Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

زیر سایه سکوت تهران: نفتکش آمریکایی که ایران سال گذشته توقیف کرد عازم آب‌های بین‌المللی شد

عکس آرشوی از کشتی ادونتج سوئیت
عکس آرشوی از کشتی ادونتج سوئیت Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

داده‌های ردیابی کشتی‌ها حاکی از آن است که نفتکش آمریکایی ادونتج سوییت که یک سال پیش توسط جمهوری اسلامی توقیف شده بود، به سوی آب‌های بین‌المللی در حرکت است.

آگهی

آوریل سال ۲۰۲۳ شناورهای نظامی ایرانی نفتکش ادونتج سوئیت را که با پرچم جزایر مارشال حرکت می‌کرد هنگام عبور از آب‌های بین‌المللی در نزدیکی تنگه هرمز در دریای عمان توقیف کردند. سپس مشخص شد این کشتی توسط شرکت بزرگ نفتی آمریکایی شِورون اجاره شده بود. 

تحلیل داده‌های ردیابی کشتی‌ها از سوی آسوشیتدپرس نشان می‌دهد که این نفتکش حالا به  مقصد خور فکان در امارات متحده عربی در حال حرکت است. البته مقامات جمهوری اسلامی ایران هنوز خروج کشتی را تایید نکرده‌اند. 

پیشتر دادگاه (شعبه ۵۵) تهران توقیف محموله نفتی این کشتی با ارزش بیش از ۵۰ میلیون دلار را صادر کرده بود. مقامات دادگاه در آن زمان با بیان اینکه بیماران پروانه‌ای شکایتی را علیه آمریکا در این دادگاه ثبت کرده‌اند، مدعی شدند که در پی تحریم‌های کشورهای غربی و به‌طور ویژه آمریکا از فروش داروهای مورد نیاز آن‌ها از سوی یک شرکت سوئدی جلوگیری شد و صدمات شدید جسمانی و روحی به آن‌ها وارد کرد.

این در حالی است که آمریکا همواره اعلام کرده تحریم‌های این کشور شامل دارو نمی‌شود.

بیماری پوستی اپیدرمولایزیس بولوزا یا ای‌بی یک اختلال نادر ژنتیکی است که منجر به ایجاد تاول و زخم‌هایی همچون سوختگی درجه سه و بسیار دردناک می‌شود. در ایران با اشاره به شکنندگی بال پروانه، این بیماران را «پروانه‌ای» می‌خوانند. پانسمان مخصوص این بیماری پوستی می‌تواند از گسترش و عمیق‌تر شدن زخم جلوگیری کند.

هرچند مقامات جمهوری اسلامی در همان ابتدا بدون ارائه مدرک دلیل توقیف این نفتکش را برخود آن با یک شناور ایرانی عنوان کردند و مدعی شدند خدمه این شناور مصدوم شده‌اند اما با گذشت زمان پای این نفتکش به پرونده‌ای قضایی کشیده شد. 

دستور توقیف محموله این کشتی در حالی صادر شد که قضات آمریکایی با صدور احکامی خواستار پرداخت میلیاردها دلار از سوی جمهوری اسلامی به دلیل حملات مرتبط با تهران و همچنین بازداشت‌ افرادی با تابعیت خارجی از سوی ایران شده‌اند. به گفته آنها ایران از بازداشتی‌ها برای مذاکرات با کشورهای دیگر استفاده می‌کند، مقامات جمهوری اسلامی اما آن را رد می‌کنند. 

دیوان بین‌المللی دادگستری نیز سال گذشته پیشنهاد قانونی تهران برای آزاد کردن حدود ۲ میلیارد دلار از دارایی‌های بانک مرکزی ایران را که توسط مقامات آمریکایی مسدود شده بود، رد کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا در سال ۲۰۱۸، به طور یکجانبه از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ایران با قدرت‌های جهان خارج شد. خروج از این توافق عملاً تنش‌ها میان ایران و آمریکا را افزایش داد. نیروی دریایی ایالات متحده، ایران را مسئول حملات به چند نفتکش‌ در سال ۲۰۱۹ و همچنین حمله مرگبار هواپیمای بدون سرنشین به یک نفتکش مرتبط با اسرائیل که منجر به کشته شدن دو خدمه اروپایی در سال ۲۰۲۱ شد، می‌داند.

مقامات جمهوری اسلامی اما این ادعا را رد می‌کنند. با این حال تنش‌ها میان تهران و غرب به  آب‌های ناآرام منطقه کشیده شد که توقیف نفتکش‌های ایرانی از سال ۲۰۱۹ بخشی از آن بود.

به اینستاگارم یورونیوز فارسی بپیوندید

ایران پیشتر دو نفتکش یونانی را نیز در می ۲۰۲۲ توقیف کرد و تا نوامبر همان سال نگه داشت. علاوه براین، شورشیان حوثی یمن تحت حمایت ایران با شروع جنگ اسرائیل و حماس در نوار غزه، مجموعه‌ای از حملات را با هدف قرار دادن کشتی‌ها در کریدور دریای سرخ انجام داده‌ است. 

طبق آخرین گزارش‌های منتشر شده از سوی ارتش ایالات متحده، احتمالا حوثی‌ها در ماه دسامبر یک موشک کروز ضد کشتی ساخت ایران را به سمت یک نفتکش با پرچم نروژ در دریای سرخ شلیک کرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشتی جنگی ایرانی در حین انجام «تعمیرات» واژگون شد؛ تعدادی مجروح شدند

جنگ ۳۰۰ ساله برای تصاحب ۲۰۰ تن طلا و جواهرات؛ چرا کشتی افسانه‌ای غرق شد و سرنوشت گنج‌ آن چه می‌شود؟

کشف کوزه‌های باستانی متعلق به ۳۳۰۰ سال پیش از لاشه یک کشتی غرق‌شده در سواحل اسرائیل