بازیافت پوسته ظریف تخم مرغ برای تولید محصولات مفید

بازیافت پوسته ظریف تخم مرغ برای تولید محصولات مفید
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آیا می توان با بازیافت پوسته تخم مرغ مواد پلاستیکی، آرایشی یا مکمل های غذایی تولید کرد؟ دراین برنامه «جهان آینده» از مجارستان این موضوع را بررسی می کنیم.

برای بازیافت پوسته تخم مرغ، مشکل این است که باید پوست تخم مرغ ها را هر روز به یک شرکت کوچک در مجارستان ارسال کنیم. هر ساله حدود ۱۵ میلیون تخم مرغ در این شرکت به محصولات جانبی برای ماکارونی، شیرینی و صنایع مواد غذایی تبدیل می شود وبه همان اندازه نیز، مقدار بسیار زیادی پوست تخم مرغ تولید می شود که برای مدیران این شرکت ها، مشکل مقابله با این حجم از ضایعات را ایجاد می کند.

تاس اوربن، مدیر عامل این شرکت می گوید: «پوسته تخم مرغ های صنعتی زباله های خطرناک تلقی می شوند زیرا پروتئین موجود در غشاء تخم مرغ بسرعت تجزیه می شود که می تواند سمی باشد. ما تنها می توانیم از شرکت های خاصی برای از بین بردن این زباله ها و انتقال آنها به مکانی که بتوان آنها را از بین برد استفاده کنیم، که این کار برای ما بسیار گران تمام می شود.»

غشاهای تخم مرغ سرشار از کلاژن (نوعی پروتئین) و آمینو اسیدهایی است که کارخانه های فرآوری تخم مرغ می توانند برای تولید لوازم آرایشی و مواد غذایی فراهم کنند.

اما پرسش این است که چطور می توان غشاهای تخم مرغ ها را از پوسته آنها به شیوه ای آسان و مقرون به صرفه جدا کرد؟

این موضوع، هدف محققان در یک پروژه تحقیقاتی اروپایی است.آنها مدلی اولیه ساخته اند که بطور مکانیکی می تواند غشاها را از پوسته تخم مرغ جدا کند. غشاهای جدا شده برای حفظ کیفیتشان با دمای محیط خشک می شوند. گام نهایی استریل کردن غشاهای خشک شده به روش غیر تهاجمی است.

اندریکو ایمپری، شیمیدان صنعتی می گوید: «ما از اشعه ماوراء بنفش استفاده می کنیم. اشعه یو وی به درون باکتری ها نفوذ می کند و دی ان ای باکتری ها را تغییر می دهد. در این روش باکتری ها غیر فعال می شوند و نمی توانند دوباره تکثیر شوند. به این ترتیب، غشای تخم مرغ ها بدون استفاده از عامل های شیمیایی یا درجه حرارت بالا استریلیزه می شوند. آنها به شیوه غیر تهاجمی استریل می شوند و بدین شکل خواص درونی آنها حفظ می شود.»

الگوی اولیه در حال حاضر موجود است و محققان می گویند که قادرند به شرکت های فراوری تخم مرغ
برای تبدیل ضایعات به مواد مصرفی کمک کنند.

ملیندا کوزاک، مهندس زیستی در این باره می گوید: «قدم بعدی اتوماتیک کردن این سیستم است. ایده ما ایجاد فرایندها و ظرفیت های وابسته به مقدارمواد یا اندازه کارخانه های فرآوری تخم مرغ است که می تواند از ۱۰۰ کیلو پوسته در ساعت تا ۱۰۰۰ کیلو در ساعت متغیر باشد.»

تاس اوربن می افزاید: «اگر ما بتوانیم این جداسازی را صنعتی کنیم آنگاه شرکت های فرآوری تخم مرغ می توانند از ضایعاتی که قبلا برایشان هزینه داشت، سود کسب کنند.»

محققان امیدوارند که در کمتر از ۳ تا ۴ سال آینده، محصول قابل عرضه ای به بازار ارائه کنند که به گفته آنها می تواند باعث بهبود رقابت در بخش پرورش مرغ در اروپا شود.

http://shellbrane.eu

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی

موزه مجازی از آثار هنر زیرزمینی کمونیسم در مجارستان