Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دانشمندان با «کاراگاهی» از شامپانزه‌های وحشی ۱۳ گیاه دارویی جدید کشف کردند

شامپانزه‌ها در حال خوددرمانی با گیاهان دارویی
شامپانزه‌ها در حال خوددرمانی با گیاهان دارویی Copyright Elodie Freymann/Plos One
Copyright Elodie Freymann/Plos One
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دانشمندان در دانشگاه آکسفورد بریتانیا با کمک بعضی از شامپانزه‌های وحشی، ۱۳ گیاه دارویی را شناسایی کرده‌اند که می‌گویند از خواص التیام‌بخش قوی برای درمان زخم و مبارزه با عفونت برخوردار هستند.

آگهی

توجه محققان آن‌جایی به این گیاهان جلب شد که مشاهده کردند شامپانزه‌های بزرگ در جنگل‌های آفریقا بعد از بیماری یا زخمی شدن از پوست، شاخه خشک‌شده و برگ‌های گیاهانی تغذیه می‌کنند که در حالت عادی بخشی از رژیم غذایی آن‌ها به شمار نمی‌رفت.

به گفته پژوهشگران، دیدن نحوه کمک گرفتن شامپانزه‌ها (نزدیک‌ترین خویشاوند زنده انسان) از طبیعت در زمان مریضی می‌تواند کشف داروهای جدید برای درمان بیماری‌ها و عفونت‌های مزمن را تسریع کند.

دکتر الودی فریمن، از دانشکده مردم‌شناسی دانشگاه آکسفورد، در این باره گفت: «مطالعه ما اهمیت دانش دارویی‌ای را که می‌توان از مشاهده گونه‌های دیگر در طبیعت به دست آورد، برجسته می‌کند.»

وی اضافه کرد: «برای مطالعه خوددرمانی شامپانزه‌های وحشی، باید مانند یک کارآگاه عمل کنید و شواهد چند رشته‌ای را جمع‌آوری کنید تا بتوانید به یک نتیجه برسید و پرونده‌ای را تکمیل کنید.»

دکتر فریمن و همکارانش در این مطالعه برای چندین ماه همچون کاراگاهان به تعقیب ۵۱ شامپانزه در منطقه حفاظت شده جنگل مرکزی بودونگو در اوگاندا پرداختند.

هدف آن‌ها جمع‌آوری «سرنخ‌های رفتاری» و یافتن این مسئله بود که آیا این نخستی‌سانان عمداً دست به خوددرمانی می‌زنند یا نه؟

با تجزیه و تحلیل فیلم‌های ضبط‌ شده، تیم محققان یک شامپانزه نر زخمی را در حال خوردن برگ‌های سرخس معروف به «کریستلا پارازیتیکا» یافتند. بررسی‌های بعدی در آزمایشگاه نشان داد که این برگ‌ها خواص ضدالتهابی دارد و احتمالا به کاهش درد و تورم کمک می‌کند.

درختان و گیاهان دارویی مورد استفاده شامپانزه‌ها
درختان و گیاهان دارویی مورد استفاده شامپانزه‌هاElodie Freymann/Plos One

دانشمندان همچنین شامپانزه دیگری را با عفونت انگلی مشاهده کردند که پوست درخت خار گربه» (Scutia myrtina) را می‌خورد، رفتاری که قبلاً در این گروه دیده نشده بود.

آزمایش‌های آزمایشگاهی همچنین نشان داد که سایر عصاره‌های گیاهی، مانند چوب خشک‌شده درخت جنگل‌های استوایی به نام «آلستونیا بوونی» (Alstonia boonei) و همینطو پوست و صمغ درخت ماهون آفریقای شرقی (Khayaanthotheca) دارای خواص قوی التیام‌بخش زخم و مبارزه با عفونت هستند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به گفته محققان، ۸۸ درصد نمونه‌های گیاهی آنالیز شده در آزمایشگاه دارای خواص آنتی بیوتیکی و ۳۳ درصد آن‌ها دارای مزایای ضد التهابی بودند.

دکتر فریمن در این خصوص گفت: «پس از گذراندن ماه‌ها در جنگل برای جمع‌آوری سرنخ‌های رفتاری که ما را به سمت گونه‌های گیاهی خاص سوق داد، تجزیه و تحلیل نتایج دارویی و کشف اینکه بسیاری از این گیاهان سطوح بالایی از فعالیت زیستی را از خود نشان می‌دهند هیجان‌انگیز بود.»

نتایج مطالعات تازه در نشریه علمی «Plos One» منتشر شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شامپانزه عزاداری که ۳ ماه است نوزاد مرده‌ خود را رها نمی‌کند

زنبورها و شامپانزه‌ها؛ از نابغه‌های کوچک روی زمین چه می‌دانیم؟

شامپانزه‌ها از «تاکتیک‌های جنگی انسان‌ها» برای جاسوسی از گروه‌های رقیب استفاده می‌کنند