Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تبادل؛ نقش فناوری در گذراندن زنان از موانع دنیای تجارت و سرمایه‌گذاری

تبادل؛ نقش فناوری در گذراندن زنان از موانع دنیای تجارت و سرمایه‌گذاری
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«ما زنان هرچه بهتر معرفی شویم در واقع به هدف برابری دستمزدها هم نزدیکتر می‌شویم. بنابراین تغییر رویکرد کلی در سطح اجتماعی لازم است، یعنی هنجارها باید متحول شود و با کاری که ما می‌کنیم تطابق پیدا کند.»

آگهی

این برنامه تبادل به نقش زنان در دنیای تجارت و سرمایه‌گذاری می‌پردازد و نشان می‌دهد که آنان چگونه نسل تازه‌ای از مدیران آینده را می‌سازند.

برخی از مهمترین جایگاه‌های رهبری جهان امروز در اختیار زنان است؛ اورزولا فن درلاین رئيس کمیسیون اروپا، کریستین لاگارد رئیس بانک مرکزی اروپا، جنت یلن وزیر خزانه‌داری ایالات متحده،‌ و همچنین نگوزی اُکونجو ایوه‌آلا مدیر کل سازمان تجارت جهانی هستند. اینها نشان می‌دهد که زنان نیز می‌توانند همچون همتایان مرد خود در پست‌های مهم موفق باشند. 

تقویت حضور زنان در تجارت

یکی از راه‌های رساندن زنان به موقعیت‌ تصمیم‌گیر‌های کلان تقویت فعالیت آنان در حوزه‌های عمدتا مردانه است. هدف سازمان اروپایی اِستِمتس نیز تقویت حضور زنان در میدان‌های علم و فناوری و مهندسی است تا تنوع جنسیتی کارکنان این حوزه‌ها افزایش بیابد. دکتر آن‌ماری ایمافیدون، بنیانگذار این سازمان، ریاضی‌دان، مدیر و نویسنده موفقی است که در سال ۲۰۲۰ به‌عنوان تأثیرگذارترین زن بریتانیا معرفی شد.

خانم ایمافیدون معتقد است که برخی از رَویه‌های اجتماعی از دههٔ ۶۰ تا کنون در هیئت‌ مدیره‌ها بازنگری نشده است و مهمترین اموری که باید تغییر کنند معیارهای اجتماعی‌اند. او می‌افزاید که زنان «هرچه بهتر معرفی شوند در واقع به هدف برابری دستمزدها هم نزدیکتر می‌شویم. بنابراین تغییر رویکرد کلی در سطح اجتماعی لازم است، یعنی هنجارها باید متحول شود و با کاری که ما می‌کنیم تطابق پیدا کند.» 

استفادهٔ مبتکرانه از فناوری برای تأمین امنیت زنان

فناوری‌های تازه خطراتی را برای زنان بیشتر کرده نظیر ترول‌شدن، نشر اطلاعات شخصی و تصاویر دوربین‌های مداربسته و نیز یافتن مکان حضور آنان. اما در بریتانیا تقاضای فراوان برای تأمین امنیت زنان سبب شده که زنانی با استفادهٔ مبتکرانه از فناوری شیوه‌‌های تازه‌ای برای محافظت پیدا کنند.

اِما کِی، طراح اپلیکیشن «واک ‌سیف» (ایمن قدم بزن) است که به سرعت به پرطرفدارترین اپلیکیشن امنیت زنان در بریتانیا بدل شده و سازنده‌اش می‌گوید به‌زودی در اروپا و آمریکا هم در دسترس خواهد بود. گردانندگان این اپلیکیشن که ۱۰۰ هزار دلار سرمایهٔ راه‌اندازی جذب کرده بود، حالا در پی جذب سرمایهٔ بیشتری‌اند تا آن را به‌رایگان در اختیار همه بگذارند. 

این اپلیکیشن به زنان کمک می‌کند تا با رعایت احتیاط، خود را موقعیت آسیب‌دیدن قرار ندهند. اِما می‌گوید در جوانی آزار و اذیت خیابانی را تجربه کرده و انگیزه‌اش از طراحی این اپلیکیشن همین بوده است. او می‌افزاید: «ما تنها اپلیکیشنی هستیم که از اطلاعات پلیس استفاده می‌کنیم.»

اوتا وی‌یر نیز اپلیکیشنی ساخته که به افراد در خطر کمک می‌کند که به‌سرعت واکنش نشان بدهند. او دربارهٔ انگیزه‌اش برای این کار می‌گوید: «مدرسهٔ بچه‌ها ایمیلی رسید که می‌گفت باید مراقب باشید چون در راه مدرسه به چند تن از مادران حمله و از آنها دزدی شده، و همین دستمایهٔ کار من شد.»

اپلیکیشن «وان اسکریم» (یک جیغ) با صدای جیغ ناگهانی یا حتی زمزمهٔ یک کلمهٔ خاص فعال می‌شود و بلافاصله یک پیام طلب کمک به افراد مورد نظر می‌فرستد. این اپلیکیشن که فعلا پولی است اخیرا از طریق یک برنامهٔ سرمایه‌گذاری آنلاین به‌دنبال جذب سرمایه در آمریکاست. 

کارشناسان به این نکته اشاره کرده‌اند که مشکل امنیت خیابانی زنان را نمی‌توان تنها با فناوری حل کرد اما درعین‌حال شمار بالای دانلود چنین اپلیکیشن‌هایی حاکی از آن است که نقش مهمی برای زنان دارند.

شکاف جنسیتی در جذب سرمایه

اما جذب سرمایه برای دیگر استارتا‌پ‌های زنانه چندان آسان نبوده و تنها دو درصد از سرمایه‌‌های خطرپذیر به آنها رسیده، امری که برعکس پژوهشی است که نشان می‌دهد تنوع جنسیتی به درآمد بیشتر می‌انجامد. 

مؤسسهٔ استیل‌اسکای روی شرکت‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کند که هدفشان تسهیل دسترسی زنان به خدمات بهداشتی است. 

ماریا ولیساریس یکی از بنیاگذاران این مؤسسه دربارهٔ تأثیر آن بر فعالیت کارآفرینان زن می‌گوید: «زنانِ سرمایه‌گذار کمتر از ۱۲ درصد سرمایه خطرپذیر را در اختیار دارند و ما فهمیده‌ایم که راه‌حل‌های موجود به تعداد کسانی است که پول سرمایه‌گذاری‌کردن را دارند. اگر بتوانیم نسبت کسانی را که عملاً قدرت تزریق سرمایه به‌شرکت‌ها را در اختیار دارند تغییر بدهیم، آن‌وقت خواهیم دید که کم‌کم نوع شرکت‌هایی که سرمایه جذب می‌کنند و شکوفا می‌شوند تغییر می‌کند.»

نروژ نخستین عضوی بود که لزوم سهمیه‌بندی هیئت مدیره‌ها را در سال ۲۰۰۸ اعلام کرد. و فرانسه با رقم ۴۵ درصد، شاهد حضور بیشترین زنان در هیئت مدیرهٔ شرکت‌هایش بوده است. طبق گزارش تجارت دانشگاه هاروارد، اقتصاد زنان سالانه ۱۵ تریلیون دلار درآمد عاید جهان می‌کند و زنان محرک عظیم خرید و مصرف به‌شمار می‌روند. اما آمارهای سازمان ملل نشان می‌دهد که درآمد زنان هنوز در برابر هر دلار مردان ۷۷ سنت است، و پیش‌بینی می‌شود گخ با وجود کارزارهای فراوان، برابری کامل درآمدها تا سال ۲۰۶۹ میسّر نشود.

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

پایان دوره پول ساده و ارزان؛ چالش تازه استارت آپ‌ها برای جذب سرمایه‌گذاران

تبادل؛ بازار جذاب کفش‌های اسپرت و سرمایه‌گذاری روی آنها

اتلاف عظیم در صنعت مد و پوشاک و نیاز به محصولات پایا