گشایش نخستین پارک مینیاتوری فرانسه در لیون

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
گشایش نخستین پارک مینیاتوری فرانسه در لیون

دنیای کوچکی به مساحت ۲۵۰۰ متر مربع، با ۳۰ هزار آدمک، ۲۰۰ ماشین متحرک، ۱۵۰ قطار و ۴ هزار مجسمه کوچک حیوان در لیون فرانسه گشایش یافت. این مجموعه، نخستین پارک مینیاتور متحرک در فرانسه است.

«ریچارد ریچارته» سازنده این پارک می گوید: «ایده اینکار یک روز سر میز شام به ذهنم رسید. سال ۲۰۱۲ بود. به خانواده ام گفتم برای کریسمس یک ماکت کوچک از بابانوئل می سازم بعد به خودم گفتم چرا بزرگش را نسازیم، تا صبح به این ایده فکر کردم و گفتم همین است، یک جهان بزرگ و جادویی از مینیاتورهای متحرک می سازیم.»

در این جهان موازی که جزئیاتش شگفت انگیز است، همه چیز با شوخی در آمیخته است. گروه بیتلز می روند تا در جشن محلی بنوازند، پنگوئن ها بستنی می خورند و بابانوئل هم به خواب رفته است.

«استیون واسُلَن»، مدیر بازاریابی این پروژه می گوید: «در کار گذاشتن عناصر کار، همه جا سعی کردیم کمی دیوانگی و طنز داشته باشیم. هدف این کار ترکیب واقعیت با دیدِ جادویی و البته شوخی است.»

چند سرمایه گذار خصوصی هزینه ۳ میلیون یورویی این رویای کودکانه را تأمین کرده اند و ده نفر ماکت ساز ۷۰ هزار ساعت برای ساخت این جهانِ کوچک کار کرده اند. اما گروه سازنده رویایی تازه دارند: ساخت ماکتی از شهر لیون، تمامی بناها و محله های معروف این شهر تا سال ۲۰۱۸ به شکل مینیاتوری در این پروژه بازسازی خواهند شد.