Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چند درصد واردات و صادرات اتحادیه اروپا فقط با یورو و دلار انجام می‌شود؟

دلار و یورو
دلار و یورو Copyright CANVA
Copyright CANVA
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سهم یورو در تجارت خارجی اتحادیه اروپا در بخش کالایی طی سال ۲۰۲۳ به ۴۶ درصد رسید، در حالی که سهم دلار آمریکا ۴۲ درصد بود.

آگهی

اداره آمار کمیسیون اروپا (یورواستات) گزارش داد که یورو با سهم ۵۲ درصدی، بالاتر از دلار آمریکا (با سهم ۳۲ درصدی)، در صادرات اتحادیه اروپا طی سال گذشته میلادی ایفای نقش کرد. همچنین، ارزهای کشورهای اتحادیه اروپا غیر از یورو ۳ درصد و سایر ارزها ۱۴ درصد در صادرات اتحادیه اروپا سهم داشتند.

بر پایه این گزارش، در ۱۹ کشور از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا، یورو بیشترین ارز مورد استفاده برای صادرات کالا به خارج از اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۳ بوده است. بیشترین سهم در اسلوونی (۹۰٪)، کرواسی (۸۲٪) و لتونی (۷۸٪) ثبت شده است.

در ۶ کشور عضو اتحادیه اروپا نیز، دلار آمریکا بیشترین استفاده را برای صادرات کالا داشته است. در این میان، سهم بالای ۵۰ درصد توسط قبرس (۷۶ درصد)، ایرلند (۶۵ درصد) و یونان (۵۴ درصد) گزارش شده است.

سهم دلار و یورو در صادرات اتحادیه اروپا
سهم دلار و یورو در صادرات اتحادیه اروپاEurostat

گزارش سال ۲۰۲۲ حاکیست که ۴۹ درصد صادرات کشورهای عضو اتحادیه اروپا بر پایه یورو انجام شده، در حالی که این سهم برای دلار آمریکا ۳۲ درصد بود.

گزارش تازه یورواستات همچنین نشان می‌دهد که دلار آمریکا با سهم ۵۰ درصدی بیشترین استفاده را برای واردات کالا به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۳ داشته و پس از آن یورو با سهم ۴۱ درصدی قرار دارد. ارز کشورهای عضو اتحادیه اروپا به جز یورو ۱ درصد و سایر ارزها ۷ درصد ارزش واردات کالا به اتحادیه اروپا را تامین کردند.

سهم یورو و دلار در واردات اتحادیه اروپا
سهم یورو و دلار در واردات اتحادیه اروپاEurostat

در سال گذشته میلادی، دلار آمریکا بیشترین ارز مورد استفاده برای واردات کالا به اتحادیه اروپا در ۱۶ کشور از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا بود. سهم دلار آمریکا در واردات خارج از اتحادیه اروپا در فنلاند (۶۷ درصد)، یونان، لهستان و لیتوانی (همه با سهم ۶۴ درصد) بالاترین میزان بود.

در ۱۱ کشور باقیمانده اتحادیه اروپا، یورو بیشترین ارز مورد استفاده برای واردات کالا بود که بیشترین سهم در اسلوونی (۷۷%)، کرواسی (۷۰%) و اسلواکی (۶۰%) ثبت شد.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید 

گزارش پیشین یورواستات نشان می‌داد که نیمی از واردات اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۲ بر پایه دلار آمریکا انجام شد، در حالی که سهم یورو ۴۲ درصد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رشد ۳۵ درصدی صادرات طی یک دهه؛ شکلاتی‌ترین کشور‌های اتحادیه اروپا کدامند؟

خودنمایی تحریم‌ها پس از دو سال؛ صادرات روسیه به اتحادیه اروپا نصف شد

صادرات خودروی اروپا سال گذشته رکورد زد