Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دیوان دادگستری اتحادیه اروپا مجوز ممنوعیت استفاده کارمندان زن از حجاب را در بخش دولتی صادر کرد

حجاب زنان مسلمان
حجاب زنان مسلمان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دیوان دادگستری اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه در حکمی به مقام‌های کشورهای عضو اجازه داد تا استفاده کارمندان بخش دولتی از نشانه‌هایی را که ریشه در اعتقاد مذهبی فرد دارد ممنوع کنند.

آگهی

این حکم در چارچوب رسیدگی به پرونده شکایت زنی صادر شده است که مقام‌های محلی در یکی از شهرهای بلژیک به او اجازه استفاده از حجاب را در محل کار ندادند. 

شهرداری شهر «آن» در شرق بلژیک به دنبال اعتراض این کارمند زن مقررات استخدامی خود را تغییر داد. بر همین اساس دیگر کارمندان شهرداری اجازه ندارند از نشانه‌هایی استفاده کنند که بیانگر اعتقادات مذهبی یا ایدئولوژیک آنها باشد.

با این حال کارمند زن شهرداری «آن» (Ans) با این استدلال که آزادی مذهبی او نقض شده است، تصمیم مقام‌های محلی را از نظر حقوقی به چالش کشید. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دیوان دادگستری اتحادیه اروپا
دیوان دادگستری اتحادیه اروپاAP Photo

استفاده از حجاب توسط زنان مسلمان طی دهه‌های گذشته بارها در کشورهای اروپایی خبرساز شده است.

بنا به حکم دیوان دادگستری اتحادیه اروپا همان طور که تصمیم مقام‌های شهرداری «آن» برای ایجاد محیطی خنثی از نظر اعتقادات مذهبی قابل توجیه است تصمیم احتمالی مقام‌ها برای صدور اجازه استفاده از نشانه‌های اعتقاداتی به طور کلی و بدون استثناء هم می‌تواند قابل قبول باشد. 

دیوان دادگستری اتحادیه اروپا به این ترتیب به مقام‌های محلی در کشورهای عضو امکان داده است تا راسا در مورد ایجاد محیطی خنثی از نظر اعتقادات مذهبی در بخش دولتی تصمیم‌گیری کنند. با این حال این تصمیم‌ها باید به شکلی «منسجم و نظام‌مند» پیگری شوند و دامنه آنها هم به آنچه «کاملا ضروری» تشخیص داده می‌شود، محدود باشد.

به گفته دیوان دادگستری اتحادیه اروپا تشخیص اینکه این شرایط در تصمیم اتخاذ شده رعایت شده است یا خیر برعهده مراجع قضایی محلی در کشورهای عضو است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مخالفت سازمان ملل با تصمیم فرانسه در منع حجاب برای ورزشکارانش در المپیک پاریس

قوانین حجاب در کشورهای اروپایی برای پوشش مذهبی در مدارس چیست؟

ممنوعیت «عبایه» در مدارس فرانسه برای دختران مسلمان؛ موافقان و مخالفان چه می‌گویند؟