Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

زن اوکراینی به اتهام رها کردن بادکنک‌های رنگی در آسمان مسکو به ۱۲ سال زندان محکوم شد

تصویر تزئینی است
تصویر تزئینی است Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادگاه نظامی روسیه روز جمعه یک زن اوکراینی را به دلیل رها کردن بادکنک های آبی و سفید بر فراز مسکو که رنگ‌های مخالفت با حمله اوکراین است به ۱۲ سال زندان محکوم کرد.

آگهی

به گزارش خبرگزاری دولتی تاس، کریستینا لیوباشنکو، شهروند اوکراینی، ۳۵ ساله، به اتهام «مشارکت در یک گروه تروریستی و انتشار اطلاعات جعلی درباره نیروهای مسلح روسیه» مجرم شناخته شد.

دادستان‌ها گفتند که او به دستور یک گروه ضد کرملین به نام «لژیون آزادی روسیه» که فعالیت آن در این کشور ممنوع است عمل کرده است. این لژیون متشکل از روس‌هایی است که در کنار کی‌یف مخالف حمله نظامی مسکو علیه اوکراین هستند. آنها تاکنون چندین حمله مسلحانه به روسیه نیز انجام داده‌اند.

دادستانی گفت که لیوباشنکو بادکنک‌ها را در آسمان پایتخت روسیه رها کرده و چند بلندگو در پنجره یک ساختمان مسکونی نصب کرد که «اطلاعات جعلی» را در مورد حمله مسکو به اوکراین پخش می‌کرد.

سایت خبری مستقل «روسیه مدیازونا» به نقل از وکیل لیوباشنکو گفت که او در سال ۲۰۲۲ در آغاز حمله نظامی تمام عیار روسیه علیه کشورش از اوکراین به سوئیس گریخت و در آنجا وضعیت پناهندگی به او داده شد. وکیل خانم لیوباشنکو در ادامه گفته است که موکلش در سوئیس با مادر بیمار، پدربزرگ پیر و دو دخترش زندگی می‌کرده که با مشکلات مالی مواجه می‌شود.

بر اساس این گزارش خانم لیوباشنکو در سوئيس با مردی ملاقات کرده که خود را یک پناهنده اوکراینی معرفی کرده است. این مرد به لیوباشنکو پول قرض داده و از او خواسته که به روسیه برود. این مرد ابتدا از او خواسته بوده که در مسکو بادکنک‌های زرد و آبی به رنگ پرچم اوکراین رها کند. به گفته وکیل لیوباشنکو این زن ابتدا از نصب بلندگوها خودداری کرده بود اما مرد تهددیش کرده اگر چنین نکند حضانت دخترانش را از دست خواهد داد.

با این حال دادگاه ادعاهای این زن را نپذیرفته و او را در این پرونده مقصر دانسته است. از زمان حمله نظامی روسیه به اوکراین، مسکو به طور گسترده‌ای مخالفان را سرکوب و برای افرادی که در داخل کشور اقداماتی علیه حمله نظامی به اوکراین انجام داده‌اند احکام سنگین صادر کرده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

روسیه همچنین هرگونه همدردی علنی با اوکراین را ممنوع کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا روسیه در حمله به شهرهای اوکراین از بمب‌های قدیمی ارتقا یافته استفاده می‌کند؟

تابوشکنی در تحریم مسکو؛ اتحادیه اروپا برای نخستین بار گاز روسیه را هدف گرفت

راست‌های افراطی فرانسه و جنگ اوکراین؛ باردلا: به کی‌یف موشکی که خاک روسیه را هدف بگیرد نمی‌دهم