیرهای هیجان‌انگیز کوهستانی افتاده ولی به سرعت توانسته مسیرهای بسیاری را احداث کند، مسیرهایی که با عبور از تنگه‌های روزنوآوا و توردا تری تا بالای صخره‌هایی که به اندازه ۵ برابر برج‌های ۱۰ طبقه ارتفا دارند، کشیده شده‌اند.

Aitormmfoto/Getty Images/iStockphoto
صعود یک مرد در اندلس، اسپانیاAitormmfoto/Getty Images/iStockphoto

اسپانیا

اسپانیا نیز ۵۰ مسیر هیجان‌انگیز ساخته که اکثر آنها در کوه‌های پیرنه در کاتالونیا و تپه‌های اندلس قرار دارند. تقریباً همه مسیرهای صعود کوهستانی اسپانیا در فاصله کمی از شهرهای بزرگی همچون بارسلونا، خیرونا و مالاگا واقع شده‌اند. در حالی که بیشتر به سمت قله‌ها کشیده شده‌اند ولی یکی از جذاب‌ترین آنها بر فراز تنگه تاجو در نزیکی شهر تپه‌ای روندا احداث شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جسد سه کوهنورد فرانسوی در ارتفاعات هیمالیا پیدا شد

ویزای دورکاری دیجیتال ایتالیا چیست و چگونه آن را دریافت کنیم؟

کاوش در کوه های پوشیده از برف آذربایجان