Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ماجرای الماس‌های گران و خارج ازعرفی که عربستان به رئیس‌جمهور برزیل داده بود؛ بولسونارو رسما متهم شد

بولسونارو در کنار پوتین و بن سلمان
بولسونارو در کنار پوتین و بن سلمان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پلیس فدرال برزیل، ژائیر بولسونارو، رئیس‌جمهور سابق این کشور را به فساد مالی و پولشویی در ارتباط با الماس‌هایی که او در دوران ریاست جمهوری از عربستان دریافت و پنهان کرده بود متهم کرد.

آگهی

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز پلیس فدرال برزیل به طول رسمی آقای بولسونارو را متهم کرده که جواهرات و اقلام لوکسی که در دوران حضورش در قدرت دریافت کرده اعلام نکرده است. جواهراتی که از سوی عربستان سعودی به رئيس جمهور پیشین برزیل اعطا شده بیش از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار ارزش دارند.

این هدایا شامل یک گردنبند الماس، انگشتر، ساعت و گوشواره است که عربستان به میشله بولسونارو همسر رئيس جمهور وقت برزیل اعطا کرده است.

بولسونارو وظیفه داشته دریافت این هدایا را اعلام و آن‌ها را به مجموعه ریاست جمهوری تحویل دهد و اجازه نداشته که از آنها استفاده شخصی کند. برخی از این جواهرات توسط ماموران گمرک برزیل در اکتبر ۲۰۲۱ و در فرودگاه بین‌المللی سائوپائولو از دستیاران رئیس جمهور برزیل کشف و ضبط شد.

تصویری از الماس‌هایی که بن سلمان به رئيس جمهور برزیل داده است
تصویری از الماس‌هایی که بن سلمان به رئيس جمهور برزیل داده استAP/AP

هنوز مشخص نیست که بولسونارو به خاطر این پرونده مجبور به حضور در دادگاه می‌شود یا خیر اما او و وکلایش هرگونه تخلف در این پرونده را رد کرده و آن‌را اتهاماتی با اهداف سیاسی خوانده‌اند.

رهبر سابق راست‌گرای برزیل در مصاحبه‌ای پیشتر گفته بود: «من برای هدیه‌ای تحت اتهام قرار گرفته‌ام که نه آن‌ را خواسته‌ام و نه دریافت کرده‌ام.» ژائیر بولسونارو در آن مصاحبه تاکید کرده که ارزش جواهرات را نمی‌داند و از اینکه این هدایا قرار است برای تحویل به خزانه ریاست جمهوری در نظر گرفته شود اطلاعی در دست ندارد.

پلیس برزیل در ماه اوت سال گذشته اعلام کرده بود که آقای بولسونارو از فروش دو ساعت لوکسی که از عربستان سعودی دریافت کرده بود نزدیک به ۷۰ هزار دلار پول نقد دریافت کرده است. برزیل از اتباع خود که با هواپیما به کشور وارد می‌شوند می‌خواهد که در صورتی که کالاهایی به ارزش بیش از هزار دلار دارند باید آن‌را اعلام و برای آن مالیات پرداخت نمایند.

تحقیقات نشان داد که یکی از دستیاران ارشد بولسونارو، در ژوئن ۲۰۲۲ یک ساعت رولکس و یک ساعت پتک فیلیپ را به قیمت کل ۶۸ هزار دلار به فروشگاهی در ایالات متحده فروخت. این ساعت‌ها در سال ۲۰۱۹ توسط دولت عربستان سعودی هدیه داده شده بودند. این دستیار رئٍیس جمهور پیشین برزیل بعدا تصمیم گرفت که با امضای توافقی با مقام‌های پلیس با آنها همکاری کند.

بولسونارو و طرفدارانش تاکید دارند که این پرونده‌ها برای حذف او صورت می‌گیرد و دولت را متهم می‌کنند که با همکاری دستگاه قضایی در حال ضربه زدن به این شخصیت دست راستی و پوپولیست است. در مقابل اعضای حزب رقیب او یعنی لولا داسیلوا از هر پیشرفت در تحقیقات مربوط به فساد مالی آقای بولسونارو استقبال می‌کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سال گذشته دادگاه عالی برزیل حکم داده بود که بولسونارو از اختیارات خود برای انتخاب مجدد در سال ۲۰۲۲ سواستفاده کرده و در نتیجه او تا سال ۲۰۳۰ اجازه شرکت در هیچ انتخاباتی را نخواهد داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«پنهان شدن» بولسونارو در سفارت مجارستان باعث احضار سفیر از سوی مقامات برزیل شد

استقبال ترامپ، ماسک و بولسونارو از پیروزی خاویر میلِی؛ رئیس‌جمهور منتخب آرژانتین کیست؟

ماجرای بولسونارو و جواهرات اهدایی عربستان؛ رئیس جمهور پیشین برزیل هرگونه اقدام «غیرقانونی»را منکر شد