Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تبادل؛ بازار جذاب کفش‌های اسپرت و سرمایه‌گذاری روی آنها

تبادل؛ بازار جذاب کفش‌های اسپرت و سرمایه‌گذاری روی آنها
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«اگر بتوانید محصول درست را در زمان درست انتخاب کنید و بدانید که چقدر نگهش دارید می‌توانید کتانی‌هایی را که ۱۲۰ دلار خریده‌اید همان روز در بازار حدود ۴۰۰ دلار بفروشید.»

آگهی

حضور چند نسل از عاشقان کفش‌های ورزشی سبب شده است فرهنگ این کفش‌ها طی چندین دهه پیوسته تغییر کند و تجاری‌شدن این کفش‌ها ارزش بازارشان را به ۸۰ میلیارد دلار رسانده است، رقمی که انتظار می‌رود که تا سال ۲۰۲۶ به ۱۲۰ میلیارد دلار برسد.

بخش بزرگی از صنعت کفش‌های اسپرت بازار فروش دوبارهٔ آنهاست، یعنی جایی که مجموعه‌داران کفش‌های کم‌یاب و نایاب‌شان را عرضه می‌کنند. این روند سبب پیدا شدن فروشگاه‌هایی نظیر پرزنتدبای شده است، فروشگاهی که نخست در لندن افتتاح شد و حالا در پاریس، دُبی، قطر و عربستان هم شعبه دارد.

بازار حاشیه‌ای جذاب برای کفش‌های ورزشی لوکس

کفش‌های ورزشی لوکس در مجموع بازاری ۶ میلیارد دلاری دارند و جاذبهٔ عمده‌شان انحصاری بودن آنهاست. در فروشگاه پرزندت‌بای با کتانی‌هایی روبه‌رو می‌شوید که هر جفت از آنها بین ۲ تا ۵۰ هزار دلار قیمت دارد. 

ریدوین اتوبی بنیانگزار پرزندت‌بای می‌گوید: «اگر بتوانید محصول درست را در زمان درست انتخاب کنید و بدانید که چقدر نگهش دارید می‌توانید کتانی‌هایی را که ۱۲۰ دلار خریده‌اید همان روز در بازار حدود ۴۰۰ دلار بفروشید. در حال حاضر بعضی از کتانی‌ها طی پنج سال حدود هزار درصد رشد قیمت داشته‌اند.»

او دربارهٔ عوامل تأثیرگذار بر قیمت کتانی‌ها می‌افزاید: «مسئله در نهایت موجودی جنس در بازار است، یعنی بعضی محصولات به تعداد کم تولید می‌شوند، یعنی مثلا طی همکاری یک برند لوکس با یک برند ورزشی. پس باید دید آیا اولین همکاری آنهاست؟ یا طراح کفش کی بوده؟ این عوامل روی قیمت نهایی تأثیر می‌گذارند، ، درست مثل بازار بورس»

فروشگاه‌های بزرگی نظیر فوت‌لاکر تغییر ذائقهٔ بازار را زیر نظر می‌گیرند تا بتوانند تمامی سلیقه‌ها را پوشش بدهند.

سوزی کوهن، مدیر این فروشگاه‌های زنجیره‌ای در اروپا، خاورمیانه و آفریقا می‌گوید: «حال‌وهوای فعلی بازار بسیار متغییر است. فرهنگ کفش‌های اسپرت هر روز در حال تغییر است، چون در اختیار بچه‌ها و جوان‌هاست. فعلا اتفاقات زیادی در جریان است. اما در نهایت ما برای تمام سلیقه‌ها جنس داریم و با این مدل تجاری پیوسته به دنبال راضی کردن همه مشتریان هستیم.»

سرمایه‌گذاری روی کفش‌های اسپرت؛ بازاری قابل درک برای نسل جوان

خرید و فروش کفش اسپرت مرسوم است، اما چطور می‌توان روی این کفش‌ها سرمایه‌گذاری کرد و صاحب سهام‌شان شد؟ رِرز، سامانهٔ سرمایه‌گزاری آنلاینِ ویژهٔ این کار است. جروم سَپ، ورزشکار نامدار سابق و بنیانگذار این شرکت تفاوت سرمایه‌گزاری روی کفش اسپرت را قابل‌درک بودن آن برای نسل جوان می‌داند.

جروم می‌گوید: «به‌خصوص برای نسل جوان، بازار کفش اسپرت از بازار طلا درک‌شدنی‌تر است. وقتی سامانه‌ای برای سرمایه‌گزاری روی کفش اسپرت با سوددهی میانگین ۹۰ درصد دارید یعنی توانسته‌اید به سرمایه‌گذاری‌تان تنوع بدهید و همچنین روی چیزی سرمایه‌گذاری کرده‌اید که برایتان جذاب و پول‌ساز است.»

علاقه‌مندان کفش اسپرت فرهنگ خرید و فروش این کفش‌ها را زنده نگه می‌دارند، و از سوی دیگر سرمایه‌گذاری روی آنها نیز مانند سرمایه‌گزاری روی کالاهای لوکس و تابلوهای نقاشی اهمیت اقتصادی‌شان را دوچندان کرده است.

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

تبادل؛ نقش فناوری در گذراندن زنان از موانع دنیای تجارت و سرمایه‌گذاری