Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فایننشیال تایمز: ایران از دو بانک بریتانیایی برای دور زدن تحریم‌ها استفاده کرده است

بانک سانتاندر
بانک سانتاندر Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روزنامه فایننشال تایمز می‌گوید ایران از دو بانک بزرگ در بریتانیا برای دور زدن تحریم‌ها و جابه‌جایی پول استفاده کرده است.

آگهی

بر اساس گزارش این روزنامه بانک‌های سانتاندر و لویدز حساب‌هایی را باز کرده‌اند که هرچند ظاهرا ارتباطی با ایران نداشته‌اند اما در واقع متعلق به شرکت بازرگانی پتروشیمی ایران بوده است.

شرکت تجاری پتروشیمی  ایران (PCC) و شرکت تابعه بریتانیا (PCC UK) هنوز در نزدیکی کاخ باکینگهام فعالیت می‌کنند. هر دو شرکت از سال ۲۰۱۸ تحت تحریم های آمریکا بوده‌اند، به این معنی که بانک‌های غربی از تجارت با آنها منع شده‌اند.

فایننشیال تایمز گزارش داده که این شرکت پتروشیمی راه‌هایی برای راه‌اندازی شرکت‌هایی در بریتانیا برای «دریافت وجوه از شرکت‌های ایرانی در چین» پیدا کرده بود، مجموعه‌ای که بخشی از «طرح گسترده تحریم‌گریزی» با حمایت سرویس‌های اطلاعاتی تهران بوده است. 

 فایننشال تایمز در گزارش خود به اسنادی اشاره کرده که نشان می‌دهند، صاحبان این حساب‌ها ظاهرا شرکت‌هایی بریتانیایی هستند. یکی از این شرکت‌ها به نام Pisco UK متعلق به فردی به نام سیاوش فهیمی تبعه بریتانیایی است که به نظر می‌رسد از طرف شرکت تجاری پتروشیمی ایران قراردادی را برای مالکیت شرکت به صورت امانی امضا کرده است. او همچنین در سال ۲۰۲۱ مدیر شرکت PCC که مجموعه تابعه شرکت تجاری پتروشیمی ایران در بریتانیا است، بود. 

مقام‌های بانک سانتاندر در پاسخ تاکید کرده‌اند که به شدت به تحریم‌ها پایبند هستند و حساب بانکی مورد نظر بسته شده است. 

همچنین یکی دیگر از شرکت‌های بریتانیایی مرتبط با شرکت پتروشیمی ایران یک حساب بانکی در لویدز داشته که متعلق به محمدعلی رجال است. فردی که معاونت موسسه PCC را برعهده دارد. بانک لویدز یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های بریتانیایی به شمار می‌رود. 

فایننشیال تایمز به ایمیل‌هایی اشاره کرده که ظاهرا نشان می‌دهد در ژوئيه ۲۰۲۱ یکی از مقام‌های حسابداری شرکت PCC در تهران به رجال در مورد پرداخت برنامه‌ریزی شده در چین ایمیل زده و نوشته است: «لطفا شماره حساب امن را برای پرداخت برای ما ارسال کنید» ضمن اینکه او خطاب به مدیر حسابداری این شرکت نوشته است: «لطفا اطمینان حاصل شود که هیچ اشاره‌ای به شرکت بازرگانی پتروشیمی یا پی‌سی‌سی نشود.»

بانک لویدز هم با اشاره به اینکه به صورت کامل از قوانین مربوط به تحریم‌ها تبعیت می‌کند تاکید کرده است که نمی‌تواند در خصوص مشتریانش اظهار نظر کند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پس از انتشار این گزارش و در طول چند ساعت ارزش سهام بانک سانتانادر اسپانیا تا ظهر روز دوشنبه در مادرید بیش از ۴ درصد کاهش یافت. قیمت سهام لویدز هم صبح روز دوشنبه منفی بود اما تا ظهر در لندن به میزان ۶ دهم مثبت رسید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا و بریتانیا اعضای واحد ۸۴۰ سپاه قدس و «شبکه ایرانی ترور روزنامه‌نگاران» را تحریم کردند

«قطع شریان انتقال پول‌های ایران به گروه‌های فلسطینی»؛ 'صراف حماس' تحریم شد

کانادا ۱۲ موسسه و نهاد تحقیقاتی ایرانی از جمله دانشگاه صنعتی شریف را در لیست تحریم‌ها قرار داد