Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اسرائیل به دنبال جایگزین حماس برای اداره غزه؛ راه آزموده و شکست‌خورده بار دیگر امتحان می‌شود؟

شبه‌نظامیان حماس در غزه
شبه‌نظامیان حماس در غزه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، روز یکشنبه ۲ ژوئن (۱۳ خرداد) گفت که اسرائیل به دنبال یک نهاد حکومتی محلی برای جایگزینی حماس در غزه است، با این حال او اضافه کرد که نمی‌داند این نیروی جایگزین چه کسانی می‌توانند باشند.

آگهی

اظهارات این مقام ارشد کابینه جنگ اسرائیل در حالی بیان شده است که بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر این کشور تحت فشار فزاینده‌ای از سوی بسیاری از اسرائیلی‌ها برای پذیرش توافق آتش‌بس جدید قرار دارد. این توافق توسط جو بایدن رئیس‌جمهور ایالات متحده پیشنهاد شده است.

آقای گالانت، در اظهارات خود گفت: «ما به دنبال یک جایگزین حکومتی برای حماس هستیم. چارچوب طرح شامل جداسازی مناطق [غزه]، حذف عوامل حماس در آن‌ها و آوردن نیروهای دیگر است به نحوی که امکان تشکیل یک آلترناتیو حکومتی را فراهم کند.»

وی با بیان اینکه این امر اهداف اسرائیل در از بین بردن قدرت نظامی و حکومتی حماس در غزه و بازگرداندن گروگان‌های باقی‌مانده به خانه را محقق خواهد کرد، گفت: «ما در هیچ مرحله‌ای از روندی که هدفش پایان دادن به جنگ باشد، حکومت حماس را نخواهیم پذیرفت.»

یک مقام دفاعی اسرائیل به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که این کشوربه دنبال «بازیگران محلی غیرمتخاصم» است. وی اضافه کرد گالانت معتقد است «فلسطینی‌ها باید بر فلسطینیان حکومت کنند.»

اسرائیل در صورت اجرایی شدن این طرح افزایش کمک‌ها به غزه را تسهیل خواهد کرد و نیروهای محلی مسئول توزیع آن‌ها خواهند بود تا به این وسیله اقتدار‌شان در منطقه تقویت شود. با این حال یک کارشناس می‌گویداین رویکرد چالش‌برانگیز بوده و قبلا شکست خورده است.

مایکل میلشتاین، تحلیلگر امور فلسطین در دانشگاه تل‌آویو و افسر سابق اطلاعات نظامی اسرائیل، گفت: «من هیچ گروه محلی‌ای را ندیده‌ام که آنقدر شجاع باشد که خود را جایگزین حماس معرفی کند.»

وی گفت «آرزو اندیشی» وزیر دفاع برای هر رهبر گروه محلی یک «ماموریت انتحاری» است، زیرا حماس هر کسی را که با دولت اسرائیل همکاری کند تهدید کرده است. آقای میلشتاین می‌گوید: «اگرچه حماس در هشت ماه گذشته صدمات شدیدی را متحمل شده، اما تأثیر آنها بر مردم هنوز بسیار قوی است.»

به گفته این تحلیلگر مسائل دفاعی، اسرائیل این رویکرد را در گذشته امتحان کرده است. در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ میلادی اسرائیل تلاش کرد تا «اتحادیه‌های روستایی» را ایجاد کند و رهبران محلی فلسطین را قدرتمند کند.

اسماعیل هنیه و یحیی سینوار رهبران حماس
اسماعیل هنیه و یحیی سینوار رهبران حماسعکس: آسوشیتد پرس

وی می‌گوید: «این گروه‌ها از نظر فلسطینی‌ها به عنوان ‘همدستان اسرائیل’ تلقی شدند و این قضیه پایانی بسیار تراژیک داشت. تا زمانی که اسرائیل حضور دائمی خود را در غزه حفظ نکند، هر نیروی جایگزینی بسیار شکننده خواهد بود.»

بنیامین نتانیاهو گفته است اسرائیل کنترل امنیتی بر غزه را حفظ خواهد کرد، اما مدیریت غیرنظامی را به فلسطینی‌های محلی غیروابسته به حماس یا تشکیلات خودگردان فلسطینی تحت حمایت غرب، که بر بخش‌هایی از کرانه باختری حکومت می‌کنند، تفویض می‌کند. او راه‌حل تاسیس کشور فلسطینی را رد کرده است.

در سوی دیگر ایالات متحده پیشنهاد کرده است که یک تشکیلات خودگردان فلسطینی اصلاح‌شده با کمک کشورهای عرب و مسلمان غزه را اداره کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

شبه‌نظامیان حماس در ۷ اکتبر با حمله به جنوب اسرائیل حدود ۱۲۰۰ نفر را، که اکثرا غیرنظامی بودند، کشتند و حدود ۲۵۰ نفر را ربودند. حدود ۱۰۰ گروگان به همراه اجساد حدود ۳۰ نفر دیگر هنوز در دست حماس در غزه باقی مانده‌اند.

این در حالی است که به گفته وزارت بهداشت غزه، بیش از ۳۶ هزار فلسطینی در حملات اسرائیل در غزه کشته شده‌اند. این نهاد وابسته به حماس در شمارش خود بین غیرنظامیان و جنگجویان تفاوتی قائل نمی‌شود.

اسرائیل حماس را مسئول کشتار غیرنظامیان می‌داند و این گروه را به سپر قرار دادن آن‌ها و عملیات از مناطق مسکونی متراکم متهم می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سلمان رشدی: اگر کشور فلسطینی اکنون وجود داشت، تحت‌الحمایه ایران توسط حماس اداره می‌شد

بن‌بست اسرائيل در غزه؛ نتانیاهو پس از رفح چگونه می‌خواهد «بقا و پایداری حماس» را توجیه کند؟

نتانیاهو: اسرائیل نمی‌تواند با پایان دادن به جنگ غزه شرط حماس برای آتش‌بس را بپذیرد