Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

انتشار تصاویر پهپادهای جاسوسی از تاسیسات نظامی اسرائيل؛ پیام حزب‌الله لبنان چیست؟

تصویر از پهپادهای لبنانی
تصویر از پهپادهای لبنانی Copyright شبکه‌های اجتماعی
Copyright شبکه‌های اجتماعی
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حزب‌الله لبنان روز سه‌شنبه فیلم‌های تجسسی گرفته شده از پهپادهایی را منتشر کرد که می‌گوید بر فراز بخش‌هایی از سواحل شمال اسرائیل پرواز می‌کردند. ویدئوی بیش از ۹ دقیقه‌ای حزب‌الله به طور گسترده در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده است.

آگهی

روزنامه جروزالم پست در گزارشی به این موضوع پرداخته و می‌نویسد: حزب الله می‌گوید که ویدیوهای بیشتری از همین پهپادها وجود دارد و اضافه کرده تصاویر دیگر هم ممکن است منتشر شوند. انتشار این تصاویر این پرسش را برانگیخته که هدف حزب‌الله از چنین اقداماتی چیست؟

این نخستین بار نیست که پهپادهای حزب‌الله به حریم هوایی اسرائيل نفوذ و انواع مختلفی از چنین فیلم‌هایی را منتشر می‌کنند. حزب‌الله به این نوع جنگ اطلاعاتی افتخار و آن‌را نشان‌دهنده «اشراف اطلاعاتی و امنیتی» خود می‌داند.

شبکه خبری «المیادین»، یک شبکه خبری حامی ایران مستقر در بیروت و پایگاه خبری العین مستقر در امارات گزارش‌هایی در باره انتشار این ویدیوها پخش کرده‌اند.

این فیلم نمونه‌ای از چگونگی نشان دادن توانایی های حزب الله در طول این جنگ است. این گروه لبنانی اشاره کرده که چنین اقداماتی تنها نوک کوه یخ است و حزب‌الله توانایی انجام کارهای بسیار بیشتر دیگری را دارد. برای اسرائیل، این یک چالش است زیرا خود را ابرقدرت فناوری پیشرفته در منطقه می‌داند و تاکید دارد که از هواپیماهای بدون سرنشین و سایر ابزارهای نظارتی علیه دشمنان دور و نزدیک خود بهره می‌برد.

حالا حزب‌الله می‌گوید آنها هم توان انجام چنین کاری را دارند. برای گروهی چون حزب‌الله که در طی یک دهه گذشته ارتش مدرن و پیشرفته‌ای برای خود فراهم کرده بهره‌برداری از چنین پهپادهایی که می‌توانند در کارهای تجسسی کارآمد عمل کنند بسیار حائز اهمیت است. تصاویر منتشر شده از سوی پهپادها عمدتا در امتداد خط ساحلی از حیفا به سمت مرز لبنان را نشان می‌دهد بسیاری از سایت‌های حساس اسرائيل را به نمایش گذاشته است.

شبکه المیادین گزارش داده که پهپاد حزب‌الله بر روی مجتمع صنایع نظامی رافائل که یکی از سه شرکت بزرگ دفاعی اسرائيل است و بخشی از سیستم‌های دفاعی پیشرفته این کشور در آنجا متمرکز است به پرواز در آمده و در آن نقطه متمرکز شده‌اند.

المیادین در ادامه گزارش خود می‌گوید سایت‌های نظامی که فیلم‌های پهپادها نشان می‌دهد تصاویری از یک سایت تولید پهپاد را نمایان می‌کند که شامل تعداد زیادی کارخانه، انبار و میدان‌های آزمایشی است که در آن اجزای سیستم‌های پدافند هوایی موثر اسرائيلی تولید و مونتاژ می‌شوند.

در این تصاویر علاوه بر نمای کامل با وضوح بالا از مجموعه‌های صنایع دفاعی اسرائيل، به وضوح چندین سکوی سامانه دفاع موشکی «گنبد آهنین»، یک تونل آزمایش موتور موشک، فروشگاه‌های موتور موشک، انبارهای موشک‌های دفاع هوایی، تاسیسات ساخت قطعات موشک و کارخانه‌های تولید سیستم‌های دفاع هوایی دیده می‌شوند.

این تصاویر از مساحتی به وسعت ۶ و نیم کیلومتر مربع و در فاصله ۲۴ کیلومتری با مرز لبنان گرفته شده است.

علاوه بر این، این پهپادهای تجسسی تصاویر دقیق از دیگر صنایع دفاعی و موشکی اسرائيل تهیه کرده‌اند که مجموعه‌ آنها یک پیام آشکار را واضح می‌کند: حزب‌الله با تمام مناطقی که فیلمبرداری کرده به صورت کامل آشنا است.

هدف از این ویدئوها نه تنها نشان دادن این است که حزب‌الله قادر به پرواز پهپادها در اطراف این مناطق و فیلم‌برداری است، بلکه بیانگر این نکته است که حزب‌الله با مناطق زیادی در شمال اسرائيل آشنایی کامل دارد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این گروه لبنانی در ماه‌های اخیر مدعی شده که بسیاری از این نوع سایت‌ها مانند سامانه‌های گنبد آهنین در شمال اسرائیل و همچنین سایت رافائل را هدف قرار داده است. ادعاهایی که با انتشار این فیلم‌ها به نظر می رسد چندان هم بی‌راه نبوده و آنها به خوبی بر نقاط مختلفی از مناطق حساس اسرائيل که صنایع دفاعی این کشور در آنجا متمرکز هستند تسلط اطلاعاتی دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله به حزب‌الله لبنان؛ ارتش اسرائيل «طرح‌های عملیاتی» را تایید کرد

بیم از رویارویی تمام‌عیار حزب‌الله لبنان و اسرائيل؛ آمریکا جنگ گسترده دیگری نمی‌خواهد

جنگنده‌های اسرائیل مواضع حزب‌الله در جنوب لبنان را بمباران کردند