تئاتر«شهبانوان سوری» در لندن؛ زنان پناهجو سخن می گویند

تئاتر«شهبانوان سوری» در لندن؛ زنان پناهجو سخن می گویند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گروهی از پناهجویان سوری این فرصت را یافته اند که داستانهایشان را در سراسر انگلستان و بواسطه بازی در تئاتر «شهبانوان سوری» حکایت کنند.

آگهی

گروهی از پناهجویان سوری این فرصت را یافته اند که داستانهایشان را در سراسر انگلستان و بواسطه بازی در تئاتر «شهبانوان سوری» حکایت کنند. تئاتری بر اساس تراژدی «زنان تروایی» اثر ارویپید. همانند تراژدی یونانی، این داستان ها هم ضد جنگ است و ما در این تئاتر شاهدیم که ۱۳ زن پناهجوی سوری تجربهایشان از جنگ در سوریه را بازگو می کنند.

شارلوت ایگر فیلمساز و روزنامه نگار و تهیه کننده این تئاتر می گوید: «زنان تروایی، نمایشی درباره جنگ و درباره پناهجویان است. همه مردان مرده اند و زنان در اردوگاه پناهجویان منتظرند تا اینکه از سرنوشت شان آگاه می شوند که بزودی بعنوان برده فروخته خواهند شد. و اینطور بود که ما فکر کردیم «زنان تروایی» را اجرا کنیم. اما نقطه کلیدی این پروژه این است که این پروژه فقط نوعی تئاتر درمانی برای زنانی که در این تئاتر بازی می کنند نیست. درواقع نکته خیلی مهم تر بیدار کردن و افزایش آگاهی درباره بحران پناهجویان سوری بطور کلی است.»

کار روی این تئاتر انرژی «ریم» زن جوان سوری را افزایش داده است. او در حال تحصیل در رشته مهندسی در دانشگاه دمشق بود که جنگ آغاز شد. وقتی بعنوان یک سوری پناهجو به اردن رفت احساس می کرد که دیگر هدفی برای زندگیش ندارد.

ریم پناهجوی جوان سوری می گوید: «دانشگاه و تحصیلاتم را از دست دادم. خانه، همسایه ها و سوریه ام را از دست دادم. اما این تئاتر واقعا به من امکان داد که کاری انجام دهم و واقعا در آغاز پدیده عجیب و غریبی بود اما پس از آن ما واقعا هدف این کار را درک کردیم و فهمیدیم که این کار واقعا به ما امکانی برای آزادانه سخن گفتن می دهد تا داستانهایمان را بیان کنیم.»

تئاتر «شهبانوان سوری» توسط زو لافرتی کارگردانی شده است. او که بشدت تحت تاثیر بازیگران آماتورش قرار گرفته می گوید: «آنها فوق العاده خوب بیان می کنند، فوق العاده باهوش اند و از نظر سیاسی بسیار متعهد و درگیر. آنها می دانند چه می خواهند بگویند و درباره چه چیزی حرف بزنند. من فکر می کنم آنها واقعا مشتاق اند درباره تجربه های گذشته شان از آنچه در سوریه اتفاق افتاده حرف بزنند و البته مشتاق اند که وقت زیادی صرف کنند برای ابراز خودشان بعنوان انسان، که چه کسانی بوده اند قبل از اینکه پناهجو شوند، که بوده اند قبل اینکه جنگ را تجربه کنند و همچنین چه افکار، خواسته ها و احساساتی در ارتباط با آینده دارند.»

«شهبانوان سوری» از پنجم ژوئیه در تئاتر یانگ ویک تئاتر لندن بروی صحنه رفته است و قرار است در سراسر بریتانیا از جمله آکسفورد، برایتون، لیورپول، ادینبورگ و دورهام به اجرا در آیند.

این پروژه در سپتامبر ۲۰۱۶ در اردن و بعد از آن در کشورهای دیگر به صحنه خواهد رفت و قرار است از آن مستندی نیز ساخته شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هفتهٔ صنایع خلاق باکو؛ مسابقهٔ طراحی بازی کامپیوتری و جشنوارهٔ فیلم‌های موبایلی

رونمایی از مینیاتورها و نسخ کهن خطی در کنگره میراث فرهنگی ازبکستان

«گاه و بیگاه» با هوش مصنوعی؛ بیتل‌ها پس از ۵۴ سال به صدر جدول ترانه‌های محبوب بریتانیا رسیدند