Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آیا نخست وزیر آلبانی آمریکا را «یکی از سه شر جهان» خوانده است؟

U.S. Secretary of State Antony Blinken, and Albania's Prime Minister Edi Rama
U.S. Secretary of State Antony Blinken, and Albania's Prime Minister Edi Rama Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در رسانه‌های اجتماعی ویدئویی منتشر شده که ادعا می کند ادی راما، نخست وزیر آلبانی در جریان یک سخنرانی کشورهای ایالات متحده آمریکا، اتحاد جماهیر شوروی پیشین و اسرائیل را «سه شر» جهان معرفی کرده است.

آگهی

البته ادی رامای ۵۹ ساله به رک گویی معروف است و نظرات او اغلب خوراکی عالی برای تیترها و پست‌های رسانه‌های اجتماعی است.

او در سال ۲۰۲۲ میلادی پس از آنکه اتحادیه اروپا مذاکرات الحاق آلبانی را متوقف کرد، این اتحادیه را «یک آشفتگی بزرگ و مایه شرمساری» خواند؛ یک بار نیز درباره نقش ادعایی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در مرگ یوگنی پریگوژین بنیانگذار گروه واگنر شوخی کرد که بسیار خبرساز شد.

اما اکنون ادعایی مطرح شده مبنی بر اینکه او ایالات متحده را «شیطان» خوانده است؛ آنهم در حالی که در این ویدئوی ادعایی، سخنان او از درون یک متن طولانی انتخاب شده و برش خورده است.

این پست شبکه «ایکس» که ادعا می کند ادی راما درباره «سه شر اصلی جهان» صحبت کرده، تا زمان راستی آزمایی این خبر بیش از ۴ میلیون بار دیده شده، حدود ۱۰۰ هزار بار لایک شده و مجدداً به اشتراک گذاشته شده است.

The video's caption takes Rama's words out of context
The video's caption takes Rama's words out of contextEuronews

این ویدئو با سخنانی از آقای راما شروع می شود و بلافاصله «سه شیطان بزرگ» جهان را توصیف می کند: ایالات متحده، اتحاد جماهیر شوروی پیشین و اسرائیل.

این ویدئو به ویژه از آن رو قابل توجه است که راما را در حالی که آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده در کنارش است، نشان می دهد.

البته نخست وزیر واقعاً همه این کلمات را به زبان آورده اما ویدئویی که در شبکه «ایکس» منتشر شده یک ویدیوی برش خورده از کلمات اوست؛ کلماتی که از لا به لای یک سخنرانی طولانی استخراج شده است.

او در واقع این سخنان را هنگام صحبت درباره دیدگاه آلبانی در قبال امور جهانی در دوران دیکتاتوری کمونیستی آن در اواسط تا اواخر قرن بیستم بیان کرده است.

این سخنرانی در ماه فوریه در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی با حضور راما و بلینکن در تیرانا، پایتخت آلبانی ایراد شده که می توان اصل آن را در کانال رسمی یوتیوب وزارت خارجه ایالات متحده پیدا کرد.

سخنان مورد بحث، از بخش انتهایی ویدئو انتخاب شده است یعنی هنگامی که راما و بلینکن در حال پاسخگویی به خبرنگاران هستند.

یکی از خبرنگاران این موضوع را خاطرنشان می کند که آلبانی در سال ۱۹۸۸ میلادی فلسطین را به رسمیت شناخته است و سپس از راما می پرسد که با توجه به دیدگاههای دولت کنونی اسرائیل، آیا او همچنان راه حل «دو دولت» را قابل اجرا می داند؟ و اینکه به نظر او و ایالات متحده، این راه حل چگونه عملی خواهد شد؟

راما در پاسخ به دورانی اشاره می کند که در آلبانی یک دیکتاتوری کمونیستی حاکم بود و رهبر این کشور یعنی «انور خوجه» یکی از «نزدیکترین دوستان و متحدان سازمان آزادیبخش فلسطین» بود.

در سال های حکمرانی انور خوجه، آلبانی ابتدا متحد اتحاد جماهیر شوروی بود اما سپس به نفع چین بطور علنی به شوروی پشت کرد و دلیل این کار را هم عدم پایبندی روس ها به عقاید مارکسیستی خواند.

در آن زمان، این کشور واقع در منطقه بالکان، به دلیل سیاست‌های انزواطلبانه و متضاد خود اغلب با نام «کره شمالی اروپا» شناخته می شد.

راما در این کنفرانس مطبوعاتی گفت که در آن زمان، رژیم آلبانی سه کشور ایالات متحده، اتحاد جماهیر شوروی و اسرائیل را «سه شیطان بزرگ» می دانست. آن هم در حالی که قبل از آن یعنی در دوران جنگ جهانی دوم، از یهودیان فراری از آلمان نازی استقبال و از آنها محافظت می کرد.

گفته می شود که آلبانی تنها کشور اروپایی است که جمعیت یهودی آن، پس از جنگ جهانی دوم، بیشتر از دوران قبل از وقوع هولوکاست بوده است.

ادی راما سپس تأیید کرد که هنوز راه حل «دو دولت» را تنها راه برای حل و فصل مناقشه اسرائیل و فلسطین می داند؛ با این وجود خاطرنشان کرد که این امر مستلزم وجود یک اراده سیاسی و اصلاحات عظیم از سوی کشورهای درگیر همچنین جامعه بین المللی است.

او در پایان سخنانش نیز بار دیگر بر روابط مثبت کشورش با ایالات متحده تاکید کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جزئیات توافق ایتالیا و آلبانی بر سر مهاجران چیست و هدف اتباع چه کشورهایی است؟

وقتی آلبانی مهاجران ورودی ایتالیا را می‌پذیرد؛ ترفندی تبلیغاتی یا راهی برای جبران گذشته تاریخی؟

نخست وزیر استرالیا در روز ولنتاین «بله» را گرفت؛ آلبانیزی داماد شد