Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حملات ترکیبی گسترده به تاسیسات برق و گاز اوکراین؛ روسیه برای نخستین بار از دریای آزوف موشک زد

گذر یک دوچرخه سوار در مارس ۲۰۲۴ از کنار تاسیسات برق در خارکیف که مورد حمله هوایی روسیه قرار گرفت
گذر یک دوچرخه سوار در مارس ۲۰۲۴ از کنار تاسیسات برق در خارکیف که مورد حمله هوایی روسیه قرار گرفت Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روسیه بامداد شنبه ۲۲ ژوئن (۲ خرداد) حمله چندجانبه موشکی و پهپادی دیگری علیه اوکراین انجام داد و تأسیسات انرژی در جنوب شرق و غرب ‌این کشور را هدف قرار داد. به گفته مقامات اوکراینی، دست‌کم دو کارگر در این حملات مجروح شدند.

آگهی

شرکت ملی برق اوکراین گزارش داد که تجهیزات تاسیساتی منطقه زاپوریژیا در جنوب شرقی و منطقه لِویو در غرب این کشور در اثر این حملات آسیب دیدند. بر اساس این گزارش، دو کارگر در زاپوریژیا زخمی و به بیمارستان منتقل شدند.

وزارت انرژی اوکراین نیز اعلام کرد که علاوه بر تاسیسات برق، حملات روسیه زیرساخت گازی در غرب این کشور را نیز هدف قرار داده است.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای افزود: «از ماه مارس‌تا کنون، ۸ حمله بزرگ توسط دشمن به سیستم برق اوکراین صورت گرفته که منجر به یک وضعیت چالش برانگیز در بخش انرژی شده است.»

ترکیبی از موشک‌های دوربرد هوایی و دریایی، در کنار پهپادهای انتحاری

وزارت دفاع روسیه نیز به نوبه خود اعلام کرد که نیروهای این کشور برای حمله به انبارهای مهمات و تأسیسات انرژی اوکراین، از ترکیبی از موشک‌های دوربرد شلیک شده از هواپیماها و کشتی‌ها، و همچنین از هواپیماهای بدون سرنشین استفاده کرده‌اند.

نیروی دریایی اوکراین خاطرنشان کرد که این نخستین بار از زمان آغاز تهاجم تمام عیار مسکو به اوکراین در ماه فوریه ۲۰۲۲ میلادی است که نیروهای روسی موشک‌هایی را از دریای آزوف به جای دریای سیاه شلیک می‌کردند.

دیمیترو پلتنچوک، سخنگوی نیروی دریایی اوکراین به تلویزیون محلی گفت: «استفاده از دریای آزوف برای پرتاب موشک، نقطه عطف قابل توجهی در درگیری است. چرا که به زعم نیروهای روسیه، دریای آزوف در مقایسه با دریای سیاه مکان امن‌تری برای انجام عملیات است.»

«استفاده از دریای آزوف برای پرتاب موشک، نقطه عطف قابل توجهی در درگیری است. چرا که به زعم نیروهای روسیه، دریای آزوف در مقایسه با دریای سیاه مکان امن‌تری برای انجام عملیات است.»

دیمیترو پلتنچوک
سخنگوی نیروی دریایی اوکراین

نیروی هوایی اوکراین اعلام کرد که در حملات بامداد شنبه که دومین حمله بزرگ روسیه در این هفته است؛ پدافند هوایی اوکراین توانسته ۱۲ فروند از ۱۶ موشک و تمامی ۱۳ پهپاد روسیه را سرنگون کند. صدای هشدار هوایی در مناطق اوکراین چند ساعت در نیمه‌های شب ادامه داشت.

رکورد واردات برق به اوکراین شکسته می‌شود

وزارت انرژی اوکراین اعلام کرد که حملات به این معنی است که این کشور از روز شنبه باید ۳۳ هزار و ۵۵۹ مگاوات ساعت برق وارد کند. مضافا اینکه دولت باید چندین ساعت به برنامه پیش‌بینی شده خود برای قطع برق در سراسر اوکراین بیافزاید.

ایوان فدوروف، فرماندار زاپوریژیا اعلام کرد که در یکی از تأسیسات زیرساخت انرژی این منطقه آتش سوزی رخ داد. وی خاطرنشان کرد که ارزیابی خسارت در حال انجام است و گروه‌های تعمیرات و اورژانس در محل حادثه هستند. آقای فدوروف در پیام‌رسان تلگرام نوشت: «مسلم است که دشمن بدون وقفه ادامه خواهد داد. بنابراین اوکراین به سامانه‌های دفاع هوایی نیاز دارد.»

ماکسیم کوزیتسکی، فرماندار منطقه لویو، گفت ۶۷ آتش نشان و ۱۲ خودروی ویژه در خاموش کردن آتش در این منطقه واقع در مرز اوکراین با لهستان مشارکت داشتند. وی در عین حال گفت که در منطقه لویو تلفات جانی وجود نداشته است.

در شهر ایوانو-فرانکیفسک در غرب اوکراین نیز حملات هوایی به ساختمان یک دانشگاه نفت و گاز و ۱۴ ساختمان تجاری و مسکونی دیگر آسیب رساند.

فروشنده‌ای با چراغ گوشی موبایل در حال نشان دادن اجناس خود به یک مشتری در زمان قطعی برق در زیرزمین یک مرکز خرید در کی‌یف به تاریخ ۱۹ ژوئن ۲۰۲۴
فروشنده‌ای با چراغ گوشی موبایل در حال نشان دادن اجناس خود به یک مشتری در زمان قطعی برق در زیرزمین یک مرکز خرید در کی‌یف به تاریخ ۱۹ ژوئن ۲۰۲۴آسوشیتدپرس

ژنراتورهای خانگی به صدا در می‌آیند

نیروهای روسیه از ماه مارس تا کنون بمباران‌های خود را علیه سیستم برق اوکراین تشدید کرده‌اند و حدود نیمی از ظرفیت تولیدی موجود در کشور را از بین برده‌اند و باعث بحران شدید انرژی شده‌اند.

مسکو گفته است که حملات هوایی این کشور علیه زیرساخت های انرژی اوکراین در تلافی حملات پهپادهای اوکراینی به خاک روسیه بوده است.

در کی‌يف و سایر شهرها، علیرغم کاهش مصرف برق در تابستان، صدای کار کردن ژنراتورهای خانگی به طور مداوم شنیده می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قیمت نفت به اوج خود در ۵۰ روز اخیر رسید؛ عوامل پشت پرده‌ای که به آن دامن می‌زنند؛ کدامند؟

«نظم نوین عادلانه و چندقطبی در جهان» در پیدا و پنهان توافقنامه مشارکت راهبردی روسیه و کره شمالی

تابوشکنی در تحریم مسکو؛ اتحادیه اروپا برای نخستین بار گاز روسیه را هدف گرفت