Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بازیهای جهانی عشایر در قرقیزستان؛ فرصتی برای تبادل فرهنگی

بازیهای جهانی عشایر در قرقیزستان؛ فرصتی برای تبادل فرهنگی
Copyright 
نگارش از Daleen Hassan
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دومین دوره بازهای جهانی عشایر، هزاران ورزشکار و هنرمند را به جمهوری قرقیزستان کشانده است.

آگهی

دومین دوره بازهای جهانی عشایر، هزاران ورزشکار و هنرمند را به جمهوری قرقیزستان کشانده است. این رویداد منحصربفرد جشنی است برای ورزشهای عشایر و میراث آنها از سراسر جهان. در منطقه ایسیک کول جشنواره ای برپاست که مرکز ارتباط بین فرهنگ ها نامیده می شود.

جمهوری قرقیزستان کشوری است که دریاچه ایسیک کول، مروارید آسیای مرکزی را در خود جای داده است. یونسکو این دریاچه را بعنوان دومین دریاچه بزرگ کوهستانی جهان شناخته است.در نزدیکی این دریاچه گروههای مختلف قومی و عشایر در هماهنگی با طبیعت زندگی می کنند. شهر چالپان آتا در مرکز این منطقه میزبان دومین دوره بازهای جهانی عشایر است.

در مراسم افتتاحیه این بازیها هزار نوازنده ساز سنتی چگور را نواختند.

حدود ۱۰ هزار نفر در مراسم افتتاحیه این بازی ها شرکت کردند. حدود یکهزار هنرمند و نمایندگانی از ۴۰ کشور در این مراسم حضور داشتند. تعداد شرکت کنندگان نسبت به نخستین دور این بازیها در سال ۲۰۱۴ دو برابر شده است.

ساپار ایساکوف مدیر بازیهای جهانی عشایر می گوید: «بازیهای جهانی عشایر پروژه ای بلندپروازانه برای کشور ماست که فواید زیادی برای ما دارد.این سهم کشور ما در روند جهانی توسعه است. البته ما انتظار داریم که این پروژه باعث بهتر شناخته شدن کشور ما شود و برای ما رشد سریعی از جمله رشد ایدئولوژیکی و اقتصادی بهمراه بیاورد. بر اساس میزان مشارکت در این بازی ها می توانم بگویم این پروژه بطور فوق العاده ای توسعه یافته است.»

این بازی ها با هدف احیای ورزش های عشایر و مطرح کردن این بازی ها در سطح بین المللی برگزار می شود. استیون سیگال ستاره هالیود در مراسم افتتاحیه در حالیکه لباس قهرمانان قرقیز را پوشیده بود حضور پیدا کرد. یورونیوز با او درباره علاقه اش به زندگی عشایری گفتگو کرده است.

استیون سیگال ستاره هالیوود می گوید: «من به زندگی عشایر باور دارم و معتقدم تمام این فرهنگ باید حفظ شود. من به قرقیزستان و رئیس جمهوری اش به خاطر تبلیغ در این زمینه و تلاش برای محافظت از سنت بازیهای عشایر افتخار می کنم.»

رقابت ها در ۲۳ رشته ورزشی صورت می گرد از جمله تیراتدازی با کمان، مس رسلینگ، اسب دوانی و بزکشی برگزار می شود. با این حال اسب دوانی معروف ترین رشته این بازی هاست و کوک بورو ( نامی قرقیزی برای گرگ خاکستری) یا بزکشی در بالای لیست بازی های محبوب است. هدف این بازی بدست آوردن یک بز بدون سر است. در گذشته این بازی، نوعی تمرین برای شکار بوده و پیشتر ها بجای بز از گرگ استفاده می شده است.این بازی بسیار شبیه بزکشی بازی ملی در افغانستان است. با این حال این بازی برای تیم آمریکا چالش برانگیز بود.

بروک هریس از تیم بزکشی آمریکا می گوید: «خوب دست کم باید بگویم بزکشی بازی بسیار جذابی است و من نمی دانم آیا بازی معادلی در آمریکا دارد یا نه. ما برای رقابت با تیم قرقیزاستان ولذت بردن از ورزش ملی آنها بسیار هیجان زده بودیم.»

دالین حسن خبرنکار یورونیوز از محل برگزاری بازی ها گزارش می دهد: «بازی های جهانی عشایر تنها به ورزش اختصاص ندارد بلکه برنامه ایست برای بزرگداشت میراث و سنت های قرقیزستان. از زمان جاده ابریشم، عشایر میزبان فرهنگ های متفاوت بوده اند و همچنین فرهنگ منحصر بفرد خود را با دیگران به اشتراک گذاشته اند.»

جشنواره جهانی فولکور عشایر شامل اجرای موسیقی سنتی و نمایش اسب است که یک حس واقعی از سبک زندگی عشایر را به مخاطبان منتقل می کند.

بهترین آشپزی عشایر و بهترین تزئین چادر عشایری از جمله مسابقاتی است که در این جشنواره برگزار می شود و شرکت کنندگان داخلی و خارجی می توانند از آنها لذت ببرند.

آیگل یکی از هنرمندان این جشنواره می گوید: «همه چیز در سطح بالایی برگزار می شود. همه تماشاگران به وجد آمده بودند و به نظر من بازیهای عشایر روابط دوستانه میان قرقیزستان و کشورهای دیگر را در سطح بین المللی تقویت می کند.»

نسل جوان نیز در این جشنواره شرکت کرده اند تا درباره فرهنگ شان، غنی تر کردن آن و به اشتراک گذاشتنش با دیگران بیاموزند.

آدینا یکی از شرکت کنندگان قرقیز در این مسابقات می گوید: «من افتخار می کنم که چنین رویدادی اینجا برگزار می شود و به نمایندگی از تمام جوانان واقعا احساس غرور می کنم. این رویداد مهم است نه فقط برای اینکه این سنت فراموش نشود بلکه برای اینکه نسل ما بیاموزند و آنرا حفظ کنند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژاپن چگونه از تخصص خود برای کمک به بهبود اوکراین استفاده می‌کند؟

صنعت پنبه ازبکستان پس از تحریم دوباره رونق گرفت

گربه‌ها و گوزن‌ها؛ یاوران گردشگری در مناطق دورافتادهٔ ژاپن