Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

رهبران اروپایی خواستار ایجاد«کریدورهای بشردوستانه» و «وقفه‌های چندباره» در حملات اسرائیل به غزه شدند

ورود اورزولا فن درلاین به سالن نشست شورای اروپا در ۲۶ اکتبر ۲۰۲۳
ورود اورزولا فن درلاین به سالن نشست شورای اروپا در ۲۶ اکتبر ۲۰۲۳ Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پس از چند روز کشمکش و اختلاف نظر بر سر اصل موضوع مناقشه اسرائیل و فلسطین، در نهایت رهبران اتحادیه اروپا روز پنجشنبه خواستار وقفه‌های چندباره در بمباران اسرائیل و حملات راکتی حماس شدند تا بلکه بتوان کمک‌های بشردوستانه را به غزه فرستاد.

آگهی

در بیانیه‌ای که در نشست پنج‌شنبه بروکسل در مورد توافق شد، رهبران ۲۷ کشور عضو اتحادیه «بالاترین سطح نگرانی خود نسبت به وخامت اوضاع انسانی در را غزه» ابراز کردند.

در متن منتشر شده از این نشست آمده است که «شورای اروپا عمیق‌ترین نگرانی خود در مورد وخامت اوضاع انسانی در غزه را ابراز می‌دارد و خواستار دسترسی بشردوستانه آنهم از نوع ادامه‌دار، سریع، ایمن و بدون مانع (...) برای کمک به نیازمندان به هر وسیله لازم، از جمله ایجاد کریدورهای بشردوستانه و برقراری چندین وقفه‌‌ است.»

همچنین، در بیانیه ۱۹ ماده‌ای که پس از پنج ساعت بحث به تصویب رسید، ۲۷ کشور عضو تأکید کردند که اتحادیه اروپا به دنبال سازماندهی یک «کنفرانس بین المللی صلح» در آینده نزدیک است.

این بیست و هفت کشور بار دیگر بر «حق اسرائیل برای دفاع از خود مطابق با حقوق بشردوستانه و بین‌المللی» صحه گذاشتند.

هشدار نخست وزیر بلژیک  در خصوص گرسنگی دادن به مردم غزه

در حالی که رهبران اتحادیه اروپا حمله حماس به اسرائیل را به شدت محکوم کرده‌اند، در عین حال تلاش آن‌ها برای وحدت نظر در مورد موضاعات فراتر با مانع روبرو بوده است، چراکه برخی بر حق اسرائیل برای دفاع از خود و برخی دیگر بر نگرانی در مورد غیرنظامیان فلسطینی تأکید دارند.

این اختلافات زمانی بیشتر نمایان‌ شد که رهبران اروپایی در اولین نشست حضوری خود پس از حمله غافلگیرانه حماس و اقدام اسرائیل در بمباران غزه، در بروکسل گرد هم آمدند.

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان گفت: «اسرائیل یک کشور دموکراتیک است که بر اصول کاملا بشردوستانه استوار است و بنابراین می توانیم مطمئن باشیم که ارتش اسرائیل در هر کاری که انجام می‌دهد به قوانین بین‌المللی احترام می‌گذارد. و من هیچ تردیدی در این موضوع ندارم.»

اظهارات آقای شولتس در تضاد کامل با اظهارات روزهای اخیر جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و شارل میشل، رئیس اجلاس سران اتحادیه اروپا بود که هر دو گفته بودند محاصره کامل غزه توسط اسرائیل و حملات به زیرساخت‌های غیرنظامی در غزه با قوانین بین‌المللی مغایرت دارد.

اولاف شولتس در نشست بعد از ظهر پنج‌شنبه سران در بروکسل
اولاف شولتس در نشست بعد از ظهر پنج‌شنبه سران در بروکسلآسوشیتدپرس

الکساندر دی کرو، نخست وزیر بلژیک در بدو ورود به اجلاس، به اسرائیل نسبت به گرسنگی دادن به مردم غزه هشدار داد. او گفت: «اسرائیل حق دارد اقدام کند و از حملات آینده جلوگیری کند. اما این هرگز بهانه‌ای برای محاصره کل منطقه و جلوگیری از ارسال کمک‌های بشردوستانه نیست. این موضوع نمی‌تواند بهانه‌ای برای گرسنگی دادن به یک جمعیت باشد.»

وقفه یا وقفه‌های متعدد؛ خبری از درخواست برای آتش‌بس نیست

پیش از این اجلاس، دیپلمات‌ها روزها را صرف بحث در مورد تهیه متن پیش‌نویس در مورد «وقفه بشردوستانه» یا ایجاد «وقفه‌های متعدد» کرده بودند.

کشورهایی مانند فرانسه، هلند، اسپانیا، پرتغال، بلژیک و ایرلند درخواست‌های سازمان ملل را برای توقف درگیری‌ها به دلایل بشردوستانه تایید کرده بودند.

اما سایر کشورهای اروپایی از جمله آلمان، جمهوری چک و اتریش در این زمینه مقاومت‌هایی داشتند و استدلال می‌آوردند که چنین اقدامی می تواند توانایی اسرائیل برای دفاع از خود را محدود کند و به گفته دیپلمات‌هایشان، به حماس اجازه دهد تا خود را دوباره سازماندهی کند.

رویترز به نقل از دیپلمات‌های اروپایی نوشت که منظور از سازش در مورد «وقفه‌های متعدد» در حقیقت ایجاد وقفه‌های کوتاه‌مدت در درگیری‌ها به منظور انجام مأموریت‌هایی مانند آزادی گروگان‌ها یا ارسال کاروان‌های کمک است و به معنی یک آتش بس رسمی نمی‌باشد.

المساندر دی کرو، نخست وزیر بلژیک در اجلاس سران بروکسل
المساندر دی کرو، نخست وزیر بلژیک در اجلاس سران بروکسلآسوشیتدپرس

میزان تاثیرگذاری اروپا بر جنگ اسرائیل و حماس

در حالی که میزان سطح نفوذ اتحادیه اروپا بر این درگیری کم است، این بلوک نگران آن است که تشدید تنش می‌تواند عواقب شدیدی از جمله افزایش تنش بین جوامع داخلی خود، حملات احتمالی شبه نظامیان اسلام‌گرا و موج پناهجویان را برای اروپا به همراه داشته باشد.

بحران اسرائیل و غزه در حالی آغاز شد که اتحادیه اروپا از قبل هم با پیامدهای جنگ دیگری در همسایگی خود دست و پنجه نرم می‌کرد.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید 

در نشست دو روزه شورای اروپا،‌ ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین نیز از طریق ویدیوکنفرانس در این اجلاس سخنرانی خواهد کرد و رهبران اتحادیه اروپا قصد دارند نشان دهند که حتی در گرماگرم یک بحران بزرگ دیگر به حمایت از اوکراین ادامه خواهند داد.

برخی از مقامات و دیپلمات‌ها ابراز نگرانی کرده‌اند که به دلیل بحران جدید در خاورمیانه، اوکراین ممکن است برای جلب توجه سیاسی و جذب منابع مشابه از غرب و به ویژه ایالات متحده، با چالش روبرو شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فراخوان ۴۶ میلیارد دلاری برای ۱۸۰ میلیون نفر؛ سازمان ملل: بدون بودجه، مردم جان خود را هزینه می‌‌کنند

رئیس شورای اروپا: تلاش می‌کنیم ایران مستقیم یا غیر مستقیم سطح تنش در منطقه را بالا نبرد

ادعای آموزش جنگجویان حماس توسط گروه واگنر؛ منافع روسیه از جنگ غزه و اسرائیل در چیست؟