Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سفر نخست وزیر مجارستان به روسیه با «ماموریت صلح»؛ اتحادیه اروپا به اوربان هشدار داد

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان
ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مسئول امور رسانه‌ای نخست وزیر مجارستان ظهر جمعه خبر داد که ویکتور اوربان برای گفتگو با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه وارد مسکو شده است.

آگهی

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان که کشورش ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را در دست گرفته صبح جمعه اعلام کرده بود که برای ماموریتی در راستای تحقیق و «حقیقت‌یابی» عازم روسیه خواهد شد.

آقای اوربان با اعلام این مطلب تاکید کرده بود که به هیچ وجه قرار نیست در این سفر از طرف اتحادیه اروپا با مقامات کرملیت در خصوص جنگ اوکراین مذاکره کند.

اما برتالان هاواسی، مسئول امور رسانه‌ای آقای اوربان ظهر جمعه اعلام که سفر رهبر مجارستان به مسکو «به عنوان بخشی از ماموریت صلح او» انجام می‌شود و وزیر خارجه این کشور نیز نخست وزیر مجارستان را در این سفر همراهی می‌کند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین هم روز جمعه به خبرنگار تلویزیون دولتی روسیه گفت که اوکراین یکی از موضوعات مورد بحث در دیدار اوربان و پوتین خواهد بود.

این در حالی‌است که اتحادیه اروپا پیش‌تر به نخست وزیر مجارستان هشدار داده بود که از تصمیم خود برای سفر به مسکو صرف‌نظر کند.

شارل میشل، رئیس شورای اروپا، شامگاه پنجشنبه به ویکتور اوربان هشدار داد که نمی‌تواند به عنوان رئیس دوره‌ای اتحادیه اروپا با روسیه مذاکره کند.

این هشدار پس از داده شد که گزارش‌هایی دال بر تصمیم نخست وزیر مجارستان برای توقف در روسیه در مسیر سفر به آذربایجان برای شرکت در نشست کشورهای ترک‌ منتشر شده بود.

رئیس شورای اروپا با انتشار پیامی در شبکه اجماعی ایکس تصریح کرد: «هیچ مأموریتی از سوی اتحادیه اروپا برای ریاست دوره‌ای آن به منظور تعامل با روسیه تعیین و محول نشده است.»

به گفته یک منبع آگاه، شارل میشل این پیام عمومی را در پی عدم دسترسی به مقامات مجارستانی و یا دریافت نکردن تأیید سفر ویکتور اوربان منتشر کرد.

یک منبع دیگر نزدیک به این ماجرا نیز گفته است شارل میشل به اوربان توصیه کرده که حتی در صورت دعوت از سوی روسیه، از سفر به مسکو خودداری کند.

آقای اوربان هم صبح جمعه طی یک نطق رادیویی گفت که در مذاکرات بین‌المللی خود بر سر اوکراین، اتحادیه اروپا را نمایندگی نمی‌کند و چنین گفتگوهایی نمی‌تواند به عنوان مذاکرات رسمی تلقی شود.

نخست وزیر مجارستان در عین حال یادآورشد که قصد دارد «خطوط قرمز» دو طرف درگیری را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهد.

دیپلمات‌های اروپایی نگرانند که آقای اوربان از ریاست کشورش در اتحادیه اروپا برای تضعیف تلاش‌های اتحادیه در جهت مجازات و منزوی کردن مسکو استفاده کند.

نخست وزیر مجارستان که روابط نزدیکی با مسکو دارد پس از حمله روسیه به اوکراین نیز با ولادیمیر پوتین ملاقات کرده است.

هم‌راستا با رئیس شورای اروپا، نخست وزیر فنلاند نیز با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی ایکس، سفر اوربان به مسکو را «بی‌اعتنایی به مسئولیت‌های ریاست اتحادیه اروپا» و «تضعیف منافع اتحادیه» توصیف کرده است.

آگهی

رهبر مجارستان روز سه‌شنبه در نخستین سفر خود به کی‌یف پس از تهاجم نظامی گسترده روسیه در سال ۲۰۲۲، به ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین پیشنهاد پذیرش آتش‌بس ارائه کرد.

آقای زلنسکی روز چهارشنبه در مصاحبه‌ای با بلومبرگ این پیشنهاد را به دلیل فقدان تضمین امنیت برای کشورش و اینکه از نگاه او در راستای منافع روسیه است، رد کرد.

مجارستان روز دوشنبه ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را به مدت شش ماه بر عهده گرفت، فرصتی که به ویکتور اوربان امکان می‌دهد تا جایگاه دیپلماتیک خود را ارتقا دهد.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توافق تازه ناتو و مجارستان: ویکتور اوربان دیگر طرح کمک‌های ائتلاف به اوکراین را وتو نمی‌کند

اوربانِ مجارستان با پیروزی در انتخابات اتحادیه اروپا: مهاجرت، سوروس و بروکسل تمام شد

ویکتور اوربان: برای ایجاد تغییرات در اتحادیه اروپا چاره‌ای جز اشغال بروکسل نداریم