Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

وال‌استریت ژورنال: نشانه‌های زوال عقل بایدن در پشت درهای بسته نمایان شده‌ است

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وال‌استریت ژورنال در گزارشی به نقل از افرادی که در جلسات پشت درهای بسته رئیس جمهوری آمریکا حضور داشتند، از عملکرد گهگاه ضعیف جو بایدن ۸۱ ساله خبر داد. بنابر این گزارش، او حتی برای بیان نکات کاملا واضح اکثر اوقات از روی یادداشت می‌خواند و گاهی‌ اوقات مدت طولانی مکث می‌کند و به نقطه‌ای خیره می‌شود.

آگهی

گزارش این روزنامه آمریکایی درنتیجه گفتگو با ۴۵ نفر، اعم از جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها که جلسات رئیس جمهوری آمریکا حاضر بودند، تهیه شده است. بنابر این گزارش، اکثر کسانی که معتقد بودند آقای بایدن عملکرد ضعیفی داشته است، جمهوری‌خواه بودند، حال آن‌که برخی از دموکرات‌ها نیز گفتند که سن رئيس جمهوری آمریکا در اظهار نظراتش نمایان بود.

این درحالی است که کاخ سفید پیوسته تمامی ادعا‌های این‌چنینی درمورد سلامت آقای بایدن را رد کرده و آن‌ها را سیاسی‌کاری دانسته است.

اندرو بیتس، سخنگوی کاخ سفید در این‌باره گفت: «جمهوری‌خواهان کنگره، رهبران خارجی و کارشناسان امنیت ملی که وابستگی حزبی ندارند صراحتا گفته‌اند که جو بایدن رهبری زیرک و تاثیرگذار با پیشینه‌ای طولانی و موفق از فعالیت در کنگره است. اما اکنون جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان ادعاهای دروغینی را به عنوان یک تاکتیک سیاسی مطرح می‌کنند که کاملا در تناقض با اظهارات پیشین آن‌ها و هم‌حزبیانشان است.»

به گفته پنج نفر از کسانی که در جلسه ماه ژانویه جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده با رهبران کنگره که درباره تامین مالی بسته‌های کمکی به اوکراین در کاخ سفید برگزار شد، حضور داشتند، مسن‌ترین رئیس جمهوری ایالات متحده در این جلسه به قدری آرام صحبت می‌کرد که گاهی اوقات حضار برای شنیدن سخنانش با دشواری روبرو بودند. آن‌ها همچنین گفتند که آقای بایدن برای این‌که نکات واضحی را بیان کند از روی یادداشت‌هایش می‌خواند، مکث‌های طولانی می‌کرد و گاهی اوقات نیز چشمانش را آنقدر بسته نگه می‌داشت که حاضرین فکر می‌کردند او خوابیده است.

یکی دیگر از جلساتی که افراد حاضر در این بررسی درباره‌اش اظهار نظر کرده‌اند، دیدار دو نفره آقای بایدن با مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان در ماه فوریه در کاخ سفید است. به گفته شش نفر که از بازخورد آقای جانسون از این جلسه مطلع‌اند، آقای بادن گفته است که تغییر سیاست اخیر دولت او برخی از پروژه‌های عظیم انرژی را با مخاطره روبرو کرده است، تنها بخشی از یک بررسی بوده است. آقای جانسون در آن زمان در مورد احتمال زوال حافظه رئیس جمهوری آمریکا در مورد جزئیات سیاست‌هایش ابراز نگرانی کرده بود.

کوین مک‌کارتی، رئیس سابق مجلس نمایندگان نیز می‌گوید که سال گذشته که بایدن در حال مذاکره با جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان بر سر برداشتن سقف بدهی بود، به نظر می‌رسید که رفتار و تسلط او بر جزئیات روز به روز تغییر می‌کند. او در برخی روز‌ها با جمهوری‌خواهان مذاکره و ارتباط برقرار می‌کرد و در دیگر موارد تنها کلماتی را زمزمه می‌کرد و بر یادداشت‌هایش متکی بود.

مک‌کارتی می‌افزاید: «من زمانی که جو بایدن معاون رئیس جمهوری بود، او را در منزلش ملاقات می‌کردم. او اکنون انسان دیگری است.»

علاوه بر این مسائل و وقایع جلسات پشت‌ درهای بسته ریاست جمهوری آمریکا، اشتباهات پرتکرار جو بایدن در سخنرانی‌ها و زمین‌خوردن‌هایش در برابر دوربین رسانه‌ها نیز نگرانی‌هایی را برای رای‌دهندگان آمریکایی در رابطه با او به وجود آورده است، به ویژه این که جو بایدن ۸۱ ساله در پایان دوره دوم ریاست جمهوریش، البته در صورت پیروزی در انتخابات ماه نوامبر، ۸۶ ساله خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هند و ژاپن در واکنش به اظهارات بایدن: بیگانه‌هراس نیستیم، ضعف اقتصادی هم نداریم

«قانون مهسا» در سنای آمریکا تصویب شد؛ بایدن: این لایحه را به قانون تبدیل می‌کنم

بولتون با انتقاد از بایدن به دلیل اعمال فشار زیاد بر اسرائیل: ایران بسیار خوش شانس بود